Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego Chcesz Unikać Łatwej Pracy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://JakubKrolikowski.pl/kurs/asertywnosc
Szukasz ciągle jakiegoś łatwego zajęcia? Robisz sobie krzywdę: będziesz mniej zadowolony, bardziej znudzony i zmęczony.
Wyświetlenia: 1.134 Zamieszczono 05/07/2013

Szukasz ciągle jakiegoś łatwego zajęcia? Robisz sobie krzywdę: będziesz mniej zadowolony, bardziej znudzony i zmęczony.

Łatwa Praca

Szukasz ciągle jakiegoś łatwego zajęcia? Robisz sobie krzywdę: będziesz mniej zadowolony, bardziej znudzony i zmęczony.

Gdyby stałe wykonywanie prostych zadań bez grama odpowiedzialności i zmian było drogą do szczęścia, to każdy pracownik kasy w supermarkecie tryskał by radością. W przeciwieństwie do kadry C-level i sportowców, którzy powinni nienawidzić swojego życia.

Tylko jakoś tak… nie.

Małe Rzeczy

Efekt „ciężki zapierdol jest dobry” można dostrzec na różnych poziomach, dzisiaj pokażę Ci 2. Zacznijmy od podstawowego – procesy i zadania.

Być może kojarzysz stan Flow. Jeśli nie, to jest to kompletne wyjście świadomością poza doświadczenia wewnętrzne, skupienie na otoczeniu, pełne zaangażowanie, wysoka wydajność. Nie nadaje się tylko do obróbki danych, budowania stabilnych relacji i zbierania nieprzyjemnego feedbacku, poza tym w zasadzie można spędzić w nim całe życie ;)

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć wrażenie wyczulonych zmysłów, zatracenia poczucia czasu i przyjemności ze wszystkiego co robisz (bez użycia magicznego białego proszku) to wiesz o co chodzi. Jeśli masz tak na co dzień to gratuluję, jeśli tylko na weekend albo we wspomnieniach z dzieciństwa, to czas chyba coś zmienić

 W jakich sytuacjach pojawia się Flow? W stanie peak performance, szczytowej wydajności. W chwilach, kiedy poziom trudności zadania jest tylko minimalnie poniżej Twojej granicy możliwości w danej chwili. Potrzebujesz dużego wysiłku, stałego zużywania wszystkich zasobów poznawczych, żeby mieć naprawdę dużo frajdy z tego co robisz.

Zarządzanie czasem

Słyszałeś o prawie Parkinsona? Mówi ono, że zadanie zajmie dokładnie tyle czasu, ile jest dostępne na jego realizację.

Nie do końca rozpracowałem jeszcze jak to działa, ale może odnajdziesz się w moim opisie: najlepiej bawię się, kiedy nie mam już praktycznie żadnego pojęcia co będę robił w najbliższych dniach, a już tym bardziej za tydzień. Nie dlatego, że zostałem nomadycznym hipisem, ale dlatego że ilość zadań jest tak gigantyczna i tak różnorodna, że nie byłbym w stanie pracować nad tymi, które mam w tej chwili, gdybym utrzymywał w pamięci kolejne. Żadnego problemu z motywacją, nie mam czasu na motywowanie się, bo trzeba coś zrobić.

Mam świadomość, że nie wszyscy reagują w ten sam sposób na wizję zabrania się za taką ilość zadań, której nie są w stanie utrzymywać w pamięci podręcznej ;) Z drugiej strony nie kojarzę zbyt wielu ludzi, którzy byliby jednocześnie szczęśliwi i coś osiągali nie mając praktycznie nic do zrobienia, więc chyba jednak warto postawić na nadmiar zadań. Wstępnie udało mi się pozbierać kilka elementów, które występują u osób preferujących gigantyczną ilość pracy, a nie pojawiają się u tych, których to załamuje:

  • Lista zadań. Długoterminowa, czyli nie „co mam zrobić dzisiaj” tylko „co mam zrobić w tym miesiącu”. To-do na dziś nie załatwia sprawy, choć też będzie potrzebne ;)
  • Brak potrzeby kontroli „teraz”. Zaufanie do siebie z przeszłości, że zrobił dobry plan i do siebie z przyszłości, że zajmie się tym co zostanie.
  • Elementy rutyny i nowości. Nie wiesz od początku do końca co będziesz miał do zrobienia, ale na jakimś poziomie już kiedyś spotkałeś się z podobnymi schematami.

Pewnie siedzi tam coś jeszcze, ale te nawyki też są potrzebne. Osobiście wykorzystuję do granic możliwości efekty prokrastynacji, czyli po ustaleniu ile coś zajmie i dodaniu bufora biorę się do roboty w chwili, w której nie będę miał już nadmiaru czasu ;)

Jak lubisz pracować, co Cię motywuje a co zniechęca?

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj"! - skoro doczytałeś tutaj, to chyba coś w tym jest ;)

Podobne artykuły


32
komentarze: 5 | wyświetlenia: 13829
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6130
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71955
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16848
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6375
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6823
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5830
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5692
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43188
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1919
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12551
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4476
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska