Login lub e-mail Hasło   

Oczko mu się odlepiło! Temu misiu!

Za granicę, a już na wyspy zwłaszcza, wyjeżdżają sami nieudacznicy. To wie każdy. Każdy kto naród swój szanuje i patriotą zwie się o każdej porze dnia i nocy.
Wyświetlenia: 932 Zamieszczono 15/06/2013

Za granicę, a już na wyspy zwłaszcza, wyjeżdżają sami nieudacznicy. To wie każdy. Każdy kto naród swój szanuje i patriotą zwie się o każdej porze dnia i nocy. Bo za granicą patriotów nie ma . Tutaj to same Zenki budowlańcy z wąsem i Natalie sprzątaczki z tipsami. 

Najwyższy czas utrwalić wątpliwości, bo to nie jest przecież tak, że emigranci wyjeżdżają do roboty, pracują ponad stan i żyją ciężko. Oni też zajadają się kiełbasą podwawelską, a w Peweksie i w Mleczku to nawet włoszczyznę i ogórki kiszone po okazyjnej cenie można nabyć. Nie mówiąc o smalcu babuni i pierogach pani Stasi po okazyjnej znowu cenie nabytych w Polonezie. A już absolutnie nie wspominając  o promocji sześć za pięć, bo to jest już częścią narodowej tradycji. A kto kolejek za mięsem w sklepach nie pamięta, ten nie wie co to naród! 

A sądząc po imionach nadawanych dzieciom, przecież to sama tradycja w oryginale. Wszystkie małe Tradycją zwą się, Kevinki, Nicole, Victorie, Oliviery. Ale to się nie godzi. Pytasz dlaczego? 

No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu! Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.[1]

Ów mur warowny ani myśli zmieniać się i wzrasta tylko betonem w górę, cegła za cegłą wrzyna się w świadomość naszą i waszą. I stara emigracja tylko grzmi gdzieś z tyłu głowy szlachetnie z honorem i szablą u boku…

tkwią w miejscu gdzie bitwa za bitwą i powstanie za powstaniem,  a które wygrane jest nieważne, bo świętem nazywamy i do dziś celebrujemy klęski. 

Pani z dzieckiem (śpiewa): Uśnij, że mi dziecię, już oczkami swemi, śnij o całym świecie, śnij ty o tej ziemi. By to była ziemia spokojna i dobra, ziemia sprawiedliwa, wszystkim ludziom szczodra.[1] Miś - Scena 111: (nad zamarzniętym jeziorem)

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2403
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1174
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 852
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 723
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 665
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 748
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 695
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 542
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 751
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1525
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 533
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  15/06/2013

W Polsce z tym rządem, też żyjemy jak na emigracji, gdzie układ postkomunistyczny kolaborujący z klerem prześladuje nas jak Indian i niszczy jak Aborygenów. Dlatego nie macie gdzie i po co wracać!

Wyraża pan żal czy może jakieś inne emocje? A tak przy okazji emocji, na emigracji bycie pozytywnym przychodzi łatwiej. Przyczyny tego stanu rzeczy szukać należy poza granicą, o tak :) Kontrasty się uwidaczniają, ot co. A misiu ciągle i odwiecznie żywy:)

  swistak  (www),  15/06/2013

@Eliza Kal-Amburka: polecam http://eiba.pl/1d

Tyle czytać to misiem nie chce:) A tak poza tym jeśli ma to być kolejna złośliwość to dziękuję bardzo, postoję :)

No tak, aż łza się w oku kręci, gdy wspomnę, jakim ja byłem nieudacznikiem w Polsce, bo nie umiałem cwaniaczyć i kombinować jak inni. Chciałem być sprawdiedliwy - i wciąż słyszałem, że to nie po polskiemu. Chciałem być uczciwy - mówili, że chybam z konia zleciał. Jeszcze jakiś czas (z 20 lat) walczyłem i wierzyłem, że jednak bycie dobrym sie opłaca ... lecz nic z tego nie wyszło. Chyba za mało wie ...  wyświetl więcej

  greenway,  16/06/2013

@gwizdek: uściśnij ode mnie swojego misia. ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska