JustPaste.it

Państwo ma służyć

Państwo demokratyczne ma służyć obywatelom, ale nie może być „panem sumień ludzkich”.

Państwo demokratyczne ma służyć obywatelom, ale nie może być „panem sumień ludzkich”.

 

5cb9d9ba278ec1b548aba6f1e6bfe01b.jpg

Podkreślił to wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie ks. abp Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary był gościem konferencji „Podmiot czy przedmiot? Miejsce człowieka we współczesnej gospodarce”.

W czasie konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Fundację PHOS zwracano uwagę na godność i prawa człowieka, miejsce i rolę Kościoła w demokratycznym społeczeństwie oraz na znaczenie etyki w gospodarce.

W wykładzie pt. „Europa XXI wieku – pomiędzy wspólnotą wartości i strefą wolnego rynku” ks. abp Gerhard Ludwig Müller mówił przede wszystkim o godności ludzkiej wynikającej z podobieństwa do Boga, stworzonego z miłości Stwórcy do człowieka.

– Nie można twierdzić, że jeden człowiek ma mniej godności, a drugi więcej ze względu na to, jaką pełnią rolę społeczną – zaznaczał.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał nauczanie Kościoła wskazujące na znaczenie godności człowieka i słowa poszczególnych Papieży, którzy wypowiadali się na ten temat. Mówił też, że prawa człowieka to nie system reguł, dzięki którym ma funkcjonować życie społeczne, ale źródło, z którego wyrasta życie społeczne. Podkreślił, że te prawa nie mogą być uzasadnione przez polityczne idee, zaś człowiek nie może być postrzegany jedynie przez pryzmat przydatności dla społeczeństwa.

– Autentyczna demokracja jest możliwa w oparciu o państwo prawa i w oparciu o właściwą koncepcję osoby ludzkiej, antropologię chrześcijańską, dostrzeganie godności osoby ludzkiej. Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – podkreślał ks. abp Müller.

Mówiąc o bolączkach współczesnych demokracji, przestrzegał przed wprowadzaniem relatywizmów w sferę małżeństwa i rodziny. Jeśli chodzi o wolność religijną, to do niej należy także przekonanie, że Bóg stworzył nas jako kobietę i mężczyznę. Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, akcentował ksiądz arcybiskup.

– Ochrona godności człowieka to zobowiązanie wszystkich władz państwowych. Państwo jest wówczas demokratyczne, kiedy widzi te podstawowe prawa i je akceptuje – zaznaczał prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Tu wskazał przede wszystkim na prawo do życia od chwili poczęcia, prawo do życia w rodzinie i środowisku moralnym sprzyjającym rozwojowi osobowemu, prawo do uczestniczenia w pracy dla doskonalenia dóbr ziemi. Ksiądz arcybiskup zwrócił też uwagę, że jednym z istotnych praw człowieka jest wolność religijna, która jest łamana np. w Chinach czy w wielu państwach islamskich. Mówiąc natomiast o kryzysie gospodarczym, jaki przeżywa świat, podkreślał, że ma on korzenie w kryzysie moralnym.

 

Źródło: Agnieszka Gracz