JustPaste.it

Czy można na nowo odkryć koło?

Czy można na nowo odkryć koło? Pewnie, że można. Pierwsze koła były kamienne, potem pojawiły się drewniane, metalowe, aluminiowe – zawsze można je było ulepszyć, odkryć na nowo.

Czy można na nowo odkryć koło? Pewnie, że można. Pierwsze koła były kamienne, potem pojawiły się drewniane, metalowe, aluminiowe – zawsze można je było ulepszyć, odkryć na nowo.

 

Bardzo często gdy próbujesz zrobić coś nowego spotykasz się z wątpliwościami ludzi, którzy Cię otaczają – próbują Ci wmówić, że to co chcesz zrobić milion ludzi zrobiło już na milion różnych sposobów. Myślą, że wiedzą lepiej od Ciebie czy Ci się uda czy nie. Tak samo było z moim blogiem, większość podeszła do tego przyjaźnie, życząc mi sukcesu, część jednak stwierdziła, że na pewno mi się nie uda. Uwierz mi, ludzie sukcesu nie zawracają sobie głowy takimi podszeptami.

 

Czy można na nowo odkryć koło?

Pewnie, że można. Pierwsze koła były kamienne, potem pojawiły się drewniane, metalowe, aluminiowe – zawsze można je było ulepszyć, odkryć na nowo. Tak samo jest z wszystkim innym.

Ciekaw jestem ile razy Einstein słyszał, że nie ma co odkrywać więcej bo są ludzie znający się na tym lepiej niż on, z dekadami doświadczenia, że jest tylko młodzieńczym rewolucjonistą, który próbuje wywrócić świat do góry nogami. Wszyscy dookoła wiedzieli lepiej, że mu się nie uda. Edison na pewno słyszał, że lampy naftowe sprawdzają się doskonale i nikomu nie są potrzebne jakieś żarówki. Każdy z wielkich i mniejszych odkrywców, reformatorów, wynalazców słyszał na pewno opinie takich ludzi, których nazwisk nikt dziś nie zna – to nie oni pchają świat do przodu ale ci, którzy nie boją się wyzwań i niepowodzeń. To oni szukają nowych sposobów, próbują odkryć coś nowego. Ci, którzy zmarnowali talenty innych ludzi wmawiając im, że niczego nowego nie stworzą, to najgorszy rodzaj miernot jaki można sobie wyobrazić i powinni smażyć się za to w piekle.

 

Koło można odkryć na nowo, tak jak prawie wszystko inne.

Ta zasada naprawdę dotyczy wszystkich rzeczy, które nas otaczają – w muzyce stworzono setki nowych gatunków, stworzono nowe rodzaje filmów, nowe gatunki książek, nowe teorie, które zrewolucjonizowały świat. Naprawdę niewiele jest rzeczy, które pozostają niezmienne i nie da się ich odkryć na nowo (a może po prostu nikt jeszcze nie był w stanie?).

Dlaczego mimo tego, że są dziesiątki tysięcy blogerów, tylko niektórzy się wybijają się ponad ogół? Powód jest bardzo prosty – większość z nich powiela to, co tworzą inni. Nie potrafią opowiedzieć niczego na nowo. Oczywiście, że niektórzy przebijają się dzięki szczęściu i przypadkowi, niektórzy dzięki pieniądzom i wpływom, ale prawie nikt nie zdołał zostać w branży na dłużej jeśli nie wykorzystał dobrze swoich pięciu minut, jeśli nie wyróżnił się w jakiś sposób na tle innych i nie stworzył czegoś nowego.

Dlaczego mimo tego, że mnóstwo ludzi próbowało pisać książki, niewielu ludziom udało się stworzyć coś nowatorskiego? Sytuacja jest analogiczna do tej, którą opisałem wcześniej – bo większość powiela i tylko niektórzy na nowo opowiadają historię literatury. Dumas zrewolucjonizował powieść romantyczną dzięki własnej inwencji i innowacjach jakie wprowadził do świata powieści. Byron na nowo odkrył poezję. Hugo całkowicie zmienił dramat.

Każdy wielki człowiek zmieniał świat. Ludzie, którzy zostawali w miejscu, zginęli w mrokach historii i możesz nigdy o nich nie usłyszeć.

 

Jeśli masz nowy pomysł, jeśli wiesz jak na nowo odkryć koło, jak na nowo opowiedzieć jakąś historię, nie wahaj się. Nie zwracaj uwagi na miernoty mówiące Ci, że Ci się nie uda – mówią tak bo albo się nie znają albo sami nigdy niczego nie stworzyli. I nie stworzą, bo nie są ludźmi sukcesu.

 

Artykuł z www.ekaton.tv