Login lub e-mail Hasło   

3 Sztuczki, Dzięki Którym Wykonasz Nawet Najbardziej Stresujące Zadanie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://JakubKrolikowski.pl/kurs/asertywnosc
Łatwo poczuć się przytłoczonym „poważnymi” sprawami. Jak robić swoje mimo wszystko?
Wyświetlenia: 1.682 Zamieszczono 09/07/2013

Łatwo poczuć się przytłoczonym „poważnymi” sprawami. Jak robić swoje mimo wszystko?

Sytuacje są stresujące(albo jakiekolwiek inne) tylko w Twojej głowie. Naprawdę, wyrzut hormonów do krwi nie jest poprawnym sposobem opisu rzeczywistości. Kilka rzeczy może być stresujących „biologicznie”, ale jeśli nie spadasz właśnie w przepaść ani nie jesteś ostrzeliwany, to raczej w dzisiejszym świecie nic rzeczywiście stresującego Ci się nie przydarzy.

Szkoda tylko, że Twój mózg nie daje się do tego tak łatwo przekonać. Na szczęścia da się to obejść.

1. Dysocjacja/robot

Najlepsza sztuczka, jeśli masz problemy z odpowiedzialnością. Nie podejmuj decyzji za siebie tylko za kogoś w identycznej sytuacji.

Spisz na kartce 3-6 najważniejszych czynników. Wyobraź sobie, że ktoś Ci je przedstawia i dajesz mu poradę. Jeszcze nic nie ruszaj.

Przeanalizowałeś sytuację, znasz najlepszą możliwą opcję, ale (podobnie jak każda inna) wiąże się ona z ryzykiem i to Cię blokuje. Spisz 5-10 pierwszych i 5-10 ostatnich kroków, które będą niezbędne.

Od tego miejsca uznaj, że decyzja już jest podjęta i zacznij bezmyślnie, sterowany z zewnątrz, wykonywać zadania. Te w środku są najłatwiejsze psychologicznie, więc możesz je analizować standardowymi systemami wspomagania decyzji.

2. Zmiana emocji

NLP ma całą paletę sztuczek do zmiany emocji. Jak nie zadziała jedna, to masz drugą. Kilka prostych i skutecznych poniżej:

Swish Pattern – pierwotnym zachowaniem jest myślenie prowadzące do stresu (tak, możesz zmienić swoje myśli), a nowym myśli prowadzące do czego tam chcesz ;)

Godiva Pattern – analogicznie jak powyżej tylko na emocjach

Fast Phobia Cure – ostatecznie możesz się po prostu znieczulić ;) Nie mówię nawet o całej gamie przeramowań, bo jeśli umiesz to zrobić to już teraz świeci Ci się lampka „aha!” a jeśli nie, to żeby zrobić to bez pomocy potrzebujesz sporo ćwiczeń i materiału. Tutaj masz przykład przeramowania.

3. Znajdź problem

Sztuczka, którą odkryłem ostatnio i jeszcze testuję, łączy całe mnóstwo podstaw psychologicznych w jedno. Opowiedzenie o wszystkich to temat na parę stron tekstu ;)

Bez wyjaśnień: wybierz średnio-poważny problem, który możesz napotkać i najpewniej napotkasz w trakcie pracy i zajmij się tylko nim w oderwaniu od całości.

Jakie sytuacje z codziennego życia stresują Cię najbardziej?

Zanim zabierzesz się do zabawy kliknij "głosuj"! - skoro doczytałeś tutaj, to chyba coś w tym jest ;)

Podobne artykuły


10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1523
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22861
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7518
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10943
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4337
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8235
73
komentarze: 18 | wyświetlenia: 28684
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20573
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4128
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5495
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1554
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska