Login lub e-mail Hasło   

Czy to jest postęp czy to jest cofanie?

Jak narastająca ilość mutacji DNA ma się do naszego życia? Ten błahy tekst napisałam w kontekście ustawicznych dyskusji o postępie.
Wyświetlenia: 2.417 Zamieszczono 12/05/2013

Czy starczy nam inteligencji, by ten trend przerwać? Czy uda się?

Wielkie zdziwienie wywołuje hipoteza genetyka ze Standforda,uważa on, że poziom IQ naszego gatunku spada. Sądzi, że przyczyną tego stanu jest nagromadzenie się niekorzystnych mutacji genetycznych.

Wg dr Geralda Crabtree, nasze zdolności poznawcze i emocjonalne są utrzymywane i określane przez pracę tysięcy genów.

Gerald Crabtree mówi; -idę o zakład, że jeśli przeciętny obywatel Aten z 1000 roku, pojawiłby się wśród nas, to znalazłby się pośród najzdolniejszych z nas. Miałby dobrą pamięć, szeroki wachlarz pomysłów i jasną wizję na wiele spraw.

Dr G. Crabtree sądzi, że ten człowiek z 1 000. roku byłby najbardziej emocjonalnie stabilny z nas wszystkich.

Genetyk uważa, że współcześnie osoby z negatywnymi mutacjami genetycznymi mają większe szanse na przetrwanie niż kiedykolwiek.

Teoria Darwina – przetrwania najlepiej przystosowanych- ma mniejsze zastosowanie we współczesnym świecie.

Dlatego najlepsze geny niekoniecznie dominują we współczesnym społeczeństwie. Jest inaczej niż było. Jest gorzej niż było.

 

Wpływ edukacji na poziom IQ jest znaczący. Jak sprawa się rozwija i nabiera tempa, pokazuje anegdota.

Zadania z matematyki w szkole, na przełomie XX i XXI wieku

 

Rok 1949

Stolarz zrobił szafę.

Stolarz sprzedał szafę za 1000 zł.

Materiał i koszty wyniosły ¾ tej kwoty.

Ile zarobił stolarz?

 

Rok 1975

Stolarz zrobił szafę.

Stolarz sprzedał szafę za 1000 zł.

Materiał i koszty wyniosły ¾ tej kwoty, czyli 750 zł.

Ile zarobił stolarz?

 

Rok 2001

Stolarz zrobił szafę.

Stolarz sprzedał szafę za 1000 zł.

Materiał i koszty wyniosły ¾ tej kwoty, czyli 750 zł., czyli stolarz zarobił 250 zł.

Ile zarobił stolarz?

Zakreśl prawidłową odpowiedź 250 zł.

 

Rok 2015

Stolarz zrobił szafę.

Stolarz sprzedał szafę za 1000 zł.

Pokoloruj dzielnego stolarza i jego szafę.

I to by było na tyle.... postępu.

Maria Ulmed

Wydałam książkę "Ze znachorskiej praktyki"Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1687
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 977
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1248
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 907
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 829
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 497
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1102
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 629
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 537
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1037
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 926
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 758
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 796
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  12/05/2013

To nie mutacja, tylko ewolucja regresywna. Niektórzy wracają na drzewo prostować banany, by odpowiadały normom ustalonym przez KE.

  ulmed,  12/05/2013

Redukcja inteligencji to wynik błędów czyli mutacji.

  arturant,  12/05/2013

To zjawisko obserwujemy na każdym kroku, niestety nasila się.

Artykuł jest przekłamany albo niedomówiony(niepotrzebne skreślić). Przedstawione przez naukowca wnioski zostały tu spłycone i dostosowane do poglądów i potrzeb wstawiającej go osoby. Oryginalna wypowiedź dr Crabtree brzmiała:

“I would wager that if an average citizen from Athens of 1000 BC were to appear suddenly among us, he or she would be among the brightest and most intellectually aliv

...  wyświetl więcej

@Robert Molnar:
Masz poniekąd rację, Robercie.
Jednak de facto, pan Crabtree nie mówi nic "groźnego", więc nie wiem czy pominięcie ulmed było celowe, co - gdyby było prawdą - byłoby rzeczywiście brzydkie, czy po prostu w celu utrzymania klarowności tekstu, tj. pomijania wątków pobocznych. O powyższe należałoby więc spytać samą Autorkę.

@Jacek Wąsowicz: Pytać, niby o co? Przecież autorka wie lepiej - co poeta miał na myśli - czyli o czym mówił dr Crabtree. Najważniejszy cytat podała, a że okrojony...

  ulmed,  14/05/2013

"Chciałbym postawić, że jeśli przeciętny obywatel z Aten z 1000 roku pne miały pojawić się nagle wśród nas, on lub ona byłaby między najzdolniejszymi i najbardziej intelektualnie rozwiniętymi spośród naszych kolegów i towarzyszy,
z dobrą pamięcią, szeroką gama pomysłów, i jasnej wizji na szereg ważnych kwestii. Co więcej, przypuszczam, że on lub ona byłaby jedną z najbardziej stabilnych emo ...  wyświetl więcej

@ulmed: Przykład pierwszy z brzegu: W wypowiedzi dr jest mowa o mieszkańcu Aten sprzed trzech tysięcy lat. Twój ateńczyk jest sprzed 1000 lat. Z twojego artykulu: „Czy starczy nam inteligencji, by ten trend przerwać? Czy uda się?” - Idiotyczne pytanie! Wypowiedź dotyczyła ludzi z przed 2000-6000 lat pne. Jeśli ludzkość przetrwała do tej pory, to i dale sobie poradzi. Jeśli to nie wystarczy, to wyj ...  wyświetl więcej

  ryh,  15/05/2013

@Robert Molnar: „... Chociaż nasze genomy są delikatne, nasze społeczeństwo jest odporne prawie w całości z racji wykształcenia,” które pozwala na mocne i szybkie dystrybuowanie do wszystkich jego członków...."
Myślę że to zdanie wiele wyjaśnia. Następuje rozwinięcie "inteligencji zbiorowej" przy, być może, spadku poziomu inteligencji jednostkowej. Nie znajduję tu zaprzeczenia do teorii ewo ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  15/05/2013

@Robert Molnar: Się nie czepiaj, kurna, lepiej byś nam gar leczo ugotował i tokaj rozlał w szklanice. :)

  ulmed,  14/05/2013

Nasze genomy są bardzo mocne i dlatego jeszcze trwamy.
Ludzkość sobie poradzi, powiadasz.Obyś miał rację, w co wątpię.
Zajrzyj do pierwszej lepszej szkoły i spytaj starego nauczyciela jak to wygląda. Historyjkę, cały ten artykulik napisałam prześmiewczo, bo widzę ten down trend, jest niestety powszechny.

  Amicus,  14/05/2013

@ulmed: Co do "zadania o stolarzu", zgadzam się, tak właśnie się dzieje. I nie jest to przykład aż tak bardzo przerysowany, niestety.

... co ciekawe, prawie 1/3 genomu DNA w naszym organizmie pochodzi od wirusów. Wśród 3 miliardów genów, jest więc 1 mld genów wirusowych w każdej naszej komórce. Ponadto około połowa genomu zbudowana jest z tzw. jumping genes (skaczące geny), które potrafią zmieniać miejsce w łańcuchu DNA - uważa się że również są one pochodzenia odwirusowego. Dodając obie proporcje, można przyjąć, że 5/6 genomu z ...  wyświetl więcej

@gwizdek:
Dodajmy też, iż nie wolno tutaj ignorować wpływu pożywienia, jakie nasi przodkowie zaczęli spożywać, a my po nich dalej to pożywienie "udoskonalać". Dziecko będzie na tyle zdrowe, na ile jego rodzic pozwoli mu zdrowym być.

Taaa... i może lepiej w takim razie wprowadzić eugenikę i mordować tych, których władza lub naukowcy uznają za nieinteligentnych? W III Rzeszy i Szwecji sterylizowano i zabijano tych, którzy byli przeciwko władzy lub byli biedni (pomimo tego, że w rzeczywistości często byli inteligentni). A zatem eugenika to zło totalne!

  ulmed,  16/05/2013

@stachubajan: No, chyba Cię pogięło. Skąd taki wniosek?

  ulmed,  17/05/2013

@stachubajan: Serdecznie polecam ten artykuł. Może zrozumiesz, o co mi chodziło.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wi(...)html#MT

@ulmed:
!
Przeczytałem artykuł. Za "moich czasów" nic z tego nie byłoby możliwe.

  ulmed,  30/05/2013

@Jacek Wąsowicz: Za moich tym bardziej :))

  ulkad,  29/08/2016

Ulmed,chylę czoła przed Twoją wiedzą.Czy bywasz czasami tutaj?Chciałabym kupić Twoją książkę,niestety nigdzie nie ma!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska