Login lub e-mail Hasło   

Kolory żałoby

W różnych kulturach kolory mają różne znaczenia, kiedy dla jednych czarny jest kolorem smutku, to dla innych oznacza szczęście
Wyświetlenia: 24.332 Zamieszczono 20/05/2013

Żałoba często określana jako smutek i strata, jest również zewnętrznym odzwierciedleniem tego, co się dzieje z kimś, kto stracił kogoś bliskiego. Nie każdy potrafi odróżnić żałobę od przeżywania straty, dwóch różnych rzeczy, bo przeżywanie straty zachodzi wyłącznie wewnątrz, a żałobę nosi się na zewnątrz. Osoba, która straciła kogoś bliskiego może mieć problemy ze spaniem, któremu często towarzyszą wyczerpanie, nadpobudliwość lub ospałość, drżenie, mdłości, wysypki, alergie, zaburzenia cyklu hormonalnego, podatność na zachorowania, czy niską odporność.

W przeciwieństwie do żałoby, która jest dyktowana religijnie lub kulturowo, przeżywanie straty jest procesem bardzo indywidualnym, który często nie ma określonego limitu czasowego. Dodatkowo, przeżywanie straty nie jest procesem przypomina fale i nawroty z różną intensywnością i częstotliwością.

Kolor symbolizujący żałobę w poszczególnych częściach świata jest różny. W większości krajów z kręgu kultury euroamerykańskiej kolorem żałoby jest czerń. Natomiast na Wschodzie jest to biel, a na przykład w Iranie to kolor niebieski. Niewiele osób wie, że  w starej tradycji słowiańskiej kolorem najsilniej związanym z żałobą nie była czerń, lecz biel, co zachowało się to w niektórych elementach folkloru (np. u Serbołużyczan - białe czepce żałobne u wdów).

Każdy kolor ma swoje znaczenie i tak czerń może być kolorem żałoby, ale oznacza też szczęście. Podobnie z bielą, która symbolizuje czystość i jest również kolorem smutku i żałoby. Różne kultury nadają barwom odmienne, niekiedy przeciwstawne znaczenie.

Świat jest tak pełen kolorów, które w różnych regionach świata i w różnych kulturach mają inną symbolikę, bardzo często nawet znaczenia przeciwstawne.

Biały: radość i żałoba

Biały kolor powszechnie utożsamiany z czystością, niewinnością, boskością, czyli tym wszystkim co pozytywne i radosne tak jak na przykład białe szaty papieskie, stroje podczas obrzędów chrztu, komunii świętej, czy ślubu, które nawiązują do symboliki związanej z bliskością nieba i Boga.

U nas biel to kolor harmonii, równowagi, spokoju, pomagający w oczyszczeniu negatywnych emocji i stresu, noszony w przeświadczeniu elegancji i dbałości w wizerunek. Niektórzy nawet twierdzą, że symbolizuje szczerość, otwartość i optymizm.

Natomiast w kulturach Wschodu występuje jako kolor przeznaczony dla śmierci i żałoby. Chociaż w Indiach mimo, że oznacza smutek i żałobę jest również symbolem świętości i czystości. W Chinach biel z jednej strony odnosi się do dziewictwa i czystości, a z drugiej symbolizuje starość, a w Japonii oznacza młodość, naiwność i brak doświadczenia, ale jest także kolorem panny młodej. Za to w kulturach afrykańskich biel, to kolor demonów.

Czarny: żałoba i szczęście

U nas, w kulturze europejskiej ten kolor kojarzy się ze smutkiem, żałobą, śmiercią, a patrząc od strony religii, ze złem, grzechem, piekłem, szatanem czy cierpieniem, ale także pokorą. W Chinach natomiast oznacza szczęście, a dla Indian jest kolorem życia. W Egipcie również kojarzony jest z życiem i odrodzeniem, a dla Japończyków oznacza dorosłość, szlachetność i doświadczenie życiowe.

Mimo tego, że otaczanie się czernią może działać na człowieka depresyjnie i przygnębiająco, kolor ten ma też symbolikę pozytywną, ponieważ osoby ubierające się na czarno postrzegane są jako ludzie silni, władczy, pewni siebie i tajemniczy. W modzie jest powszechnie przyjęte, że czerń jest kolorem szyku i klasycznej elegancji.

Czerwony: agresja, radość, żałoba

Czerwień powszechnie uważana jest za kolor o dużym ładunku energetycznym, często kojarzonym z pożądaniem, miłością, ciepłem i witalnością. Negatywnie odbierany jest jako symbol agresji, przemocy, gwałtowności, może właśnie z powodu koloru krwi.

Jest to jednak kolor dodający odwagi, pewności siebie i wyzwalający drapieżną naturę, ale w zależności od kultury powoduje czasami sprzeczne skojarzenia. Na przykład w Indiach albo Chinach oznacza radość, energię, obfitość i chociaż na Bliskim Wschodzie (w Chinach i Indiach) panny młode zakładają czerwone suknie na ślub, to w Afryce Południowej czerwień jest kolorem żałoby.

Żółty: optymizm i żałoba

Bardzo często żółty uważany jest kolorem optymizmu i radości, budzącym pozytywne skojarzenia. W negatywnym ujęciu kolor ten bywa uznawany za kolor tchórzostwa, skąpstwa czy słabości. W Chinach żółty jest kolorem cesarskim, a w Japonii oznacza odwagę. Dla Greków jednak to kolor smutku, a dla Egipcjan żółty to kolor żałoby.

Fioletowy: nostalgia, mistycyzm, żałoba

Fiolet z jednej strony kojarzy się z tajemniczością i dostojeństwem, przepychem i wspaniałością, a z drugiej strony z nostalgią, refleksyjnością, wywołujące raczej ponury nastrój.

Jest barwą królewską, mistyczną, powiązaną z wiedzą tajemną, religią czy mądrością. Często wywołuje respekt i szacunek. W religii występuje jako symbol wiary. Japonia, to kraj, w którym kolor fioletowy oznacza pozycję społeczną, ale w Tajlandii jego nostalgiczność nadała mu znaczenie żałobne.

Zielony: równowaga i nadzieja

Ten kolor działa uspokajająco, kojąco. Łagodzi stresy, wpływa na popraw nastroju i sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii i łagodzi objawy smutku i depresji.

Kojarzony jest przede wszystkim  z przyrodą, ekologią i środowiskiem naturalnym.Nie ma zbyt wielu negatywnych znaczeń, chociaż czasami kojarzy się go z zazdrością, brakiem doświadczenia i przypadkowością.

W wielu kulturach uważany jest za kolor szczęśliwy jak na przykład w Stanach Zjednoczonych wiąże się go z dobrobytem i bogactwem, a w Portugalii z nadzieją. W Japonii to kolor życia wiecznego, a w Islamie zbawienia i raju po śmierci człowieka. Natomiast w Azji niektóre odcienie zieleni utożsamiane są z chorobą, w Chinach to kolor hańby, a w Afryce Północnej to kolor korupcji.

Niebieski: ukojenie, wolność, żałoba

Niebieski powszechnie uznawany jest kolorem spokoju, harmonii, zaufania i wierności, ale także nieskończoności i tęsknoty. Niektóre jego odcienie mogą działać na człowieka depresyjnie i przygnębiająco. Przeważnie przywołuje skojarzenia z wodą, niebem, wolnością ale także z zimnem i chłodem. Jego znaczenie kulturowe to przede wszystkim pokój i wolność, ale w różnych krajach ma on różne znaczenie. W Iranie utożsamiany jest z rajem, ale w Meksyku jest kolorem żałobnym. Dla Greków natomiast jest kolorem, który odstrasza złe duchy i chroni przed nieszczęściami.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1450
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 600
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1009
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 875
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 641
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 946
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 592
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 667
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 758
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 414
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 430
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 502
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Wiedziałam tylko, że biały jest w niektórych rejonach Afryki kolorem żałoby. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł!

  ewfor  (www),  25/05/2013

@Alicja Minicka: Cieszę się, że zainteresował Cię ten artykuł :)

W jakich kolorach chodzisz? - zartuje Buziaczki

  ewfor  (www),  19/08/2013

@freelancer: Uwielbiam kolor niebieski, ale w czerwonym też mi do twarzy :)

Ja często bujam w obłokach ... dlatego lubię niebieski. Zawsze marzyłem o blondynce niebiekookiej ... ale moja ex-żona i wszystkie kochanki miały oczy piwne. I wszystkie ode mnie odeszły. Ostatnio podoba mi się Świstak - może on ma też niebieskie oczy?

  ewfor  (www),  19/08/2013

@Mirosław: Kurcze szkoda, że mój blond już jest siwy, a moje oczy nie są niebieskie tylko zielono-szare :( Ale ja też lubię niebieski.

@ewfor: Głaszczę Twoje włosy szaro-srebrzyste, kocham gdy pochylasz się nad słowem niebieskim. Nie moge być Tobą, ale jestem. Nie potrafię być z Tobą, ale czuje Ciebie całym wnętrzem. I umieram ...

  ewfor  (www),  19/08/2013

@Mirosław: Nie umieraj... Proszę... a kto będzie czytał moje wpisy?

@ewfor: Kurcze ... piszę ledwie palcami ... bo wiesz, po piwach 8 jestem ..a mój syn wrócił i powiedział, że nie będzie ... już z ta kobietą, która jedno dzicko ma - żył... ale mu powiedziałem, powiedziałem mu coś do słuchu .. tylko nie pamiętam ... wiesz - potem rzekł, że wychodzi, nie wiem gdzie teraz jest ... przytul mnie .. proszę.

  ewfor  (www),  23/08/2013

@Mirosław: Dobry jesteś :) ja po trzech piwach śpię jak niemowlę i nie myślę ani o pisaniu ani o czytaniu :) :) Ale dobra, przytulam zanim zasnę :) chociaż może trochę za późno :(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska