Login lub e-mail Hasło   

Państwo ma służyć

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/3(...)yc.html
Państwo demokratyczne ma służyć obywatelom, ale nie może być „panem sumień ludzkich”.
Wyświetlenia: 579 Zamieszczono 04/06/2013

Podkreślił to wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie ks. abp Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary był gościem konferencji „Podmiot czy przedmiot? Miejsce człowieka we współczesnej gospodarce”.

W czasie konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Fundację PHOS zwracano uwagę na godność i prawa człowieka, miejsce i rolę Kościoła w demokratycznym społeczeństwie oraz na znaczenie etyki w gospodarce.

W wykładzie pt. „Europa XXI wieku – pomiędzy wspólnotą wartości i strefą wolnego rynku” ks. abp Gerhard Ludwig Müller mówił przede wszystkim o godności ludzkiej wynikającej z podobieństwa do Boga, stworzonego z miłości Stwórcy do człowieka.

– Nie można twierdzić, że jeden człowiek ma mniej godności, a drugi więcej ze względu na to, jaką pełnią rolę społeczną – zaznaczał.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał nauczanie Kościoła wskazujące na znaczenie godności człowieka i słowa poszczególnych Papieży, którzy wypowiadali się na ten temat. Mówił też, że prawa człowieka to nie system reguł, dzięki którym ma funkcjonować życie społeczne, ale źródło, z którego wyrasta życie społeczne. Podkreślił, że te prawa nie mogą być uzasadnione przez polityczne idee, zaś człowiek nie może być postrzegany jedynie przez pryzmat przydatności dla społeczeństwa.

– Autentyczna demokracja jest możliwa w oparciu o państwo prawa i w oparciu o właściwą koncepcję osoby ludzkiej, antropologię chrześcijańską, dostrzeganie godności osoby ludzkiej. Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – podkreślał ks. abp Müller.

Mówiąc o bolączkach współczesnych demokracji, przestrzegał przed wprowadzaniem relatywizmów w sferę małżeństwa i rodziny. Jeśli chodzi o wolność religijną, to do niej należy także przekonanie, że Bóg stworzył nas jako kobietę i mężczyznę. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, akcentował ksiądz arcybiskup.

– Ochrona godności człowieka to zobowiązanie wszystkich władz państwowych. Państwo jest wówczas demokratyczne, kiedy widzi te podstawowe prawa i je akceptuje – zaznaczał prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Tu wskazał przede wszystkim na prawo do życia od chwili poczęcia, prawo do życia w rodzinie i środowisku moralnym sprzyjającym rozwojowi osobowemu, prawo do uczestniczenia w pracy dla doskonalenia dóbr ziemi. Ksiądz arcybiskup zwrócił też uwagę, że jednym z istotnych praw człowieka jest wolność religijna, która jest łamana np. w Chinach czy w wielu państwach islamskich. Mówiąc natomiast o kryzysie gospodarczym, jaki przeżywa świat, podkreślał, że ma on korzenie w kryzysie moralnym.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1711
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 995
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1265
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 947
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1118
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 508
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 847
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 644
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 961
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1170
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 769
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1051
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 807
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

  Areva,  04/06/2013

Odbierzmy sobie suwerenność niepodległość swojego państwa i narodowości na rzecz Watykanu to dopiero w oczach klechu będziemy święci!

  swistak  (www),  04/06/2013

@Areva: Łżesz jak diabli, bo żadnej suwerenności już nie mamy!

  Areva,  04/06/2013

@swistak: a jak myślisz dzięki komu nie mamy suwerenności (przy obradach okrągłego stołu też byli po kątach czarni-od tej pory jesteśmy za krajami 3świata i zachowujemy na oczach świata jak niedorozwinięty naród który wolności nigdy nie miał!)? nauczyliśmy podstawy niewolnika a każdy zryw narodowywyzwoleńczy w czasach zaboru kończyło na Polakach kościelnymi klątwami. Taki sposób nas watykan czyni ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  05/06/2013

@Areva: Prezentujesz stanowisko piekła z zaangażowaniem rzecznika prasowego złego! Czy można poważnie traktować osobę udającą ateistkę a wierzącą w klątwy?

  ryh,  05/06/2013

@swistak: A czy można poważnie traktować kościół , który te klątwy rzuca.

  ryh,  05/06/2013

A co innego mógł mówić przedstawiciel betonu katolickiego? Wybełkotał parę sloganów ideologicznych i światopoglądowych wziął kasę za występ i powrócił do swojego "nietotalitarnego" państewka. Artykuł powinien nosić tytuł: "Państwo ma służyć kościołowi katolickiemu"

Po pierwsze "papieży" małą litera. Trochę szacunku dla języka.

Po drugie, w tekście napisane jest: "Państwo demokratyczne ma służyć obywatelom, ale nie może być »panem sumień ludzkich«" Przypominam ci, że ostatnio odrzuciłeś artykuł o tym, że państwo nie powinno wprowadzać ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Jeśli państwo wprowadzi taką ustawę, to po raz kolejny okaże się "panem sumień

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska