JustPaste.it

O sezamie

Nasiona sezamu pochodzą z jednorocznej rośliny oleistej uprawianej w Indiach, Chinach oraz w Gwatemali, Meksyku, Sudanie, Egipcie.

Nasiona sezamu pochodzą z jednorocznej rośliny oleistej uprawianej w Indiach, Chinach oraz w Gwatemali, Meksyku, Sudanie, Egipcie. Jednakże Indie i Chiny są największym producentem i dystrybutorem sezamu do innych krajów.

Głównym produktem otrzymywanym z sezamu jest olej sezamowy, tłoczony na zimno. Zawiera 46% tłuszczów jednonienasyconych, 41% wielonienasyconych i 13% nasyconych. Olej sezamowy jest podatny na temperatury wyższe niż 70 St. C, pod wpływem których ulega rozkładowi,  stąd głównie stosowany jest na  zimno np. do sałatek, wtedy zachowuje komplet swoich właściwości.

Sezam

Sezam

WŁAŚCIWOŚCI SEZAMU

Sezam uchodzi za bogate zródło kwasów omega-3 . Podobnie jak orzechy i inne ziarna ma właściwości obniżające ciśnienie krwi, a to za sprawą sesamolu i sesamoliny – przeciwutleniaczy które to właśnie wpływają na obniżanie ciśnienia krwi, hamują również procesy starzenia organizmu, podobnie jak inne przeciwutleniacze oraz zapobiegają wchłanianiu się złego cholesterolu przez organizm.  Dodatkowo sezam zawiera wartościowe białko roślinne,  spore ilosci wapnia – podobno większe niż mleko, żelazo, cynk, magnez, witaminę E, A i B oraz kwas fitynowy (przeciwutleniacz pomagający usuwać z organizmu nadmiar metali oraz wykazujący właściwości przeciwnowotworowe).

Oprócz zwykłego tzw „złotego” sezamu, dostępny jest również czarny sezam, który wykazuje silniejsze działanie niż sezam zwykły.

 

Sezam

Sezam

 

W technologii gastronomicznej najczęściej stosowany jest do produkcji chałwy, sezamków lub jako dodatek do deserów, sałatek, sosów. 

Olej sezamowy ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowany do kąpieli i masaży uelastycznia i wygładza naskórek oraz oczyszcza organizm z toksyn. 

 

Źródło: Justyna Szymańska