JustPaste.it

Jak Dawać Feedback i Ulepszać Relacje z Ludźmi

Bez informacji zwrotnej nie jesteś w stanie zmieniać swojego otoczenia. Z drugiej strony ludzie nie lubią, kiedy się ich regularnie opieprza.Jak sobie z tym radzisz?

Bez informacji zwrotnej nie jesteś w stanie zmieniać swojego otoczenia. Z drugiej strony ludzie nie lubią, kiedy się ich regularnie opieprza.Jak sobie z tym radzisz?

 

Bez informacji zwrotnej nie jesteś w stanie zmieniać swojego otoczenia. Z drugiej strony ludzie nie lubią, kiedy się ich regularnie opieprza.

Jak sobie z tym radzisz?
relacje-duze1.jpg

Świat stale daje informacje zwrotne Tobie. Dzięki temu wiesz, kiedy robisz coś wyjątkowo sprytnego (jak uczenie się nowych rzeczy), albo coś wyjątkowo głupiego (jak wchodzenie pod pociąg). Często za to pojawia się problem, kiedy dostajesz feedback na temat swojego feedbacku i rzosypują Ci się kontakty.

Podstawy feedbacku

Feedback, informacja zwrotna jest reakcją jednego elementu świata na inny element świata. Służy do przystosowywania elementu, który coś zrobił do lepszego działania w świecie elementu, który reaguje. Na przykład jeśli uderzysz w ścianę, to boli Cię ręka i jeśli nie podoba Ci się to, to więcej tego nie zrobisz – właśnie stałeś się lepiej dostosowany do świata, w którym napotykasz ściany.

Jest kilka zasad, dzięki którym informacja zwrotna kierowana do ludzi może działać lepiej. Łamanie tych zasad prowadzi do wielu ciekawych skutków, jak utrzymywanie latami patologicznych relacji czy międzypokoleniowe bezrobocie.

Dawaj feedback TERAZ

Ludzie są zaskakująco mało wyrafinowanymi organizmami jak na kulturę i technologię, którą udało im się stworzyć. Dlatego wszystko czego możesz dowiedzieć się z podręczników do tresury zwierząt działa z ludźmi. Co się stanie, jeśli pies zareaguje na właściwą komendę a Ty dasz mu nagrodę 15 min później? W zasadzie nic.

Ludzie działają podobnie. Chcesz wywołać w nich dodatnią albo ujemną reakcję emocjonalną natychmiast po tym, jak coś zrobią. Inaczej rozdajesz losowe kary i nagrody.

Dawaj feedback SPÓJNIE

Punkt można zadedykować wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek zareagowali w odmienny sposób na takie samo zachowanie albo menedżerom, których system ocen rozmija się z oficjalną kulturą organizacji.

Jeśli raz nagrodziłeś jakieś zachowanie - musisz nagradzać je zawsze, jeśli raz jakieś ukarałeś – musisz karać je stale. Tak, to oznacza że musisz wiedzieć czego chcesz w życiu, a dzięki temu w danej relacji.

Dawaj feedback KONSTRUKTYWNY

Szczególnie w kwestii negatywnego feedbacku. Tutaj mamy główną przewagę ludzi nad większością zwierząt: możesz im powiedzieć co mają robić zamiast tego, co robili dotychczas.

Poza ładunkiem negatywnych emocji dodaj zawsze instrukcję „następnym razem w takiej sytuacji zrób to i to”. No i pamiętaj, że musisz się tego trzymać na przyszłość.

Kanapka…?

Popularnym pomysłem jest dawanie feedbacku w formie kanapki, tj. dobre informacje, negatywne informacje, dobre informacje. Jest tylko drobny problem: to absurdalne.

Jeśli nie masz pakietu pochwał i krytyki zawsze pod ręką, to nie jesteś w stanie dać informacji zwrotnej od razu. Jeśli masz – to nie dałeś ich wcześniej, kiedy zachodziła potrzeba. Do tego dajesz mieszane emocje za każdym razem. I tak dalej, i tak dalej…

Kanapka ma sens tylko w jednej konkretnej sytuacji: kiedy oceniasz czyjeś większe przedsięwzięcie i na dodatek ta osoba CHCE Twojej informacji zwrotnej oraz umie świadomie wprowadzić zmiany do swojego zachowania.

Głównym pomysłem przy tworzeniu „kanapki feedbackowej” musiało więc być utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi. Na marginesie, nie wiem po co w ogóle dawać jakikolwiek feedback negatywny zamiast samych pochwał, jeśli zależy nam tylko na relacji w imię relacji.

Jak więc nie być znienawidzonym i jednocześnie poprawić zachowanie ludzi w otoczeniu?

Łącz feedback inaczej

Badania wykazują, że jednym z całkiem niezłych predykatorów trwałości związków i sukcesów grup projektowych jest obserwowanie dawanego przez nie feedbacku. Nie chodzi jednak o wyrafinowane konstrukcje i kolejność, a o coś o wiele prostszego.

W życiu zdarzają się zachowania, które będą Ci się podobać jak i takie, których chcesz się pozbyć. Potrzebujesz reagować na obydwie kategorie. Musisz tylko nałożyć sobie nowy filtr.

Okazało się, że wyznacznikiem sukcesu jest proporcja pozytywnego do negatywnego feedbacku. Biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe naszego regionu weź głęboki oddech i usiądź sobie.

Poprawna proporcja dodatnich do ujemnych informacji zwrotnych to 5:1. Innymi słowy, zawsze kiedy chcesz kogoś opieprzć musisz mieć pewność, że 5 razy z rzędu wcześniej go pochwaliłeś.

Jakim cudem zebrać tylko pozytywnych ocen?

5:1 brzmi trochę surrealistycznie jak przypuszczam. Przecież nie przypominasz sobie, żeby wiele osób z Twojego otoczenia w ogóle robiło 5 rzeczy dobrze w ciągu dnia, a co dopiero 5 dobrze na każdą złą. Musisz sobie trochę zmodyfikować percepcję. Przy okazji podniesiesz sobie poziom szczęścia w życiu.

Musisz zacząć dostrzegać powtarzające się, stałe elementy czyjegoś zachowania i dawać za nie pochwały/nagrody. Ludzie robią na co dzień mnóstwo rzeczy, które mają sens dla Ciebie. Dla treningu możesz zacząć zadawać sobie bez przerwy pytanie:

Czy chciałbym, żeby nigdy więcej nie zrobił tego, co właśnie robi?

Ludzie są bardziej skłonni reagować emocjonalnie na stratę niż na zysk, więc będziesz w stanie bardziej cieszyć się z małych rzeczy.   W jakich kontekstach szczególnie trudno albo szczególnie łatwo jest Ci dawać informację zwrotną?

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj"! - skoro doczytałeś tutaj, to chyba coś w tym jest ;)

 

Źródło: http://JakubKrolikowski.pl/kurs/asertywnosc