Login lub e-mail Hasło   

Kiedy odchodzą bliscy

Wszyscy umrzemy. Tyle, że różnimy się nierzadko pojęciami tego "umierania". Dla jednych śmierć to koniec, absolutny kres życia.
Wyświetlenia: 1.180 Zamieszczono 15/06/2013

Wszyscy umrzemy. Tyle, że różnimy się nierzadko pojęciami tego "umierania". Dla jednych śmierć to koniec, absolutny kres życia. Dla innych to życie ma co prawda kres, ale istota, która go doświadcza, nie jest z nim tożsama, trwa dalej.
Może być albo tak, albo tak: P lub nie-P. Jaka jest prawda? I czy można ją poznać?
W tym momencie pojawiają się założenia. Zakładam, że nie da się poznać tej prawdy. Więc nie kwapię się do jej badania. Żyję życiem nieskierowanym na tę prawdę. Inni zakładają, że jest ona osiągalna, więc próbują ustawić się do niej odpowiednio, interesują się nią, dużo mówią i czytają na temat śmierci.
Jak podchodzi do tego szamanizm? Szamanizm nie interesuje się prawdą w sensie naukowym, logicznym, teoretycznym. Dlatego niczego nie zakłada. Jest wolny od "za" i "przeciw". Odpowiedzi przynosi wiatr, a nie intelekt ludzki.
Odpowiedzi, prawda jest jak deszcz i zimne powietrze. Nie musisz się nad nią zastanawiać - doświadczasz jej.
To prawda w sensie metafizycznym a nie teoriopoznawczym czy logicznym. Masz bezpośredni kontakt z rzeczywistością (IKE), i nie ma tu miejsca na wątpliwości czy snucie teorii, na odpowiadanie za pomocą intelektu.
Co się dzieje z naszymi bliskimi, którzy odchodzą? Pytanie: jak stawiamy tę kwestię? Jakiej odpowiedzi oczekujemy? Czy kiedy ktoś nam powie, że trwają dalej, że się reinkarnują, poczujemy się lepiej? Czy opuszczą nas wątpliwości? Czy przestaniemy być smutni? Chyba nie, jeżeli trwamy przy zdrowych zmysłach.
Takie argumenty logiczne, takie wywody, jakie często możemy spotkać, to za mało. To ma pozornie siłę przekonywania, ale nie dla człowieka mającego uczucia, świadomość, opierającego swoje życie na świadomości i doświadczeniu.
W chwili, gdy odchodzą bliscy, przeżywamy smutek, którego żadne argumenty logiczne nie usuną. Potrzeba w tym momencie innej instancji.
Nie zakładaj niczego. Prawda nie jest założeniem. Prawda szamanów nie jest "logiczną wartością zdania", nie jest też zgodnością treści świadomości i rzeczy. Prawda szamanów jest rzeczą, to jej strona, jej sens dany w bezpośrednim poznaniu.
Gdy w ten sposób odniesiemy się do tych, którzy odeszli, kiedy wyrzucimy z głowy wszystkie teorie, założenia, idee, pojęcia, wierzenia, poglądy, zaczniemy widzieć prawdę. Widzieć prawdę znaczy wiedzieć. Myślenie nie jest widzeniem. Myślenie nie prowadzi do prawdy. Prawda jest w rzeczach i w osobach a nie w myśleniu, w poprawnych sądach o świecie, o życiu i śmierci.
Zawieś wszystkie sądy, oddaj się mocy świadomości, zaufaj jej, a zapewniam cię, że odkryjesz prawdę, której pragniesz.
Czy istnieje reinkarnacja? Czy istnieje świat astralny? Czy istnieją ciała subtelne? Zapytam: jaki rodzaj odpowiedzi cię interesuje? Teoria? A może wolisz spotkać się z rzeczywistością, by ona sama pokazała ci jaka jest prawda?
Jeżeli interesujesz się teoriami, to w tym samym czasie ignorujesz realia. Szamanów teorie nie obchodzą, chyba że służą celom praktycznym.

www.muninszaman.blogspot.com

Podobne artykuły


27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5296
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22819
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7474
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19759
35
komentarze: 25 | wyświetlenia: 27583
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38143
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10308
40
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7567
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10909
33
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3543
28
komentarze: 35 | wyświetlenia: 4441
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26836
25
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6366
 
Autor
Artykuł



  swistak  (www),  15/06/2013

Szaman co nie wierzy w duszę jest nieukiem. Wiara w Boga to łaska tylko dla pokornych, co poproszą Jezusa albo Ducha Świętego o poznanie.



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska