Login lub e-mail Hasło   

Zakupy w starożytnym Rzymie

Zakupy są, były i będą nieodłączną częścią życia. Obecnie przybrały one bardzo różnorodną formę, począwszy od tradycyjnych sklepów, przez markety, a skończywszy na e-zakupach.
Wyświetlenia: 1.722 Zamieszczono 15/06/2013

W przeszłości transakcje kupna - sprzedaży może nie były aż tak bardzo urozmaicone, jednak pełniły nie mniejszą rolę w życiu ówczesnych ludzi, niż ma to miejsce współcześnie.

Starożytne sklepy

Sklepów w starożytnym Rzymie było stosunkowo dużo. Zwykle znajdowały się wzdłuż głównych ulic. Większość z nich oferowała produkty powszechnego użytku, jak chociażby ryby, mięso, owoce. Można było jednak spotkać także sklepy wyspecjalizowane, które oferowały dobra bardzo luksusowe.

Jak dobrze wiadomo, biedniejsze obszary Rzymu powstawały zwykle bez wcześniejszego planu - ulice były nierówne, wąskie, kręte - chodzi tutaj zwłaszcza o okres przed wielkim pożarem Rzymu, jaki miał miejsce za czasów Nerona. Nietrudno sobie wyobrazić tłok, bałagan oraz hałas jaki musiał towarzyszyć ludziom podczas zwykłych zakupów.

Co ciekawe sklepy musiały być specjalnie oznaczone, a także posiadać licencję na sprzedaż określonych towarów. Licencje takie były rzeźbione w marmurze i udostępniona publicznie. Często budynek służył zarówno jako sklep oraz mieszkanie dla jego właściciela. Sklepy zdobiony były zwykle różnokolorowymi mozaikami, które przedstawiały oferowane przez dany sklep towary.

Sklepy często prowadzone były przez niewolników.

Starożytne rynki, hale targowe

Mówiąc o zakupach w starożytności nie sposób nie wspomnieć o targowiskach, na których handlowano różnego rodzaju towarami. Pełniły one jednak dużo ważniejszą rolę niż ma to miejsce obecnie. Często znajdowały się tam urzędy administracji publicznej, świątynie, karczmy itd. W starożytnym Rzymie mieliśmy także do czynienia z całą dzielnicą handlową, którą była hala Trajana.

Hale Trajana

Najbardziej znanymi w starożytności halami targowymi były Hale Trajana. Prawdopodobnie powstały one między 100 - 110 rokiem n.e. na zlecenie cesarza Trajana. Za powstanie budowli odpowiadał Apollodorosa z Damaszku, architekt cesarza.

Hale Trajana

Hala Trajana w Rzymie

Sam kompleks był jak na owe czasy bardzo nowoczesny - zbudowany z betonu, cegieł, posiadał aż 6 kondygnacji, okna wychodzące na zewnątrz. Pierwsze piętro tworzyło tabernae. Po jej obu stronach mieściło się pomieszczenie, w którym sprzedawano m.in. mięso, ryby, olej, owoce. Na drugiej kondygnacji umieszczono pomieszczenia, w których ulokowano sklepy. Wyżej znajdowała się droga Via Biberatica. Wyższe kondygnacje zajmowały pomieszczenia biurowe. Hale Trajana posiadała także pomieszczenia, w których odbywały się przedstawienia oraz koncerty.

Wszystko to miało miejsce w kompleksie wybudowanym prawie 2000 lat temu!

Ciekawostka

Okazuje się, iż także w starożytności sporządzano listy z zakupami, na których umieszczano produkty, które chciano nabyć. Świadczy o tym chociażby odkrycie, którego dokonano w pobliżu muru Hadriana. Znaleziono tam listę napisaną dla żołnierza, którą datuje się na 75 - 125 rok n.e.

Zaczerpnięte ze strony http://www.strefa-zakupowa.pl/

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2249
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1134
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 577
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 688
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 995
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł  ariel08,  16/06/2013

Większość ludzi nie docenia osiągnięć starożytności. Współcześnie wielu uważa, że 2 tysiące lat temu ludzi biegali jeszcze z maczugami :-(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska