JustPaste.it

Uff, jak gorąco... może włączyć klimatyzację?

Nareszcie nadeszły gorące letnie dni. Każdy może cieszyć się słońcem, jednak kiedy jest za ciepło, czy to w pracy, czy w domu żałujemy, że nie mamy klimatyzacji.

Nareszcie nadeszły gorące letnie dni. Każdy może cieszyć się słońcem, jednak kiedy jest za ciepło, czy to w pracy, czy w domu żałujemy, że nie mamy klimatyzacji.

 

 

Klimatyzacja, czyli urządzenia schładzające powietrze (można także podgrzewać, jednak to inny aspekt sprawy latem nie uwzględniany) możemy spotkać praktycznie na co dzień na każdym kroku. Urządzenia tego typu stały się popularne w biurach, urzędach, ale także coraz częściej w domach czy mieszkaniach prywatnych. Szczególnie w takie dni, kiedy temperatura przekracza 30C doceniamy możliwość przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Jak działa urządzenie klimatyzujące

Klimatyzator jest urządzeniem, które dzięki tzw. czynnikowi chłodzącemu, procesom sprężania, rozprężania, „przenosi” temperaturę z powietrza w pomieszczeniu chłodzonym na zewnątrz. Proces wykorzystuje fizyczne cechy pewnych gazów tj. freon (wycofywany obecnie ze względu na szkodliwe właściwości), albo też inne bardziej pro-ekologiczne gazy.

Początkowo klimatyzatory montowane były w pomieszczeniach, albo w oknach pomieszczeń, ale ze względu na hałas i wibracje, jakie wytwarza sprężarka niezbędna do funkcjonowania urządzenia, mechanizm podzielono na dwa główne elementy: wewnętrzny (parownik wraz z wentylatorem) oraz zewnętrzny (skraplacz wraz ze sprężarką). Takie urządzenie nazywamy klimatyzatorem typu SPLIT.

Ze względu na wielość urządzeń i ich zastosowanie mamy do czynienia w różnymi typami klimatyzatorów jak choćby: ścienny, podstropowe, kasetonowe, kanałowe, jeżeli wyróżniamy je ze względu na typ montażu, czy też pojedyncze albo multisplity czyli wyróżnienie ze względu na ilość jednostek wewnętrznych, czy choćby urządzenia klasyczne albo inwentorowe, które różnią się możliwością zmiany obrotów sprężarki.

Oprócz chłodzenia powietrza klimatyzator może spełniać jeszcze inne bardzo przydatne dla nas funkcje. Odwrotną dla chłodzenia funkcją jest nagrzewanie powietrza. Tego typu rozwiązanie jest coraz powszechniej stosowane w klimatyzatorach z funkcją pompy ciepła.

Nowoczesne urządzenia zawierają w swej wewnętrznej części różnego rodzaju filtry, które usuwają zanieczyszczenia utrzymujące się w powietrzu, usuwają kurz, zapobiegają rozmnażaniu się bakterii (filtry antybakteryjne), usuwają zapachy (filtry węglowe), usuwają wirusy, bakterie, alergeny (filtry plazmowe) czy nawet jonizują powietrze (urządzenia zawierające jonizatory).

Inną funkcją klimatyzatora jest tzw. odwilżanie powietrza. Jest to funkcja polegająca na usuwaniu nadmiaru wilgoci, co zdecydowanie przydaje się latem.

Klimatyzator może też po prostu stać się urządzeniem generującym ruch powietrza (funkcja nawiewu i wachlowania).

 

Jak zadbać o klimatyzację

Urządzenia wchodzące w skład klimatyzatora pracują w bardzo trudnych warunkach, ponieważ poddawane są niskim i wysokim temperaturom oraz dużym różnicom ciśnień, dlatego więc konieczne jest umiejętne ich używanie oraz okresowa konserwacja. Osobliwie im więcej i dłużej używamy „klimę” tym bardziej przedłużamy jej żywotność. Wynika to z faktu, że układ smarowany jest olejem, który dociera do najgłębszych zakamarków, w tym do sprężarki, chroniąc jego elementy przed zużyciem.

Koniecznym elementem serwisu jest okresowa kontrola stanu jakości oraz ilości czynnika odpowiadającego za „przekazywanie” energii cieplnej na zewnątrz, albo do wewnątrz w przypadku nagrzewania pomieszczenia.

Kolejnym krokiem jest kontrola filtrów mających na celu oczyszczanie powietrza, którym oddychamy. Z brudnym filtrem klimatyzator ochłodzi i osuszy nam powietrze, ale dostarczy nam wielu powodów, aby nabawić się choroby, za sprawą bakterii i wirusów gnieżdżących się w zakamarkach urządzenia.

Nie warto więc lekceważyć zaleceń producenta dotyczących okresowych kontroli wydajności i jakości chłodzonego powietrza, ponieważ odbije się to na naszym zdrowiu i kieszeni.

 

Jak zastąpić klimatyzację

Klimatyzator jest urządzeniem mechanicznym, który pobiera dość znaczne ilości prądu. Warto więc przed zakupem upewnić się, rozważyć, czy będziemy z tego urządzenia korzystać, w jakim zakresie i jak często, ponieważ jak wiadomo za komfort się płaci, a więc zapłacimy wyższy rachunek za energię elektryczną.

Kupując klimatyzator należy więc dostosować jego moc do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany. Im większe i mocniejsze urządzenie, tym wyższe zużycie prądu, ale i wyższa jego wydajność, przez co w sytuacji odpowiedniej instalacji (nie na południowej ścianie, gdzie wszystko znacznie szybciej nagrzewa się od promieni słońca) ograniczymy czas jego pracy.

Jeżeli urządzenie to jest dla nas za drogie, warto zastanowić się nad tradycyjnymi sposobami, które ograniczą nam nagrzewani się pomieszczeń, w których przebywamy.

Zainwestujmy w rolety i żaluzje, które nie wymagają prądu, a odpowiednie ich ustawienie bardzo mocno ograniczy wpadanie promieni słonecznych do środka pomieszczenia.

Prozaicznym ruchem jest wietrzenie, a więc poruszenie stojącego powietrza. Uchylenie okien pozwoli na wymianę nagrzanego powietrza, dzięki czemu urządzenia w pomieszczeniu także wolniej się nagrzewają i oddają mniej ciepła.

Bardziej kosztownym ale wydajnym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku oraz dachu, dzięki czemu w upalne dni budynek pozostanie odporny na przenikanie ciepła z zewnątrz do środka.

Trzeba też pamiętać o wyłączaniu niepotrzebnych urządzeń elektrycznych oraz światła, które swoją pracą generują energię cieplną.

Podsumowując urządzenia klimatyzujące w szybki i skuteczny sposób schładzają latem, grzeją zimą nasze biura, pokoje, pomieszczenia, jednak nie za darmo. Jeżeli umiejętnie połączymy nowoczesną technikę z tradycyjnymi sposobami na pewno uzyskamy najlepsze rezultaty.