JustPaste.it

Psycholog o granicach w relacjach rodzinnych

W zdrowych rodzinach istnieją rozsądne ograniczenia i czytelna struktura, a granice prywatności są szanowane. W niezdrowych rodzinach panuje chaos lub skrajna surowość.

W zdrowych rodzinach istnieją rozsądne ograniczenia i czytelna struktura, a granice prywatności są szanowane. W niezdrowych rodzinach panuje chaos lub skrajna surowość.

 

Wg psychologów nakładanie ograniczeń i pilnowanie ich przestrzegania jest zadaniem rodziców. Dzieci natomiast nieustannie próbują te granice przekraczać. Dziecko jest niczym wodne rozlewisko - brak mu tożsamości. Nie jest skuteczne w swych działaniach. Dorosły to ten, kto poznał swoje granice i współdziała z innymi w sposób realistyczny. Dzieki temu wie, kim  jest, może decydować o swoim życiu i dokonywać wyborów. W ten sposób staje się rzeką , która ma swe imię,  tożsamość i może czynić wiele dobrego.

Psychologowie dziecięcy podkreślają, że dzieci potrzebują zasad, które nadadzą ich życiu czytelną strukturę. Tylko taki rodzic, który jasno, czytelnie określa granice, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ograniczenia dyktowane są zarówno względami bezpieczeństwa, jak i potrzebą wyznaczania odpowiednich relacji międzyludzkich, a także nauczenia dziecka odróżniania dobra od zła.

Zakazy i nakazy uczą dzieci jak żyć. Powstaje zamieszanie gdy ich brak. Gdy są zbyt sztywne i surowe, cierpi na tym zarówno dziecko jak i dorosły - dziecko staje się buntownicze lub zalęknione. Wychowanie  powinno powinno mieć na celu wykształcenie u dziecka zdrowych, mocnych, a zarazem elastycznych granic.

Publikacja przygotowana na podstawie:

Elanie Mazlish i Adele Faber , Jak mówić żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły" - książka powstała przy współpracy psychologa dziecięcego Dr Haima Guinotta.

Thomas Gordon  amerykański psycholog i psychoterapeuta, autor wielu bestsellerowych poradników dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, animatorów kształcenia dorosłych i liderów, managerów, w których prezentuje swoją koncepcję stosunków międzyludzkich bez zwycięzców i bez pokonanych.

 

Źródło: Joanna Kurzątkowska-Serotiuk

Licencja: Creative Commons