Login lub e-mail Hasło   

Wydutkani na strychu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/3(...)ka.html
Obawiamy się, że rząd Donalda Tuska sprzeda resztę udziałów Krajowej Spółki Cukrowej zagranicznym podmiotom
Wyświetlenia: 593 Zamieszczono 29/04/2013

Resort skarbu zdecydował o przekazaniu prawie całego ubiegłorocznego zysku spółki do budżetu państwa. Polski Cukier wypracował około 500 mln zł zysku i według programu prywatyzacji KSC pieniądze w większości miały zostać w tym roku przeznaczone na sfinansowanie umorzenia części akcji największego w Polsce przedsiębiorstwa cukrowniczego.

– Takie były nasze ustalenia z ministerstwem skarbu: pieniądze z ubiegłorocznego zysku miały pójść na pokrycie umorzenia akcji i na pożyczki dla pracowników na wykup udziałów – relacjonuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Stanisław Lubaś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w KSC.

Kluczowe w tym względzie było zwłaszcza umorzenie części akcji, bo miało spowodować obniżenie wartości udziałów, które od państwa chcieli wykupić rolnicy dostarczający do KSC buraki cukrowe i pracownicy cukrowni.

Dlatego zarówno plantatorzy, jak i pracownicy dużą wagę przywiązywali do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie Skarb Państwa jako właściciel ok. 80 proc. udziałów (reszta należy do obecnych i byłych pracowników i rolników) może swobodnie przeforsować wszystkie uchwały. Resort skarbu od dawna obiecywał, że zysk zostanie przeznaczony na wsparcie prywatyzacji. Ale stało się inaczej: 450 mln zł trafi do budżetu państwa.

– W tym momencie prywatyzacja została w praktyce unieważniona – ocenia Lubaś. Górę wzięły interesy budżetu: wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski ma kłopoty ze zbilansowaniem wydatków państwa, dlatego tak ważne są dla niego wpływy z tytułu dywidendy od spółek Skarbu Państwa, a 450 mln zł z KSC było nie do pogardzenia. Prywatyzacja zeszła na drugi plan.

Płonne okazały się nadzieje, że nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński uratuje prywatyzację plantatorsko-pracowniczą i od takiego sukcesu zacznie swoje urzędowanie. Minister skarbu sprawę jednak odpuścił, zdecydowała wola ministra finansów.

Dlaczego decyzja WZA była tak ważna? Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, tłumaczył, że wycena akcji KSC, której dokonało ministerstwo, jest za wysoka – 2,47 zł za akcję, i wzrosła przez rok o połowę. Przy takiej cenie rolników i pracowników nie będzie stać na zakup udziałów i dlatego liczyli, że zysk, jaki teraz był dzielony przez akcjonariuszy, zostanie przeznaczony na wsparcie procesu prywatyzacji. Tak samo miało się stać z tegorocznym zyskiem, który będzie dzielony za rok. Rząd jednak się z tego wycofał.

– Boimy się, że nie ma dobrej woli rządu do tej prywatyzacji – zastrzega Józef Pawela z Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego działającej przy KSC. Ministerstwo skarbu potwierdziło, że zdecydowało o „zamknięciu procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w dotychczasowej formule”. To nie oznacza zmiany sposobu prywatyzacji, bo ustawa zezwala na sprzedaż Polskiego Cukru tylko rolnikom i pracownikom, ale jej faktyczne wstrzymanie i nie wiadomo, co się stanie w przyszłości.

Stanisław Lubaś obawia się, że władze będą chciały nawet zmienić program prywatyzacji KSC, a pod pretekstem, że rolników i pracowników nie stać na wykup akcji, rząd poszuka inwestora strategicznego dla Polskiego Cukru. – Obawiamy się, że rząd Donalda Tuska sprzeda resztę udziałów Krajowej Spółki Cukrowej zagranicznym podmiotom – mówi Lubaś. Ale pracownicy i rolnicy zapowiadają, że nie rezygnują z walki o prywatyzację KSC, niewykluczone są akcje protestacyjne. – Ludzie chcą kupić od państwa Polski Cukier, ale przeszkadzają w tym jakieś ciemne interesy – podkreśla Lubaś.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1328
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1060
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 988
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 751
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 784
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 433
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 573
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1033
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 975
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1391
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 863
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 486
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 411
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 556
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska