JustPaste.it

Jak dwie połówki jabłka, czyli jak znaleźć coacha idealnego?

Celem tego artykułu jest pokazanie kilku aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze coacha.

Celem tego artykułu jest pokazanie kilku aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze coacha.

 

Podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z usług coacha osobistego. Krok pierwszy został wykonany. Co dalej? Pozostał nam teraz kluczowy wybór jeśli chodzi o efektywność coachingu- wybór naszego przewodnika, coacha. Jak dokonać tego wyboru? Skąd mamy wiedzieć jaka osoba będzie dla nas najlepsza?

Wpisując w przeglądarce hasło „coach osobisty” lub „life coach” możemy spodziewać się tysięcy ofert, a ich liczba wzrasta z każdym dniem. Jak nie pogubić się w natłoku informacji? Po pierwsze: nie załamujmy się, jeśli nasz pierwszy wybór okaże się nietrafiony, zawsze możemy spróbować jeszcze raz. Co więcej, zły wybór nie oznacza wcale, że nie skorzystamy z czasu spędzonego z tą osobą. Korzyści z coachingu, są na tyle duże, że, o ile coach nie jest osobą wybitnie niekompetentną, wciąż możemy coś wynieść ze spotkania z nim.


W czym mogę pomóc?
Skoro uświadomiliśmy już sobie, że nie zawsze uda nam się trafić na osobę spełniającą wszystkie nasze oczekiwania, warto zastanowić się teraz na czym się skupić następnym razem.
Po pierwsze, rozważmy jaki dokładnie typ coacha jest nam potrzebny. Większość z nich zajmuje się  szeroko pojętym coachingiem osobistym, jednak specjalizuje się w jednym, lub dwóch jego rodzajach, w zależności od swojej wiedzy i zainteresowań. Zgodnie z tym możemy wyróżnić coachów biznesowych, pomagających w karierze i odniesieniu sukcesu, zajmujących się związkami, rozwojem osobistym, powrotem do zdrowia itp.


Wysłuchaj mnie.. albo nie.
Kolejną ważną sprawą jest styl coacha i to, czy uważamy ten styl za odpowiedni dla nas. Czy wolimy osoby bezpośrednie, które powiedzą nam wprost gdzie leży problem? A może zależy nam, aby nasze uczucia były stawiane na pierwszym miejscu? Potrzebujemy kogoś kto nas wysłucha, czy wolimy kogoś, kto domyśli się z czym mamy problem, i skróci cały proces. Kiedy odkryjemy jaki styl najbardziej nam odpowiada, powinniśmy od razu poinformować o tym naszego coacha. Dzięki temu zyska on wskazówkę niezbędną dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.


Znasz kogoś?
Jeżeli mamy informację, że nasz przyjaciel, znajomy lub kolega z pracy korzysta z usług coacha, nie wahajmy się zapytać o ich doświadczenia i ewentualne kontakty. Informacje przekazywane z ust do ust są często najcenniejsze i istnieje duża szansa, że znajdziemy kogoś, kto będzie nam odpowiadał pod względem stylu, efektywności, a także ceny.


Gdzie szukać?
Przyjmijmy, że nikt ze znajomych, których pytaliśmy o coaching nie potrafił udzielić nam przydatnej informacji. Co dalej? W dzisiejszych czasach najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem na znalezienie coacha jest internet. Aby nie tracić czasu na przedzieranie się po najodleglejszych zakamarkach internetu, warto jest skupić się na stronach firm szkoleniowych, oraz certyfikowanych grup, zajmujących się interesującą nas dziedziną coachingu.


Tyle opcji.. kogo wybrać?
Po zebraniu informacji od znajomych, z internetu oraz innych źródeł, warto żebyśmy zawęzili wybór, np. do trzech osób. Kiedy już je wybierzemy, dobrym pomysłem jest do nich zadzwonić i zadać nurtujące nas pytania (np. „Jak wygląda Pański/Pani program?”, „Czy mogę oczekiwać wsparcia pomiędzy sesjami?”, „Jaki jest orientacyjny koszt spotkań?” itp.). Oczywiście większość odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na stronie, jednak warto mimo wszystkie je zadać, by upewnić się, że wszystko dobrze zrozumieliśmy. Jeżeli odpowiedzi na zadane przez nas pytania nam odpowiadały, możemy umówić się na spotkanie z coachem. Jeśli jednak nie jesteśmy usatysfakcjonowani, zawsze możemy przejść do kolejnego kontaktu na naszej liście.


Czas na decyzję! 
Wróciliśmy z pierwszego spotkania i jesteśmy zadowoleni, mamy dobry kontakt z coachem i czujemy, że jego metody mogą zdać egzamin w naszym przypadku. Mimo wszystko kusi nas, żeby zobaczyć jak wyglądałaby współpraca z kimś innym. Nie powinniśmy rezygnować ze spotkań z osobą, z którą współpraca jest satysfakcjonująca tylko dlatego, że mamy nadzieję znaleźć „kogoś lepszego”. Szanse na to są niewielkie. Jeżeli jednak czujemy się niekomfortowo podczas coachingu, powinniśmy podziękować za współpracę i zadzwonić do kolejnej osoby z naszej listy.

Wybór dokonany. Coaching czas zacząć!
Kiedy już dokonamy wyboru i mamy pewność, że jest on właściwy, powinniśmy zaangażować się w proces coachingu. Pamiętajmy jednak, że diametralna zmiana nie nadejdzie od razu, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw coachingu potrzeba miesięcy! Nie ma jednak powodów do stresu- jeżeli wybraliśmy odpowiedniego coacha, połowa sukcesu już została osiągnięta!

Zainteresował Cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się jakie są rodzaje coachingu?

Więcej informacji o coachingu >>