Login lub e-mail Hasło   

Powtórka z historii

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://znakiczasu.pl/punkt-widzenia/277-(...)07-2013
Każdy ma prawo wierzyć, w co chce, i praktykować, jak chce — o ile oczywiście jego wolność religijna nie narusza cudzej wolności.
Wyświetlenia: 1.714 Zamieszczono 28/06/2013

Co jest złego w tym, że muzułmanie chcą święcić piątek? Nic. A w tym, że Żydzi chcą święcić szabas? Też nic. A chrześcijanie adwentyści dnia siódmego — sobotę? Podobnie nic. Mają do tego takie samo prawo jak katolicy i pozostali chrześcijanie do obchodzenia niedzieli. Każdy ma prawo wierzyć, w co chce,  i praktykować, jak chce — o ile oczywiście jego wolność religijna nie narusza cudzej wolności.

Tymczasem kilkudziesięcioosobowa grupa katolickich posłów postanowiła uszczęśliwić niekoniecznie do końca katolickich pracowników sektora handlowego oraz ich klientów wolnymi od handlu niedzielami. Złożyła nawet w tej sprawie w Sejmie odpowiedni projekt ustawy. Jeśli projekt zostanie przyjęty, już niedługo wszyscy pracownicy handlu — wierzący i praktykujący, wierzący i niepraktykujący, wierzący inaczej i niewierzący — będą mogli do woli korzystać ze wszystkich wolnych niedziel. A wraz z nimi wszyscy dotychczasowi klienci — też różni w swoim światopoglądzie. Niedziela ma być wolna dla wszystkich — tak chcących, jak i niekoniecznie chcących nowych regulacji.

Czy jest w tym coś złego — że sprzedawczynie czy kasjerki (bo głównie kobiety pracują na tych stanowiskach) będą miały wreszcie wolne niedziele, żeby spędzać je ze swoimi rodzinami? Nie. Ale czy nasza odpowiedź będzie taka sama w przypadku tych sprzedawczyń czy kasjerek, które w wyniku tych zmian stracą pracę u jedynego w ich okolicy pracodawcy? Zresztą, jaka by nie była nasza odpowiedź na to pytanie, najważniejsza będzie odpowiedź tych pozbawionych pracy.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zakazu niedzielnego handlu przytaczają na poparcie swoich tez godne rozważenia i przekonujące argumenty odnoszące się do skutków społecznych i ekonomicznych proponowanych zmian. Nawet nie będę próbował ich pod tym względem oceniać.

Otwartą kwestią pozostaje natomiast ocena tej propozycji z punktu widzenia światopoglądowego. Czy można narzucać swoje poglądy religijne innym ludziom? Czy można, wykorzystując instrumentalnie mechanizmy demokratyczne, czyli korzystając z parlamentarnej większości, narzucać  mniejszości własne praktyki religijne?

Ale przecież tu nie chodzi o praktyki religijne! — zakrzykną zaraz zwolennicy zakazu niedzielnego handlu. Na pewno? Wypowiedzi niektórych z wnioskodawców projektu nie pozostawiają cienia wątpliwości co do religijnej inspiracji ich inicjatywy (zob. artykuł okładkowy pt. Przymus niedzielnego odpoczynku).

Mówiąc otwarcie, Kościół rzymskokatolicki od dawna wyraża zaniepokojenie coraz swobodniejszym podchodzeniem katolików do święcenia niedzieli, co objawia się zmniejszającą się z każdym rokiem frekwencją na niedzielnych mszach. Na Zachodzie to już norma. W Polsce jeszcze nie jest to tak widoczne, ale pełne kościoły z lat 80. to już odległa przeszłość. Sekularyzacja postępuje. Wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe są, a przynajmniej powinny być narastaniem tego zjawiska zaniepokojone. Powinny też czynić wszystko, by mu przeciwdziałać. „Wszystko” w sensie duszpasterskim, a nie politycznym. Owo „wszystko” nie oznacza bowiem prawa do wpływania na parlamentarzystów własnego wyznania, by ustanawiali prawa, które zmuszą do niepracowania lub nierobienia zakupów w niedzielę nawet tych, dla których ten dzień nie jest żadnym świętem. Nie ma więc przeszkód, by katoliccy duchowni nawoływali z kazalnic swoich wiernych do przestrzegania niedzielnego odpoczynku i obecności na niedzielnych mszach. Ale jeśli jest to nawoływanie do parlamentarzystów, by przymusili do tego wszystkich innych — to już co innego.

Na razie będzie to przymus niedzielnego odpoczynku. Tylko patrzeć, jak za jakiś czas pojawi się przymus uczestnictwa w mszach i zakaz święcenia innych dni. Niemożliwe? A dlaczego nie? Byłaby to powtórka z historii (która podobno lubi się powtarzać), kiedy to katolicki sobór w Laodycei w 364 roku n.e. postanowił, co następuje: „Chrześcijanie nie powinni już judaizować i próżnować w sobotę, ale powinni pracować w tym dniu; powinni szczególnie uczcić dzień Pański, będąc chrześcijanami, i jeśli to możliwe, nie pracować w tym dniu” (zob. artykuł pt. Dwa dekalogi).

Zdaniem starożytnego rzymskiego filozofa Cycerona historia jest nauczycielką życia — uczy nas, jak nie popełniać błędów, które inni już dawno przed nami popełnili. Jednak według dziewiętnastowiecznego niemieckiego filozofa Hegla historia uczy jeszcze jednego — że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła. Boję się, że Hegel miał rację.

Andrzej Siciński

[Artykuł ukazał się jako wstępniak w czerwcowo-lipcowym numerze „Znaków Czasu”].

Podobne artykuły


23
komentarze: 60 | wyświetlenia: 3363
20
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1886
15
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2232
36
komentarze: 53 | wyświetlenia: 4616
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15518
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3091
40
komentarze: 39 | wyświetlenia: 5181
34
komentarze: 29 | wyświetlenia: 11572
35
komentarze: 98 | wyświetlenia: 7449
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6164
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371792
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4014
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18831
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Andrzeju, jak zwykle bardzo rozsadny, wywazony artykul.
Nie moglem jednak nie zwrocic uwagi na ponizsze zdanie:

>>>Sekularyzacja postępuje. Wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe są, a przynajmniej powinny być narastaniem tego zjawiska zaniepokojone. Powinny też czynić wszystko, by mu przeciwdziałać. „Wszystko” w sensie duszpasterskim, a nie politycznym.<<<

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Oczywiście, że akceptuję ten fakt.

  swistak  (www),  28/06/2013
  rafaelti,  28/06/2013

@swistak: Niech żyje Wielka Polska Katolicka ! ! ! Na stos z żydami, sekciarzami i ateistami ! ! !

  rafaelti,  28/06/2013

@rafaelti: :) :)

  swistak  (www),  28/06/2013
  Amicus,  28/06/2013

@mojra: Ty chyba też nie? ;)

  swistak  (www),  28/06/2013

@Amicus: czyli ten rafaelti to twój klon!

  Amicus,  28/06/2013

@mugol: Bingo! Zgłoś to koniecznie Administracji, wreszcie się mnie pozbędziesz ;) :)

  Amicus,  28/06/2013

...ale ostrzegam: umrzesz z nudów! ;)

  arturant,  07/07/2013

@swistak: Tabletke weź ,bo sie cały poplułeś.

@swistak:
Dedykuję Tobie boskie głosy
Gregorio Allegri Miserere
Bez złości, bez nienawiści i szyderstwa,
Lecz pełnego prostoty zadumania serca

http://www.youtube.com/watch?v(...)po&hd=1

Całkowity rozdział kościoła od państwa, to jest jedyne lekarstwo na bezsensowne projekty polityków. Na razie lobby kościelne mocno się trzyma w strukturach państwowych, czerpiąc całymi garściami pieniądze obywateli.

Polska może być biedna ale katolicka+ trąbił w sejmie jakiś poseł ,a hrabia Komorowski w imieniu narodu+Polska kosciolem wola,i kolejnego pasibrzucha Watykanu zaprasza +wiec o co wam chodzi
Niedługo Kacykowski i
zmienia konstrukcje i jak za sanacji kto niekatolik,ten nie Polak+.amenDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska