Login lub e-mail Hasło   

Franciszek o grzesznikach, zepsutych i świętych

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/franciszek-o-grze(...)98.html
„Zaczęło się od Judasza, który ze skąpego grzesznika przeszedł do korupcji"
Wyświetlenia: 667 Zamieszczono 04/06/2013

Grzesznicy, zepsuci i święci – takie trzy kategorie Papież Franciszek wyróżnił pośród chrześcijan. Uczynił to w czasie porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii wzięła udział m.in. grupa pracowników Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W homilii Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus opowiada arcykapłanom, uczonym w Piśmie i starszym przypowieść o niegodziwych dzierżawcach winnicy. Jak stwierdził kaznodzieja, o pierwszej grupie, grzesznikach, „nie potrzeba się wiele rozwodzić, gdyż wszyscy nimi jesteśmy. Jeśli tego nie czujemy, powinniśmy iść do duchowego lekarza, bo coś jest nie w porządku”. Dłużej Ojciec Święty zatrzymał się natomiast nad kategorią ludzi zepsutych, którzy stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla wspólnoty wierzących. To ich reprezentują przypowieściowi dzierżawcy winnicy, którzy chcą sobie przywłaszczyć nie swoją własność. Uzyskana pewność siebie, niezależność popycha ich do zbrodni, a tak naprawdę chodzi o to, że nie potrzebują już Boga, bo sami dla siebie stali się bogami.

„Zaczęło się od Judasza, który ze skąpego grzesznika przeszedł do korupcji – mówił Papież. – To niebezpieczna droga niezależności, bo zepsuci to wielcy zapominalscy, niepamiętni tej miłości, z jaką Pan przygotował im winnicę i stworzył ich samych. Oni zerwali więź z tą miłością, a stali się czcicielami samych siebie. Jakże wiele zła czynią w chrześcijańskich wspólnotach ludzie zepsuci! Oby Pan wyzwolił nas od upadku na drogę zepsucia”.

Wreszcie trzecią grupę chrześcijan stanowią święci. Franciszek wskazał jako przykład owej świętości bł. Jana XXIII, którego 50. rocznica śmierci przypada właśnie dzisiaj. Święci to ci, którzy biorąc od Boga winnicę w dzierżawę, znają swoje obowiązki i czynią co do nich należy.

„Święci to ci, którzy są posłuszni Panu i Jemu oddają cześć, którzy nie zatracili pamięci o miłości, z jaką Pan przygotował winnicę – stwierdził Franciszek. – Tacy są świętymi w Kościele. A jak zepsuci czynią wiele zła Kościołowi, tak święci czynią dobro. O zepsutych apostoł Jan powiada, że są Antychrystem, który jest pośród nas, ale nie z nas. Świętych Słowo Boże nazywa światłem; to ci, którzy stoją przed tronem Boga w uwielbieniu. Prośmy dzisiaj Pana o łaskę świadomości bycia grzesznikami, i to takimi prawdziwymi, nie w sensie ogólnym, ale z powodu konkretnych rzeczy, konkretu grzechu. A także o łaskę, byśmy nie popadali w zepsucie: grzesznicy tak, zepsuci nie! I o łaskę postępowania drogą świętości”.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1596
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1181
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 766
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 761
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 461
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1031
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 585
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 733
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 723
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 995
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska