Login lub e-mail Hasło   

360-tka w mojej firmie

Potrzebna nam była nowa wizja rozwoju firmy, bo aktywność pracowników gwałtownie spadała. Wiele procesów i działań miało automatyczne znamiona, więc o kreatywności...
Wyświetlenia: 534 Zamieszczono 05/06/2013

Potrzebna nam była nowa wizja rozwoju firmy, bo aktywność pracowników gwałtownie spadała. Wiele procesów i działań miało automatyczne znamiona, więc o kreatywności w ogóle nie było mowy. Poza tym praca w zespole najzwyczajniej w świecie nie przynosiła wymiernych efektów.

Ktoś zaproponował kompleksową informację zwrotną. Jak się okazało najlepsza byłaby ocena  360 stopni. Odpowiednio wdrożona metoda może przynieść dobre rezultaty.  Kadra też chciała się przygotować. Wszyscy boją się rozliczeń, ale przecież wiadomo, że dobre zarządzanie oceną pracowników może przynieść rewolucyjne zmiany w zakresie kultury komunikacji w firmie. I wpłynąć na wymierne efekty biznesowe.

Oczywiście w schemacie typu oceny z wielu punktów widzenia nie wszyscy zachowają pełną szczerość, mogą próbować bronić się nawzajem, ale w dłuższej perspektywie takie mechanizmy raczej zanikają. Faktycznie na początku każdy bał się, że może skrzywdzić kogoś swoją opinią, a każdy przecież boi się o swój stołek. Ocena objęła cały zespół, anonimowo niejako, skorzystaliśmy z dostępnych narzędzi on-line. Zdawać sobie należy sprawę, że narzędzie takie jak ocena 360 stopni, zarówno indywidulna, jak i zespołowa, nie jest wyrocznią.

Jednak otwartość przy ocenie 360 stopni daje zaskakujące rezultaty. Ludzie łatwiej mogą mówić o innych wypełniając ankietę, którą co prawda podda się omówieniu w większym zespole, ale element integracji obserwacji, przemyśleń jest rozwojowy. Jest też oczyszczający.

Każdy z nas bał się, że szef go całkowicie skrytykuje, klienci wyciągną największe grzeszki, a współpracownicy zechcą go zrównać z ziemią ze względu na panujący ogólnie wyścig szczurów. Stało się inaczej, chociaż było dość trudno przebrnąć przez cały system oceny.

Jakie są efekty zastosowania metody 360 stopni? Jesteśmy nastawieni na własny rozwój, ale w kooperacji. Plany szkoleniowe uległy modyfikacji, każdy wie, jakie są jego słabe strony. Mocne też. I to jest główna siła napędowa systematycznych ocen, a trzysta sześćdziesiątka powinna do zarządzania oceną wejść jako element składowy całości.

Opracowanie materiału: tomastest.eu, maj 2013

 

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2249
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1134
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 579
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 688
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 995
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska