Login lub e-mail Hasło   

Liczby Niedookreślone.

Liczby niedookreślone są starsze od zwykłych liczb, ale Teoria Liczb Niedookreślonych to najnowsze osiągnięcie matematyki.
Wyświetlenia: 1.197 Zamieszczono 28/05/2013

Słyszeliście chyba, że informacja ma największą wartość? Jest najcenniejsza? Że światem rządzi ten, kto jest w posiadaniu informacji?

 

Ktoś może zapytać: - To dlaczego nikt nie chce ode mnie informacji kupić?

Mam ich sporo. Na różne tematy. Moi znajomi również nie sprzedają informacji. Przeczytałem podręcznik ekonomi i nie znalazłem tam nic o wycenie informacji i ani słowa o tym, co robi z informacją niewidzialna ręka rynku. Autor podręcznika ekonomii nie pisze kiedy informacja drożeje, a kiedy jest w tej branży bessa i kryzys. Dlaczego w gazetach ekonomicznych nie piszą kto posiada najwięcej informacji i jakie miejsce zajmuje on na liście najbogatszych Polaków?

 Co odpowiedzieć na takie pytania?

Kto ma odpowiedzieć na takie pytania?

Informatyk? Nie. Informatyk zajmuje się przetwarzaniem informacji przy pomocy komputera. Obsługą tego komputera, softwerem, a czasami również hardwerem, ale przecież nie analizą techniczną cen na giełdzie informacji. Na Wall Street notowane są firmy informatyczne. Te firmy produkują komputery i oprogramowanie, handlują komputerami, oprogramowaniem... I tu natrafiamy na pierwszy ślad prowadzący w kierunku prawidłowej odpowiedzi na pytanie: Ile jest warta informacja?

 

Zadam pytanie pomocnicze: Kto produkuje informację? Myślicie, że odpowiedź jest prosta: -Informację produkują media. Firmy medialne są notowane na giełdach. I WSZYSTKO JASNE.Może i jasne, ale jak mówi ojciec narodu, kandydat na boga Tadeusz, „nie do końca”.

Media produkują informacje? Tak. Niektóre informacje produkują media, ALE NIE WSZYSTKIE!!!Te wyprodukowane przez media nazywano kiedyś kaczkami dziennikarskimi. Kaczki dziennikarskie powstawały najczęściej przypadkowo, na skutek błędów redaktorów. Dziś media produkują informacje z premedytacją. Dla różnych celów. Informacje wyprodukowane przez media są najczęściej niewiele warte i ktoś kto takie informacje posiada nie może ich sprzedać z zyskiem.

 

Istnieją jednak informacje bardzo wartościowe. „INFORMACJE BEZCCENNE”.

I to jest właściwy trop. Co jeszcze określamy jako bezcenne? Jakie są wspólne cechy obiektów bezcennych? Czy można to zdefiniować i uogólnić? Czy to co bezcenne ma wartość? Jeżeli ma wartość, to jaką? Odpowiedź na tego rodzaju pytania może podać tylko matematyk. Oto ona: Bezcenne  mogą być wybitne dzieła sztuki, bardzo rzadkie obiekty kolekcjonerskie, białe kruki...

 

Jaka jest wartość obiektów bezcennych?

 Używamy czasami terminu cena amatorska. Cena amatorska to jest cena duża, ale nieznana (nieokreślona). Cena wyraża się tu tzw. LICZBĄ NIEDOOKREŚLONĄ.

To jest bardzo duża liczba, ale to nie jest nieskończoność. Inne liczby niedookreślone to np. dużo, bardzo dużo, mało, bardzo mało, trochę, więcej niż milion... i wiele innych. Liczby niedookreślone są użyteczne przy rozwiązywaniu wielu problemów. Znajomość Teorii Liczb Niedookreślonych i rachunku na liczbach niedookreślonych, pomaga również w ekonomii i biznesie.

 Cenna lub bezcenna informacja uzyskuje cenę wyrażaną przy pomocy zwykłej liczby wtedy, gdy ktoś chce ją kupić za pieniądze i jest ktoś, kto potrzebną informację posiada na sprzedaż. Kupcem jest ten, kto umie informację wykorzystać i zarobić na tym. To najczęstszy przypadek określenia liczby niedookreślonej.

Jak Państwo widzicie, informacja może mieć bardzo dużą wartość, ale to nie jest ani takie proste, ani oczywiste.

Adam Jezierski

Podobne artykuły


74
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9366
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4421
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23179
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9459
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6703
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26608
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9583
25
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11833
26
komentarze: 32 | wyświetlenia: 18216
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13158
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17757
16
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6429
15
komentarze: 1 | wyświetlenia: 17776
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4283
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska