Login lub e-mail Hasło   

Aniołowie biznesu, VC - spektakularne przykłady jako napęd naszych pomysłów

Na całym świecie istnieje potrzeba wspierania małych firm, które w formie zalążkowej lub we wczesnej fazie rozwoju mają problemy z finansowaniem ze źródeł zewnętrznych.
Wyświetlenia: 756 Zamieszczono 04/06/2013

 Z realną pomocą przychodzą im między innymi Private equity(PE). Taka potrzeba istniała od zawsze. Do pasywnych form wspierania  należy m.in. venture capital, który określa się polityką inwestowania  w przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju.

Innym znanym sposobem,  jest z reguły aktywna forma wsparcia, którą określamy szlachetnie jako anioła biznesu. Przyświecają im podobne cele biznesowe, ale anioł biznesu dysponuje własnym majątkiem. Wiele firm w fazie zalążkowej korzysta z wiedzy i doświadczenia, ale też zasobności aniołów biznesu. Rynek aniołów biznesu rozkwitł w XXI wieku. Aniołowie biznesu stają się współwłaścicielami firm, oczekują zwrotu z inwestycji, a ni zabezpieczeń bankowych. Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak spektakularne przykłady.

Wszyscy znany potężne firmy, które powstały i rozwinęły się dzięki aniołom biznesu oraz często ze wparcia venture capital na dalszych etapach rozwoju. Do tego rodzaju zakończonych sukcesem inwestycji doszło głównie w Stanach Zjednoczonych, które są prekursorem idei.  

Znacie te firmy? Nie wątpię:

       Apple Computer – anonimowy Business angel zainwestował 91 tysięcy dolarów, osiągając zwrot w wysokości ponad 150 milionów dolarów;

       Amazon.com – Thomas Alberg zainwestował 100 tysięcy dolarów, osiągając po trzech latach zwrot w wysokości około 26 milionów dolarów, de facto sklep internetowy Amazon.com wspierało konsorcjum 20 aniołów biznesu;

       The Body Shop (dystrybutor produktów higieny osobistej) – W 1977 Anita Roddick robi kosmetyki we własnej kuchni, po podróżniczych obserwacjach kobiet żyjących blisko natury. Założycielka Body Shop przenosi receptury na kosmetyki ekologiczne z kultur tradycyjnych.  Ian McGlinn, chłopak jednej z pracownic Anity, Ian mcGlinn zainwestował 4 tysiące funtów, osiągając 42 miliony funtów na wyjściu z inwestycji.

       Cisco Systems

       Compaq

       Dell

       eBay

       FedEx

       Facebook

       Goodyear

       KFC

       Lifeminders.com (serwis internetowy) – Frans Kok zainwestował około 100 tysięcy dolarów, osiągając zwrot w wysokości około 3 milionów dolarów;

       Google – W 1998 wsparciem finansowym udzielonym Google była kwota stu tysięcy dolarów, przekazana jeszcze przed faktycznym założeniem przedsiębiorstwa Google Inc.. Ofiarodawcą był Andy Bechtolsheim, współzałożyciel Sun Microsystems i było to finansowanie na zasadzie anioła biznesu. Jedna z wersji pochodzenia nazwy google mówi, że to właśnie Bechtolsheim popełnił błąd, wpisując firmę na przekazywanym czeku opiewającym na sumę 100 000 $. Brin i Page zebrali w sumie 1 mln dolarów również od rodziny i znajomych, a obecnie Goggle zatrudnia prawie 55 tys. pracowników i wykazuje roczny zysk na poziomie 3 miliardów dolarów rocznie.

       ML Laboratories (leczenie chorób nerek) – Kevin Leech zainwestował 50 tysięcy funtów, osiągając zysk ponad 71 milionów funtów.

       Matcon (producent innowacyjnych pojemników do przechowywania towarów) – Ivan Semenenko zainwestował 15 tysięcy funtów, by osiągnąć zysk około 2,5 miliona funtów;

       Netscape

       Polidea - firma specjalizuje się w usługach polegających na tworzeniu aplikacji i przenoszeniu treści na urządzenia mobilne. Firma powstała w połowie 2009 w wyniku inwestycji dwóch Aniołów Biznesu: Tomasza Grzybowskiego i Krzysztofa Gawrysiaka, którzy zainwestowali w nią mniej niż 100 tys. złotych.  W zamian objęli w niej 40% udziałów. Jak donosi Forbes spółka sprzedała niedawno jedną ze swoich technologii amerykańskiej firmie uTest za blisko 6 mln złotych.

       Skype

       Tarkett

       Yahoo!

       Vistaprint

       Nordglass

       Agito.pl

       Nasza klasa

       Grono.net

       Portal Wirtualna Polska

       Portal Bankier.pl

       Onet.pl

       W biegu Cafe to jeden z najlepszych polskich  przykładów biznesów tradycyjnych, w które zainwestował anioł biznesu. W  biegu Cafe- ma blisko 20 kawiarni w największych polskich miastach. Maciej Adamaszek swoją firmę założył w 2005 roku za odłożone oszczędności. Starczyło ich jednak tylko na stworzenie pierwszych dwóch kawiarni – po jednej w Krakowie i w Warszawie. Pieniędzy na finansowanie dalszego rozwoju szukał w bankach, funduszach VC. Udało mu się je znaleźć dopiero, gdy trafił za pośrednictwem  Lewiatan Business Angels na Piotra Pośnika, który zdecydował się w jego firmę zainwestować kilka milionów złotych (w zamian objął w niej 50 proc. udziałów). Gdyby tego finansowania nie uzyskał, najprawdopodobniej  skończyłoby się na dwóch-trzech kawiarniach.

 

Opracowanie materiału: tomastest.eu, maj 2013

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2446
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 786
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 866
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 554
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 706
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1574
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 681
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 448
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 542
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 519
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska