Login lub e-mail Hasło   

Jak żyć w świecie niewiarygodnych mediów ?

Nie tylko informacji politycznych nie możemy być pewni.
Wyświetlenia: 1.327 Zamieszczono 07/07/2013

...

Ważne jest to, że straciliśmy busolę prawdy.

Z mediów docierają wiadomości do każdego z nas. Jest coraz więcej tematów takich, że nie wiemy, czy są to wiadomości prawdziwe.

 

Nie tylko informacji politycznych nie możemy być pewni.

Coraz więcej jest takich dziedzin, że informacji z nimi związanymi nie możemy jednoznacznie przypisać znaku prawdziwości bądź fałszywości.

Jeżeli poznajemy z mediów informację  na jeden z tych tematów, to już nie ma nawet sensu zastanawiać się, czy jest ona prawdziwa, czy fałszywa. Sens jest tylko w tym, żeby zastanawiać się, jak wiele osób uwierzy w tę ściemę.

 

Jeżeli nie wiemy, które z docierających do nas informacji są prawdą, a które fałszem, to zwykła dwuwartościowa logika jest zupełnie nieprzydatna. Gorzej. Jej zastosowanie może być bardzo niebezpieczne !!!

Prawdopodobieństwo, że wyciągniemy wnioski, które bardzo nam zaszkodzą, jest niezwykle wysokie. Doskonale to widzę, gdy przeglądam dyskusje na internetowych forach.

Bardzo wielu komentatorów wyciąga logiczne wnioski, posługując się informacjami, które są więcej niż niepewne. Zakładają prawdziwość jakichś „faktów”, które znają jedynie z mediów. Wnioskują i ...  przerażenie mnie ogarnia, gdy czytam, do czego doszli.

Inni komentatorzy „znają” inne „fakty”, ponieważ wierzą innym mediom. I. To samo.

Komputerowcy mówią: „śmieci wchodzą, śmieci wychodzą”.  Posługujący się wyłącznie dwuwartościową logiką,  komputer wylicza absolutne głupoty, gdy naszpikujemy go fałszywymi danymi. Albo mieszanką danych prawdziwych i fałszywych. Komputer nie umie inaczej myśleć, jak tylko przy pomocy logiki: Tak, Tak – Nie, Nie, ale ludzie mogliby myśleć bardziej sensownie.

 

Jeszcze w latach 80-tych była wysoko efektywna metoda poznawania faktów. Należało zapoznać się z tym, co mówią i piszą komunistyczne (reżimowe) media, posłuchać Radia Wolna Europa, zdobyć jakąś zagraniczną prasę i porównać napływające informacje. Dziś już nie ma skutecznej metody docierania do prawdy, opartej na tego rodzaju zasadach.

Dziś Jarosław Kaczyński mówi bardzo dziwne rzeczy. Działacze jego partii powtarzają za nim słowo po słowie. A ludzie? Jedni w to wierzą, inni nie wierzą.

Nie jest zagrożeniem to, co mówi jeden lub drugi „Kaczyński”. Prawdziwym zagrożeniem jest, że oni powtarzają bez cienia własnej myśli.

 

Śmiertelnie groźne jest, to że media tak często ukrywały prawdę przed społeczeństwem, że stały się kompletnie niewiarygodne.

A fanatycy? Fanatycy byli, są i będą.

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


74
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9270
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4342
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9386
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23083
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6555
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5252
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26299
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9479
25
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11750
26
komentarze: 32 | wyświetlenia: 18132
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13083
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12268
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17667
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  07/07/2013

Dlatego prawda objawiona przez Boga wcielonego w człowieka, dla głupców jest zbyt prosta, uczciwa i szczera, że wymaga wiary, albo inteligencji serca, by została rozpoznana.

Obawiam się, że inspiracją do napisania artykułu były pomstowania niektórych polityków na jakość informacji w mediach. Zachowując się w ten sposób chcą oni sobie przypisać prawo do nieomylności (często na podobnej zasadzie jak czyni to Kościół). Uważam, że to bardzo niebezpieczne, bo politycy są tymi, którzy są najbardziej zainteresowani zniekształcaniem informacji, co nie znaczy, że wszyscy tak c ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  08/07/2013

@Andrzej P Urbański: Największą wartość na świecie ma nie złoto i diamenty, ale informacja o tym co nią jest. Tą informację głosi Kościół Katolicki, Mistyczne ciało Jezusa Chrystusa Syna Boga Stwórcy!

@swistak: Nie tylko kościół katolicki przypisuje sobie atrybut nieomylności. Znajdźcie mi wśród ich setek taki, który tego nie czyni. Jest też wiele instytucji i osób prywatnych, które tak czynią. Na EIOBA wyróżnia się niejaki swistak, który ma jego zdaniem nieomylną interpretację doktryny kościoła katolickiego w dosłownie każdej sprawie.

@Andrzej P Urbański:
CYTUJE ANDRZEJA:
"Na EIOBA wyróżnia się niejaki swistak, który ma jego zdaniem nieomylną interpretację doktryny kościoła katolickiego w dosłownie każdej sprawie."

:-)
... nawet w kontekscie ... gry szachowej?

@youngcontrarian: Tego nie wiem, a myślałem o każdej sprawie w jakiej zabierze głos. Inaczej mówiąc, bywa bardziej papieski niż papież.

@Andrzej P Urbański:
:-)

P.S.
Nie wyobrazam sobie Swistaka, przyznajacego sie do tego, ze czegos nie wie :-)

  swistak  (www),  08/07/2013

Nieszczęścia, jak pożyteczni Idioci, zawsze chodzą stadami i atakują jak tchórzliwe kojoty. Historycznie są to żydzi zawsze rzucani po wykorzystaniu, przez zakonspirowanych masonów, na pożarcie wyzyskiwanego i wkurzonego ludu!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska