Login lub e-mail Hasło   

Wymuszone adopcje

Brytyjska Opieka Społeczna zabiera polskim emigrantom dziecko do adopcji. Pili, bili, wykorzystywali? Nic z tego – sami zgłosili się do Councilu o pomoc. Historia z życia wzięta.
Wyświetlenia: 2.076 Zamieszczono 18/05/2013

Termin “forced adoption” (wymuszona adopcja) kojarzymy zazwyczaj z rodziną patologiczną. Jednak odbieranie dzieci rodzinom emigrantów z przeciętnymi problemami to nie bajka – to zatrważające realia UK. A wszystko w majestacie prawa.

“Proście, a będzie Wam dane”

Żaneta i Kamil C. z (wtedy 7-letnim) Wiktorem* przyjeżdżają do UK w 2010r. Pojawiają się problemy zdrowotne żony: szpital, operacja. Dochodzą problemy z płatnościami za mieszkanie. W tym klimacie, pod koniec 2012r., dochodzi do rodzinnej kłótni o komputerową grę syna; Kamil rozbija kuchenną szafkę.
– “Zaraz po tym zdarzeniu, pod wpływem emocji poszedłem do naszego Councilu prosić o pomoc” - wspomina Kamil i dodaje - “Byliśmy normalną polską rodziną z problemami, z jakimi boryka się wielu początkujących emigrantów”.

Jeszcze tego samego dnia, do drzwi Państwa C. pukają dwie pracownice Opieki Społecznej (Social Services - SS). “Pamiętam, że jednym z ich pierwszych pytań było «Czy nie chcieliby Państwo rozważyć oddania dziecka na jakiś czas?»” - opowiada Żaneta - “Sugerowały nam, by odpocząć, odstresować się, a w tym czasie dziecko zostałoby nauczone manier. Byliśmy w szoku.”
Mąż dodaje: “A przecież ja tylko zgłosiłem się po pomoc, np. terapię małżeńską. Wiem, że to działa. Czemu od razu zabierać dziecko!?

Pomoc? Jaka pomoc!?

Począwszy od pierwszego pisma, SS nie prosi, a nakazuje.
– “Temat pomocy, po którą się zgłosiłem, nigdy nie był podniesiony.” - stwierdza Kamil - “Było tylko sprawdzanie i odpytywanie”.

W maju 2012, gdy Wiktor jest w szkole, staje się najgorsze: syn zostaje zabrany.
– “Przeżyliśmy horror.” - mówi Kamil - “Cały czas obiecywali, że Wiktor wróci do nas przed wakacjami, ale po dwóch m-cach pobytu u pierwszej foster care (tymczasowa rodzina zastępcza), znaleźli mu dobrze sytuowaną angielską rodzinę. Syn rozpacza, bo czuje się tam jak w więzieniu”.

Jak za komuny

Kamil zostaje wysłany na badania alkoholowe (obowiązkowe); testy nic nie wykazują. Żanetę wysyłają do psychiatry.
– “Owszem, żona leczyła się” - przyznaje Kamil - “ale po to właśnie sam do nich poszedłem, żeby otrzymać pomoc!
– “Mi i synowi zabrano paszporty” - mówi Żaneta - “a później nasze dokumenty dziwnie «zaginęły»”.

Pomimo sądowego zalecenia, by SS zadbało o kontakt Wiktora z kulturą i religią polską, jest ono systematycznie ignorowane.
– “Syn poprosił opiekuna o Pierwszą Komunię, a wtedy on zdziwiony powiedział, że «W rubryce «religia» było zaznaczone «bez». To ich kolejny przekręt”. 

Błędne koło

Państwu C. zarzuca się, że mają zły wpływ na dziecko, tzw. emotional harm. Na widzeniach z synem nie mogą nic mówić przeciwko SS; wszystko ma być 'OK', albo spotkanie zostanie zakończone przedterminowo. Nagminne są spóźnienia pracownic SS, a bez nich spotkanie nie może się rozpocząć.
– “A gdy trzeba się żegnać” - opowiada Kamil - “syn się rozkleja i histeryzuje bo chce żebyśmy zostali. A oni to interpretują, że «rodzice mają zły wpływ na Wiktora». Tak piszą w raportach. To jakaś paranoja!

Od Kamila i Żanety zażądano mieszkania w separacji oraz osobnych adwokatów.
– “Kazali mi wybierać między synem, a mężem” - opowiada matka Wiktora - “Insynuowali, że «Pani mąż nie rokuje nadziei», a na sprawie sądowej stwierdzono, że żadne z nas nie jest w stanie samodzielnie wychowywać dziecka. Oczywiście, że nie samodzielnie” - Żaneta unosi się - “my chcemy je wychowywać razem!

Na koniec wizyty, Państwo C. pokazują mi pokój syna. Wszystko jest nadal na swoim miejscu; brakuje tylko jego mieszkańca.

Parlament kontra prawo

Wraz z Państwem C. wybieram się na wizytę do Parlamentu do MP Johna Hemminga – posła prowadzącego organizację “Justice For Families” (Sprawiedliwość dla Rodzin). Małżonkowie wyciągają dokumenty sprawy; w świetle prawa tajne. “Problem jest znacznie szerszy.” - zaczyna poseł - “Rocznie w tym kraju przymusowo i błędnie (!) umieszczanych jest w rodzinach zastępczych ok. 1000 dzieci. Problemem jest to, że Council jest odpowiedzialny za udzielanie pomocy, jak i również za kontrolę jakości tej pomocy. Niestety, rząd nadal nie dostrzega tego konfliktu interesów”. Podobny problem tyczy się instytucji adwokata z urzędu, który niekoniecznie ma interes w tym, by pomóc przypisanemu sobie klientowi.

Rozmowy kontrolowane

Nagle, w trakcie wizyty, dochodzi do nieoczekiwanego: dzwoni telefon Kamila.
– “To syn!

Oboje z MP Hemmingiem jesteśmy świadkami chwytającej za serce rozmowy telefonicznej. Wobec ojca jest wymóg SS: English only.
– “Dziecko, mów wolniej, tata Cię nie rozumie, Twój angielski jest dla mnie zbyt dobry” - słyszymy.
– “Nowi Państwo zabierają Cię na wycieczkę do Francji?” - powtarza ojciec, po czym wypowiada mile widzianą przez SS formułkę.
– “To pewnie jesteś szczęśliwy, że jedziesz?”.
Patrzę na matkę – ledwo dławi łzy.
Gdy rozmowa ma się kończyć, ojciec dorzuca błagalnym tonem: “Dziecko nasze, czytaj polskie książki. I nie zapomnij o nas”.

Zarzuty wobec SS

W międzyczasie, poseł zapoznaje się z sądowymi dokumentami:
– “Po pierwsze” - punktuje parlamentarzysta - “Wiktor nigdy nie zaznał ani przemocy fizycznej, ani wykorzystywania seksualnego. Rzekoma przemoc psychiczna to za mało, żeby zabierać dziecko od rodziców. Dwa: nie przeprowadzono rozpoznania członków szerszej rodziny pod względem ewentualnego przekazania syna pod ich opiekę; w tym przypadku chodzi o mieszkające w Polsce babcie. I nie jest wytłumaczeniem, że «rodzice nie poprosili».” - objaśnia poseł - “Ale przede wszystkim, nikt nie wysłuchał czego pragnie samo dziecko. Chłopiec jest w takim wieku (obecnie 10 lat), że potrafi się już nieźle wysłowić oraz określić czego pragnie, a psim obowiązkiem SS jest brać jego zdanie pod uwagę. Kwestia kluczowa, która powinna przyświecać każdemu postępowaniu to: co jest najlepsze dla dziecka?

Brytyjskiemu posłowi znanych jest 40 podejrzanych postępowań dotyczących 89 słowackich dzieci, co do których władze Słowacji wyraziły zaniepokojenie. W sprawę zaangażowała się słowacka ambasada; mówiła o nich państwowa telewizja w najlepszym czasie antenowym. Ostatecznie, w jednej ze spraw doszło do precedensu: babka dzieci odwołała się do Strasburga i wygrała. Wcześniej, sprawa jej wnuków przegrana została przed brytyjską jurysdykcją, gdzie wspomniana babka nie mogła zeznawać w sprawie, ani nawet być obecna na posiedzeniach sądu “ze względów bezpieczeństwa”.

Drugie dno

Rozwiązań problemu zaburzeń psychicznych rodzica (nie mylić z chorobą umysłową) jest kilka: porada, terapia, lekarstwa. Lecz łatwiej jest oddać dziecko do adopcji; opiekunowie tymczasowi z państwowej kiesy dostają nawet £800/tydzień, więc chętnych jest sporo. Poza tym, Councilom wykonującym “targety” przysługują niemałe bonusy, rząd zaś nie wnika w szczegóły każdej sprawy – liczą się “liczby adopcyjne”, bo to na nie naciska premier Cameron. Wniosek z tego może być tylko jeden: gdy obywatele zaczynają bać się tych, którzy mają ich bronić, oznacza to koniec demokracji.
– “Opieka Społeczna zniszczyła naszą rodzinę” – tak całą sprawę podsumowuje Kamil.

Do rzeczy

Troska o dziecko to dziedzina, w której idealna droga nie istnieje. Jednak to, co wyprawia się w UK zakrawa na narodowy skandal. To sprawa najwyższej wagi, by doszło do zasadniczych zmian w antyrodzinnej polityce, której ofiary liczy się w tysiące. Dlatego apeluję do polskiej dyplomacji w UK: może to już czas, by pójść za przykładem słowackich władz i bliżej przyjrzeć się bezczelnym adopcjom dzieci polskich emigrantów?

***

* ze względu na wymogi prawne, imiona i pewne szczegóły sprawy zostały zmienione

PS: 21.marca 2013r., John Hemming wygłosił w polskiej placówce dyplomatycznej w Londynie przemówienie w sprawie wymuszonych adopcji.

Jedna z pracownic SS (Polka) nieoficjalnie przyznała, że "polskie dzieci to dobry materiał adopcyjny". 

***

Szanowny Czytelniku

Powyższy tekst został opublikowany w czwartek 16.05.2013r. w polonijnej prasie na Wyspach. Wczoraj był główną wiadomością portalu onet.pl

Temat jest ważki. Dlatego zwracam się do Ciebie z osobistym apelem:
jeśli opisany powyżej problem jest bliski Twemu sercu, uprzejmie proszę o odrzucenie indywidualnych uprzedzeń i przesyłanie linku do powyższego artykułu (lub jednego z poniższych linków) dalej do swoich znajomych. Wraz z Redakcją zbieram informacje o wszystkich podobnych sprawach w UK w celu ich skatalogowania, a następnie przekazania do wiadomości naszej placówki dyplomatycznej na terenie Wlk Brytanii. Wierzę, że razem możemy coś w tej sprawie zrobić. Na konkretne czyny czekają zdruzgotane rodziny oraz oderwane od nich, niewinne polskie dzieci.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wielka-brytania-i-Irlandia/wymuszone-adopcje-polskich-dzieci-to-fakt,1,5519216,region-wiadomosc.html

http://polishexpress.polacy.co.uk/art,wymuszone_adopcje_polskich_dzieci_to_fakt,6735.html

Podobne artykuły


27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2363
39
komentarze: 24 | wyświetlenia: 21216
30
komentarze: 40 | wyświetlenia: 6986
22
komentarze: 31 | wyświetlenia: 8720
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2583
19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5214
15
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1622
14
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2033
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1609
25
komentarze: 52 | wyświetlenia: 2355
40
komentarze: 68 | wyświetlenia: 16382
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3536
22
komentarze: 39 | wyświetlenia: 3831
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4199
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2375
 
Autor
ArtykułKochani,
W dyskusji pod artykułem na Onetcie jest kilka bardzo ciekawych wpisów (niestety anonimowych) od "wtajemnicznonych" osób, np. polskiego tłumacza, który pracował z podobnymi polskimi rodzinami. Informacje takie jak ta wiele wnoszą do kulisów działania Sądów Rodzinnych.
Gdybym chciał uzupełnić artykuł wszystkimi wątkami, które w trakcie pisania niniejszego tekstu odkryłem oraz dodać wszystkie szczegóły sprawy, które poznałem, tekst byłby pięć razy dłuższy.

  hussair  (www),  18/05/2013

Obawiam się, że idzie na gorsze. Rzeczywistość pokazuje, że dziecko nie jest własnością rodziców, lecz instytucji. Jak czytałem niedawno w GW, holenderska matka musiała stoczyć mozolną walkę, by nie odebrano jej synów. Powód? Zaczęła ich karmić wg diety witariańskiej. To wywołało opór ze strony szkoły. Matka wycofała dzieciaki ze szkoły i zaczęła edukować w domu. Wyemitowano film. I tu wielka praw ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  18/05/2013

Bardzo trudny temat Jacku poruszyłeś. Jako przedstawicielki środowiska medycznego, nie jest mi obca strona proceduralna. Od czasu zgłoszenia przez rodziców problemu, do zabrania dziecka upływa dwa lata, czyli 2 lata na objęcie programem ze strony Social Services i obserwacji rodziny. Naprawdę w skrajnych przypadkach dokonuje się tak drastycznych kroków, a nawet gdy dochodzi do zabrania dziecka, pr ...  wyświetl więcej

@elena:
Dziękuję Ci za ten wpis.
To prawda, że zderzenie polskich rodzin z tutejszą kulturą i normami bywa bolesne. Jednak osąd tej konkretnej rodziny powinien być weryfikowany przede wszystkim słowami Johna Hemminga, który zapoznał się z dokumentacją sądową:
- "nie przeprowadzono rozpoznania członków szerszej rodziny",
- "nie zapewniono kontaktu z polską kulturą i reli ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  19/05/2013

@Jacek Wąsowicz: Te dycyzje nie są ostateczne, walka wierzę, że jest trudniejsza w sytuacji, gdy pojawiają się trudności w komunikacji, łatwo coś przeoczyć, nie mówiąc o bierności wynikającej z nieświadomości i możliwe, że tak się stało. Musieli być w naprawdę trudnej sytuacji, by wogóle pójść do councila prosić o pomoc. W trudnościach finansowych upatrywali przyczynę problemów, ale to otworzyło d ...  wyświetl więcej

Jest to najgorsze dla dziecka niestety ;/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska