JustPaste.it

Spanie, sen i świadomy sen

W śnie jesteśmy ograniczeni świadomością, najczęściej nie wiemy, że w ogóle jesteśmy w tym stanie, choć niektórzy śnią świadomie.

W śnie jesteśmy ograniczeni świadomością, najczęściej nie wiemy, że w ogóle jesteśmy w tym stanie, choć niektórzy śnią świadomie.

 

fba444f4307a595fb0d71aa94d502d6f.jpg

Podstawowe informacje

 

W śnie jesteśmy ograniczeni świadomością, najczęściej nie wiemy, że w ogóle jesteśmy w tym stanie, choć niektórzy śnią świadomie. Śnimy dlatego, że mamy skomplikowany układ nerwowy, ale nie tylko my! Koty, psy i inne ssaki także. Albo na przykład takie żyrafy śpią tylko 2 godziny na całą dobę! A my ludzie? Śpimy około 8 godzin, czyli przesypiamy 1/3 swojego życia! Pamiętajmy, że im jesteśmy starsi, zapotrzebowanie na sen maleje.

 

Czy sen jest ważny?

 

Tak, sen jest ważny! To właśnie wtedy nasz mózg "odpoczywa", ale i wtedy układa chaos, który tam mamy. Objawy niedoboru snu:
  • utrudnione skupienie uwagi,
  • brak twórczego myślenia,
  • trudność z podejmowaniem skomplikowanych decyzji,
  • większa chęć do podejmowania ryzyka,
  • brak motywacji,

 

Jak zasnąć, w końcu sen jest tak ważny!

 

  1. Można wypić napar z rumiankiem lub po prostu wypić wszystkim dobrze znaną szklankę mleka.
  2. Melisa pomoże nam także, wycisza i uspokaja.
  3. Maska na oczy! Ochroni nasze oczy przed światłem na zewnątrz, co pozwoli nam szybciej zasnąć. Można ją zakupić w aptece lub sklepie medycznym.
  4. Jak już mamy maskę na oczy to przydadzą nam się także zatyczki do uszu, które także można zakupić w sklepie medycznym.
  5. Czytanie książki to doskonały pomysł przed pójściem spać.
  6. Poezja to także dobry pomysł, rytmiczne teksty i słowa pomagają!
  7. Obniżamy temperaturę sypialni albo bierzemy zimny prysznic.
  8. Śpijmy regularnie o określonych godzinach.
  9. Problemy takie jak: zwolnienia w pracy, kłótnie - dodają nam tylko stresu, dlatego nie możemy się nimi przejmować przed spaniem.
  10. Każdy ma jakiś czynnik pomagający zasnąć, moim czynnikiem pomagającym zasnąć jest: słuchanie muzyki czy czytanie książki.

 

Sny
 
Sen jest także nośnikiem informacji, w ciszy, kiedy śpimy odzywa się nasza podświadomość. Sny mają charakter wizualny i odbywają się zazwyczaj przy każdym naszym spaniu, niestety nie zawsze pamiętamy co się nam śniło albo pamiętamy, ale nie w całości. Są często zawiłe i długie, ale tak naprawdę śnimy około 20 sekund! Naukowcy twierdzą, że sny są związane z poprzednim dniem, ale też jest druga teoria, że w snach odkrywają się nasze najgłębsze potrzeby. 

 

Pozycja ma znaczenie!
 
Spanie na prawym boku daje nam możliwość oglądania krajobrazów, pływania, spacerowania. Na lewym boku doświadczymy koszmarów. Na plecach sny o życiu codziennym np. gotowanie, robienie prania. Na brzuchu dojrzymy snów erotycznych, a także snów związanych z zagrożeniem życia. Ja sam śpię na boku lewym i koszmary przeważają nad wszystkimi moimi snami.

fr-dziwny-sen1-181138l.jpg
Świadome sny

 

To my kontrolujemy o czym chcemy śnić! I w porównaniu do zwykłego snu, tu jesteśmy świadomi tego, że śnimy. Czy chcemy wygrać w Lotto? A może chcemy lecieć jak ptak do Paryża? Jest to możliwe ze świadomym snem! Według badań ponad 20 % populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło takiego snu. Zjawisko fałszywego przebudzenia bardzo często zdarza się podczas takiego snu. Budzimy się, wykonujemy codzienne czynności, po czym odkrywamy, że to nie jest rzeczywistość! 

 

Techniki świadomych snów:
 
  1. Zapamiętywanie snów. Pomoże nam uzyskać świadomość podczas spania. Można opisywać to co się wydarzyło podczas snu na kartce, po jakimś czasie porównujmy zapiski.
  2. Autosugestia. Musimy chcieć mieć świadomy sen i z takim nastawieniem iść spać.
  3. Przerywany sen. Po kilku godzinach snu, wstajemy na 1,5 godziny, po czym znowu zasypiamy z chęcią przeżycia świadomego snu. Technika podobna do autosugestii, lecz 8-krotnie bardziej skuteczna.
  4. "Chaininig" tutaj po przebudzeniu udajemy martwego, nie można poruszyć ŻADNYM mięśniem! Wtedy jest duże prawdopodobieństwo ponownego zapadnięcia do świadomego snu.
  5. Popołudniu jest największa szansa zapadnięcia w świadomy sen.

 

zdjęcia: Google.com

 

Źródło: http://theanonimowi.blogspot.com/2013/07/spanie-sen-i-swiadomy-sen.html