Login lub e-mail Hasło   

Wolność świata i wolność Ducha

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica(...)14.html
"Róbta co chceta, bo piekła nie ma" i bądź wola Twoja Boże Ojcze. Pierwsza wolność to zniewolenie światem, a druga to wieczna wolność, po zniewoleniu Bogiem za życia w świecie.
Wyświetlenia: 619 Zamieszczono 12/06/2013

Ojciec Święty Franciszek podczas porannej Mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty mówił, że prawdziwa wolność pochodzi z otwarcia Panu drzwi naszych serce. Jednocześnie Papież zaznaczył, że zbawienie polega na życiu pociechą Ducha Świętego, a nie pociechą ducha świata.

W Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty, a koncelebrowanej przez ks. kard. Stanisława Ryłkę, ks. bp. Josefa Clemensa i arcybiskupa Tellicherry w Indiach, ks. abp. George'a Valiamattama, wzięła udział grupa kapłanów i pracowników Papieskiej Rady ds. Świeckich – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Papież zastanawiał się, co jest dla chrześcijanina pociechą. Zwrócił uwagę, że św. Paweł na początku Drugiego Listu do Koryntian używa kilkakrotnie słowa „pociecha”. Franciszek dodał, że Apostoł Narodów zwracał się do chrześcijan młodych w wierze, ludzi, którzy niedawno rozpoczęli podążanie drogą Jezusa. Podkreśla on właśnie pociechę, choć nie wszyscy ówcześni chrześcijanie byli prześladowani. Byli to normalni ludzie, którzy odnaleźli Jezusa. Jak zaznaczył Papież, to właśnie odnalezienie Jezusa było taką zmianą życia, że konieczna była specjalna moc Boża, jaką jest pociecha. To obecność Boga w naszym sercu. Jednak aby Pan był obecny w naszym sercu, konieczne jest otwarcie bram, konieczne jest nasze „nawrócenie”.

– Zbawieniem jest to właśnie, życie pociechą Ducha Świętego, a nie życie pociechą ducha tego świata. Nie, nie jest zbawieniem to, co jest grzechem. Zbawieniem jest postępowanie naprzód i otworzenie swego serca, aby nadeszła ta pociecha Ducha Świętego, które jest zbawieniem. Ależ czy nie można trochę ponegocjować? Trochę słodyczy? Trochę Ducha Świętego, a trochę ducha tego świata... Nie! Jedno albo drugie – wskazał Ojciec Święty, którego wypowiedź cytuje KAI. 

Ponadto Franciszek przypomniał w homilii słowa Pana Jezusa, że nie można dwom panom służyć. Zaznaczył, że albo służymy Panu, albo duchowi świata. Nie można tego wszystkiego wymieszać. Papież zaznaczył, iż tak więc kiedy jesteśmy otwarci na Ducha Pana, możemy zrozumieć nowe prawo, które przynosi nam Pan: Błogosławieństwa, o których mówi dzisiejsza Ewangelia. Jednocześnie Ojciec Święty dodał, iż błogosławieństwa te można zrozumieć tylko wówczas, jeśli ktoś ma otwarte serce, można je zrozumieć przez pociechę Ducha Świętego, a nie tylko za pomocą ludzkiej inteligencji.

– Są to nowe przykazania. Ale jeśli nie mamy serca otwartego na Ducha Świętego, wydają się głupstwem. „Ale spójrz, bycie ubogim, cichym, miłosiernym nie wydaje się rzeczą, która prowadzi nas do sukcesu”. Jeśli nie mamy otwartego serca i jeśli nie zasmakowaliśmy tej pociechy Ducha Świętego, które jest zbawieniem, to nie rozumiemy tego. Jest to prawo dla tych, którzy są zbawieni i otworzyli swoje serca na zbawienie. Jest to prawo ludzi wolnych, wolnością Ducha Świętego – wskazał Papież zgromadzonym na Eucharystii w kaplicy Domu św. Marty. 

Ojciec Święty zauważył przy tym, że ktoś może porządkować swoje życie na podstawie listy przykazań i procedur, zestawie czysto ludzkim. Jednakże to w ostateczności nie przynosi nam zbawienia. Tylko otwarte serce przynosi nam zbawienie. Jednocześnie przypomniał, że tak wielu ludzi chciało przebadać nową naukę Jezusa, a następnie z Nim dyskutować. Działo się tak, ponieważ mieli serce zamknięte w swoich sprawach, które Bóg chciał przemienić. 

W trakcie homilii Franciszek zastanawiał się, dlaczego są ludzie, których serce jest zamknięte na zbawienie – dodaje KAI. Papież zwrócił uwagę, że istnieją ludzie obawiający się zbawienia. Potrzebujemy, ale się boimy, gdyż kiedy przyjdzie Pan, aby nas zbawić, wszystko musimy oddać. To On rządzi! tego się obawiamy, bo to my chcemy rozkazywać. Ojciec Święty dodał, że aby zrozumieć te nowe przykazania, potrzebujemy wolności, rodzącej się z Ducha Świętego, który nas zbawia, który nas pociesza i jest dawcą życia.

– Możemy dziś prosić Pana o łaskę, aby iść za Nim, ale z tą wolnością. Bo jeśli chcemy iść za Nim jedynie z naszą ludzką wolnością, to w końcu staniemy się hipokrytami jak faryzeusze i saduceusze, którzy się z Nim sprzeczali. To właśnie jest hipokryzja: niedopuszczenie, aby Duch Święty przemienił serce swoim zbawieniem. Wolności Ducha, jaką nam daje Duch Święty jest także rodzajem niewolnictwa, „niewolnictwa” wobec Pana, który nas wyzwala, jest inną wolnością – stwierdził Ojciec Święty i dodał: natomiast wolność wyłącznie nasza jest zniewoleniem, lecz nie względem Pana, ale ducha tego świata.

- Prośmy o łaskę otwarcia naszego serca na pocieszenie Ducha Świętego, aby ta pociecha, która jest zbawieniem, pozwoliła nam dobrze zrozumieć te przykazania. Niech się tak stanie! – wskazał na Ojciec Święty na zakończenie dzisiejszej homilii.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1588
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 911
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1180
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1197
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 765
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 748
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 457
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1028
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 583
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 731
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 505
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 721
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 992
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska