JustPaste.it

Jak uczyć się słówek bez powtarzania?

Całkiem niedawno udało mi się dojść do interesującego wniosku. Nie chodzi jedynie o naukę „czucia” języka, ale stopniowy wzrost koncentracji naszych zmysłów w miarę jak uczymy się nowego języka.

Koncentracja powinna wyprzedzać to zanim nauczymy się danego słowa, a raczej odczucia, a dopiero potem słowa. Jeśli tego nie wykonujesz to będziesz skazany cały czas powtarzać określone słowa.Powtórki natomiast dotyczą pamięci krótkoterminowej. Tymczasem pamięć długoterminowa nie jest zależna od powtórek. Znaczy to też, że aby zapamiętać coś na zawsze, możesz tego dokonać za pierwszym razem i nie musisz niczego powtarzać. Opierając się na „2 Tajemnicy Poliglotów”  opracowałem dla Ciebie skuteczną instrukcję, która pozwoli Ci zachowywać słowa w pamięci za pierwszym podejściem, bez powtórzeń.

Instrukcja krok po kroku, jak zapamiętać słówka z języka obcego za pierwszym razem.

1.Pierwszym krokiem jest założenie katalogu na naszym komputerze. Katalog nazywamy np. „kurs języka hiszpańskiego-zdjęcia”.
2. Do nauki używamy Internetu, konkretnie wyszukiwarki grafiki google.
3. Po wyszukaniu zdjęć, odnajdujemy takie, które wyróżniają się jakimiś szczegółami np. piękny krajobraz pustyni, zakochana para, itd.
4. Zobacz na zdjęcie i odszukaj te szczegóły. Zobacz ile szczegółów będzie potrzebnych, by zapamiętać wszystko od razu. To wcale nie jest trudne. Wszystko zależy od ilości szczegółów – zwracanie na nie uwagi pozwala jednocześnie trenować  koncentrację.
5. Aby zwiększyć efekty, używamy także innych zmysłów, np. wyobraźni. Można więc sobie wyobrazić ludzi na pustyni, albo śmiejącą się zakochaną parę.
6. Nie należy się skupiać na tym, by na siłę łączyć słowa z tymi szczegółami. Chodzi bowiem o to by wzmacniać koncentrację, która musi wzrastać stopniowo w miarę jak uczysz się nowego języka. Idąc tym tropem, wnioskuje że aby poznać pięć różnych języków potrzebujesz wzmocnić koncentrację pięć razy.
7. Gdy usłysz lub przeczytasz dane słowo przypomnij sobie daną fotografię i te szczegóły.
8. Warto łączyć szczegóły z innymi zdjęciami. Na przykład widząc zakochanych ludzi, szukajmy w wyobraźni zdjęć z piękną kobieta czy przystojnym mężczyzną. Po uruchomieniu innych zmysłów, niż tylko wzrok, znacznie poprawisz swoja koncentrację i wyobraźnię.
10. W celu utrwalenia poznanych słów, można włączyć pokaz slajdów i odszukać szczegóły na tych fotografiach, tak by nasz umysł uruchamiał „łańcuchy uczuć”.  Jeszcze lepszym pomysłem jest wykonanie odbitek i schowanie do jakiegoś pudełka. Potem jak będziemy je przeglądać, skupiamy się na nowych szczegółach. Jeśli wyczerpaliśmy już limit szczegółów, wtedy odkładamy dane zdjęcie na bok
11. Pamiętaj, aby fotografii używać tylko do nauki konkretnego języka.

W opisywanej technice bardzo ważnym czynnikiem jest posiadanie różnych uczuć. Gdy wpiszemy słowa w języku obcym to za każdym razem otrzymasz inny zestaw zdjęć (i uczuć) niż gdy wprowadzisz w wyszukiwarkę odpowiednik tego słowa po polsku. Doskonale widać to na przykładzie słowa ślimak i escargot, czy „war” i „wojna”. Dostrzeżesz, że na poziomie uczuć to są całkowicie inne rzeczy.

Gwarantuje Ci, że „bawiąc” się w ten sposób słowami, błyskawicznie poznasz mnóstwo nowych słówek!