Login lub e-mail Hasło   

8 metod, dzięki którym pozbędziesz się swojej fobii

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://cloudymind.pl/wordpress/8-metod-d(...)-fobii/
Jeśli masz fobię, prawdopodobnie utrudnia Ci to życie. Może już zacząłeś godzić się ze swoim lękiem, ale zastanów się, czy pozbywanie się lęku jest naprawdę takie trudne?
Wyświetlenia: 540 Zamieszczono 27/04/2013

zdjęcie:  Paul-W

Niekoniecznie;) W psychologii najpopularniejszą metodę nazywa się systematyczną desensytyzacją i w porównaniu do innych terapii, ma ona całkiem niezłą skuteczność. Założenie jest takie: regularnie, po kolei uodporniamy się na coraz straszniejsze aspekty sytuacji, która nas przeraża. Filozofia nie jest więc skomplikowana. Ale jeśli zdecydujesz się na samodzielną pracę, zorientujesz się, że walka z fobią to wyzwanie na kreatywność.


Podczas terapii, zaleca się wykonanie dwóch czynności i w gruncie rzeczy, nie jest to głupia sugestia. Pierwsza, to wykonanie listy zawierającej hierarchię lękową. Na przykład rozpisujesz na kartce, że pająk pod łóżkiem jest mniej straszny niż pająk we włosach (jeśli miałeś reakcję „brr” przy drugim przykładzie, dobrze trafiłam).A następnie działasz zgodnie z hierarchią, zaczynając od najmniej strasznego scenariusza. Oczywiście, większość ludzi intuicyjnie czuje, co jest gorsze i nie rzuci się do ZOO, pogłaskać tygrysa, jeśli nie jest na to przygotowana. Ale robienie planów, nigdy nie jest złym pomysłem.

Innym zaleceniem jest nauka relaksacji. Musisz uwrażliwić się na to, co dokładnie jest reakcją lękową. Jeśli patrzysz na obrazek przedstawiający Ciebie przemawiającego na scenie i myślisz „ok, jestem odprężony”, a masz napięte całe ciało, mózg raczej posłucha ciała.

Spodoby poniżej to pomysły, na które ja wpadłam, gdy bałam się szczurów. Można powiedzieć, że to systematyczna desensytyzacja w domowych warunkach. Możesz z nich korzystać, modyfikować je i dostosowywać do swoich potrzeb (i koniecznie, za „szczur” podstaw, co tylko uznasz za odpowiednie).

1. Skorzystaj z wyobraźni

Zamknij oczy i wyobraź sobie szczura. Czujesz napięcie ciała? Spróbuj odpuścić, odpręż się. Nie wmawiaj sobie, że nie możesz, to tylko Twoja wyobraźnia, nic Ci nie grozi. Jeśli jednak napięcie wzrasta, odpuść na moment i spróbuj czegoś innego.

2. Skorzystaj z niej jeszcze raz!

Jeśli jesteś w stanie wyobrażać sobie szczura bez większych emocji, spróbuj wyobrazić sobie także interakcję z nim. Ale taką, w której nie panikujesz, a spokojnie głaszczesz szczura i bawisz się z nim. Taki bezpośredni kontakt wywołuje wyjątkowo duży dyskomfort, ale ćwiczenie czyni mistrza.

3. Mów do szczura, jak do słodkiego kociaka

Wyobrażając go sobie lub oglądając obrazek, po prostu mów tak, jakby był najukochańszym stworzeniem na świecie. Przecież ma takie słodkie futerko i ząbki!

4. Oglądaj coraz większe i wyraźniejsze zdjęcia szczurów

Możesz zacząć od małych obrazków ze szczurem gdzies w oddali, rysunkami lub zdjęciami przedstawiającymi zaledwie części lub środowisko szczurów. Co wydaje Ci się najmniej przerażające? Zacznij od tego, a gdy całkiem się oswoisz, możesz ruszać dalej.

5. Skup się na jego zaletach

Myśląc „szczur”, masz przed oczami obrzydliwy ogon i brudną sierść? Pomyśl o jego niezastąpionych zaletach. O niezwykłej inteligencji i wkładzie w rozwój nowoczesnej psychiatrii;)

6. Znajdź bajkę, w której głównym bohaterem jest szczur

Po prostu polub jakiegoś szczura, miej dobre skojarzenia. Myśl o bohaterskim szczurze Bobie, a nie bezimiennym szczurze z kanałów.

7. Ustaw szczura na tapecie komputera

Za każdym razem, gdy będziesz minimalizować okienka, będziesz widział swojego nowego przyjaciela. Dla mnie sposób był niezwykle pomocny. Zapominałam o nim, a potem nagle wyskakiwał w najmniej spodziewanym momencie (kto by się spodziewał szczura, przy wyłączaniu komputera?). Powoli nauczysz się, że nic się nie dzieje w takim momencie i możesz spokojnie wracać do życia.

8. Załatw sobie szczura

Jeśli jesteś w stanie oglądać obrazki, filmy, wyobrażać sobie i mówić o szczurach bez uczucia lęku, spróbuj interakcji. Na pewno ktoś ze znajomych, ma jakiegoś szczura w domu, spróbuj popatrzeć na niego, a nawet pogłaskać, gdy czujesz się na siłach (możesz całkowicie ominąć ten punkt, jeśli teraz jesteś spokojny i nie odczuwasz potrzeby interakcji).

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17419
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5925
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11731
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10888
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5391
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3551
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66810
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21500
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27565
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3266
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3304
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1404
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska