Login lub e-mail Hasło   

Rozwój gospodarki

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bloglukaszgorka.blogspot.com/2013(...)ki.html
Wielu "ekonomistów" mówi, że niska stabilna inflacja jest potrzebna w celu napędzania popytu. Dlatego bank centralny ma utrzymywać inflację na niskim poziomie. Ma...
Wyświetlenia: 843 Zamieszczono 20/05/2013

Wielu "ekonomistów" mówi, że niska stabilna inflacja jest potrzebna w celu napędzania popytu. Dlatego bank centralny ma utrzymywać inflację na niskim poziomie. Ma osiągać tzw. cele inflacyjne, poprzez regulację stóp procentowych. W praktyce rzadko udaje się utrzymać inflację na założonym poziomie, co jest spowodowane pokusą zaniżania stóp procentowych.

Ale czy inflacja jest w ogóle potrzebna?

Większość ekonomistów uważa, że do rozwoju gospodarki inflacja jest niezbędna. Tym samym utożsamiają oni rozwój gospodarczy ze wzrostem PKB. PKB, tak naprawdę jest nic niemówiącym wskaźnikiem. PKB zwiększa się np. gdy państwo buduje autostradę, za pieniądze z kredytów. Taka inwestycja jest tak naprawdę zadłużaniem obywateli, co powinno być raczej odliczone od produktu niż do niego doliczone.

Co zatem jest prawdziwym rozwojem gospodarczym? Prawdziwy rozwój gospodarczy, to taka sytuacja, w której coraz więcej ludzi ma coraz lepiej zaspokojone swoje potrzeby. I do tego nie jest potrzebna inflacja.

Trzeba sobie zadać pytanie, co jest przyczyną inflacji. Przyczyną inflacji jest zwiększenie podaży pieniądza. Następuje to przez udzielanie kredytów w bankach, działających na zasadach rezerwy cząstkowej. Najważniejszą grupą, która ma korzyść z inflacji są bankierzy. Drugą grupą są politycy, którzy dzięki uchwalaniu odpowiednich przepisów, zyskują poparcie bankierów.

Fetysz wzrostu gospodarczego

Ważną rolę odgrywają w tym mainstreamowe media. Nicniewiedzący redaktorzy, którzy boją się myśleć, za główny cel postawili sobie zdobycie jak największej widowni. Nie jest dla nich ważne, czy mówią prawdę, czy to, co próbują przekazać ma jakikolwiek sens. Posługują się za to chwytliwymi hasłami. Jednym z takich haseł jest wzrost gospodarczy. W mainstreamowych mediach najczęściej można usłyszeć "ekonomistów" mówiących, że inflacja jest niezbędna, aby mógł zaistnieć wzrost gospodarczy. Mają oni rację tylko w krótkim okresie. W długim okresie, taka polityka monetarna przynosi negatywne skutki. Najgorszym skutkiem polityki inflacyjnej są cykle koniunkturalne.

Podobne artykuły


19
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6523
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 48506
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5011
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4279
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28210
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21590
10
komentarze: 54 | wyświetlenia: 2923
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 994
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2243
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9681
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15139
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1456
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7373
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  22/05/2013

Wymyślanie przez marketing potrzeb i popytu w myśl sloganu " jesteś tego wart " to zbędny konsumpcjonizm na wiwat zużywający energię, surowce, zaburzający zrównoważony rozwój przyjazny środowisku.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska