JustPaste.it

Nadstaw ucha, oszczędź czas!

Słuchanie jest motorem efektywności. Czy warto inwestować czas i siły w naukę technik słuchania? Czy człowiek nie rodzi się z natury lepszym, lub gorszym słuchaczem?

Słuchanie jest motorem efektywności. Czy warto inwestować czas i siły w naukę technik słuchania? Czy człowiek nie rodzi się z natury lepszym, lub gorszym słuchaczem?

 

Po co słuchać?
Otwarte ucho to droga do zdobycia informacji, zrozumienia drugiego człowieka i poznania sytuacji. Bez tego ani rusz w jakiejkolwiek firmie, czy organizacji. Nie ma współpracy bez rozmowy, nie ma rozmowy bez słuchania. Głosy, melodie, dźwięki… Słuchasz codziennie. Pytanie tylko- jak? Zapewne często i tobie wiele „jednym uchem wlatuje, drugim wylatuje”. Rzecz w tym, żeby zanim wyleci, zdążyło zostać w twojej głowie przetworzone. Inaczej słuchanie będzie procesem biernym i –nie da się ukryć- nieskutecznym. 

Zamień się w słuch
To prawda- niektórzy ludzie z natury są lepszymi słuchaczami. Skutecznie się dogadują, umieją sobie poradzić nawet z osobami o trudnych charakterach, a koncentracja w rozmowie przychodzi im bez wysiłku. Jednak nawet tacy ludzie o niełatwej sztuce aktywnego słuchania zwykle mogą dowiedzieć się dużo więcej. Techniki słuchania, typy słuchaczy, sposoby na koncentrację- warto je poznać, żeby poprawić efektywność działania swojego, swojej firmy, czy organizacji. W gruncie rzeczy- dużo łatwiej przychodzi nam mówić, niż słuchać. Mówienie wymaga od nas tak naprawdę o wiele mniejszego wysiłku. A tymczasem to słuchanie poszerza nasze horyzonty. Warto wyostrzyć słuch!

(Nie)szkoda czasu
Czas to towar deficytowy. Szczególnie wśród pracujących, aktywnych, wśród ludzi biznesu. Często słyszysz zapewne: „czas to pieniądz!”. Czy pośród tylu rzeczy do zrobienia, codziennego zabiegania i być może całego mnóstwa spraw do załatwienia na wczoraj, warto przeznaczać czas na naukę technik słuchania i wszystkiego tego, co z rozwojem tej umiejętności związane? Odpowiedź jest prosta: stanowczo tak! Faktycznie- zajmie ci trochę czasu zapoznanie się z teorią, przyswojenie jej, aż w końcu nauczenie się zastosowania w praktyce. Jednak gra warta jest świeczki. Dobre, aktywne słuchanie- chroni przed niedopatrzeniami, zaniedbaniami, niedomówieniami, a przede wszystkim- złymi decyzjami.  A to właśnie one pożerają nasz czas! A oprócz czasu- niemało spokoju, a przeważnie również pieniędzy.  Godziny przeznaczone na opanowanie sztuki aktywnego słuchania na pewno nie będą godzinami straconymi!

Działaj!
Nie żałuj sił i czasu na zdobywanie przydatnej wiedzy- a do takiej niewątpliwie należą techniki aktywnego słuchania. Inwestujesz pieniądze po to, żeby potem zwróciły się z nawiązką? Tak samo zrób w tym przypadku ze swoim czasem i siłami! Dobre słuchanie to atut nie tylko twojego biznesu, ale i twojej osoby.