JustPaste.it

Prawdziwą władzą w Kościele jest służba

Ojciec Święty zaznaczył, podczas porannej Mszy że w Kościele nie ma miejsca na walkę o władzę.

Ojciec Święty zaznaczył, podczas porannej Mszy że w Kościele nie ma miejsca na walkę o władzę.

 

49b566c3cd466e4d3d4419edd4ce430e.jpg

Papież nawiązał do Ewangelii, w której Pan Jezus zapowiada swoją mękę, zaś uczniowie dyskutują to tym, który z nich jest największy, Ojciec Święty podjął kwestię władzy i służby. Zauważył, że walka o władzę w Kościele nie jest czymś nowym, że jej przejawy możemy dostrzec już w czasach Pana Jezusa. Jednocześnie tłumaczył, że jeśli chcemy być wierni Ewangelii, to nie powinna jednak mieć ona miejsca, gdyż prawdziwa władza, jak nam swoim przykładem ukazał Pan Jezus, jest władzą służby. 

- Prawdziwą władzą jest służba. Tak jak On to uczynił, przychodząc nie po to, aby mu służono, lecz aby służyć, a Jego służba była właśnie służbą krzyża. Uniżył się aż do śmierci na krzyżu za nas, aby nam służyć, ażeby nas zbawić. Nie ma w Kościele innej drogi, aby iść naprzód, jak uniżyć samego siebie. Jeśli nie nauczymy się tej chrześcijańskiej reguły, nigdy, przenigdy nie będziemy umieli zrozumieć prawdziwego orędzia Jezusa o władzy – stwierdził Papież Franciszek, którego cytuje KAI. 

Ojciec Święty dodał ponadto, że kroczenie naprzód oznacza uniżenie samego siebie, nieustanną gotowość, aby służyć. Jak podkreślono, zasadą jest to, iż w Kościele największy jest ten, który najbardziej służy innym. Mimo to od jego początków aż do naszych dni trwała walka o władzę w Kościele, także w sposobie wypowiadania się.

- Kiedy komuś zostaną powierzone obowiązki, które w oczach świata związane są z większymi ciężarami, powiada się, że ta kobieta awansowała na prezesa tego stowarzyszenia, że ten człowiek został awansowany. Czasownik „awansować” jest bardzo piękny i trzeba go używać w Kościele. Tak, został awansowany na krzyż, został awansowany na upokorzenie. To jest prawdziwy awans, który bardziej upodabnia do Jezusa! – wskazał Franciszek w homilii wygłoszonej w kaplicy Domu Świętej Marty. 

Ponadto Papież przypomniał, że święty Ignacy Loyola w „Ćwiczeniach Duchownych” prosił Ukrzyżowanego Pana o „łaskę upokorzeń”. Podkreślił, że to właśnie jest „prawdziwą władzą służby Kościoła”. Wskazał przy tym, że jest to prawdziwa droga Jezusa, prawdziwy awans, a nie ten awans światowy.

- Droga Pana to Jego służba: tak jak On wypełnił swoją służbę, tak i my mamy iść za Nim drogą służby. To jest prawdziwą władzą w Kościele. Chciałbym się dzisiaj modlić za nas wszystkich, aby Pan dał nam łaskę zrozumienia tego: że prawdziwą władzą w Kościele jest służba. A także zrozumienia tej złotej zasady, której On nas nauczył swoim przykładem: dla chrześcijanina postęp, kroczenie naprzód oznacza uniżenie. Prośmy o tę łaskę – zakończył Ojciec Święty.

 

Źródło: Franciszek