Login lub e-mail Hasło   

Palić nie palić.....hmm oto jest pytanie?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://modanaurode.pl/2017/11/16/rzuc-pa(...)zrobic/
Rak płuc, rak trzonu macicy, ryzyko poronienia, choroby serca, owrzodzenie żołądka, rak krtani, rozdema płuc, rak skóry, osteoporoza i wiele innych chorób jakie Ci grożą......
Wyświetlenia: 4.050 Zamieszczono 11/07/2013

......jako PALACZOWI. Palenie papierosów zwiększa w znacznym stopniu powstawanie w/w chorób, zostało to udowodnione naukowo. Ponadto zobacz też ile substancji chemicznych zawiera papieros i jakie są skutki palenia.....

Najważniejsze to zacząc od motywacji!

W momencie podjęcia decyzji o rzucaniu papierosów potrzebna jest silna wola i motywacja. Po podjęciu takiej decyzji dobrze jest powiadomic o tym zamiarze najbliższe osoby (rodzina, otoczenie w pracy...) może to pomódz w motywowaniu cię właśnie przez najbliższych. Możesz też korzystając z powstałych forach internetowych (serwisach) gdzie osoby takie jak ty też mają taki sam cel czyli RZUCENIE PAPIEROSÓW.

Dodatkowym i niejednokrotnie silnym argumentem i bodźcem pomagającym rzucenie papierosów jest aspekt finansowy. Usiądź i przelicz paczki wypalane w ciągu dnia i pomnóż je przez tygodnie, miesiące i lata. Zapewniamy iż finalna kwota jaką uzyskasz poprzez proste działanie matematyczne, przyprawi Cię o ból głowy a nawet i zawrót. Dlatego zalecamy liczyc na siedząco!!!!

Licząc średnio wydawaną kwotę na papierosy 10 zł dziennie, to  po 10 latach uzyskujemy równowartośc średniej klasy samochodu!!!!!

Dodatkowo każdego dnia powtarzaj sobie iż kolejny dzień bez papierosa poprawił twój budżet a co najważniejsze ZDROWIE!!!. Nim się spostrzeżesz twój organizm będzie zdrowszy, lepiej będą ci samkowały potrawy, by nie wspomniec o większej przyjemności jedzenia a to na skutek lepszego odbierania zmysłu smaku.

Od czego zacząc?

Przeanalizuj kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej sięgałeś po papierosy. Moga to byc sytuacje stresujące, przy piwie w pubie ze znajomymi lub też inne chociażby zawsze do kawy. Idealnie byłoby, zmienic te nawyki, ale wiemy to z doświadczenia iż trudno jest zmienic nawyki  jakie nam towarzyszyły przez szereg lat i to z dnia na dzień.

Zacznijmy więc od wyeliminowania tych najbardziej, nazwijmy to “prostych”. Np. jeśli zawsze rano wstawałes i zapalałeś papierosa, postaraj się zając czymś innym, np. zrób 10 przysiadów, postaraj się o usunięcie wszystkich przedmiotów jakie kojarzyły Ci się z paleniem. (popielniczki, zapalniczki etc.), jeśli twoim rytuałem było powiedzmy palnie w drodze na przystanek jadąc do pracy lub wracając z niej, postaraj się chodzic inną drogą.

Wymienione przykłady możesz odbierac jako żart lub bezsensowne, ale badania naukowe potwierdzają iż u osób palących w momencie chęci zapalenia papierosa. aktywują się obszary w korze mózgowej, które są odpowiedzialne za nasze odruchy automatyczne.

Zobacz co zawierają papierosy i jaki maja wpływ na twój organizm:

W dymie tytoniowym znajduje się  aż 4000 związków chemicznych: a w tym związki o działaniu:
-  toksycznym
-  uszkadzającym DNA
-  uszkadzającym płód
-  rakotwórczym
Dym tytoniowy zawiera ok.60 substancji rakotwórczych. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, ale przebywające w otoczeniu palaczy, tzw. palenie bierne.

Takie podejście do sprawy, powoduje nic innego jak powrócenie do nałogu. Cały nasz trud i wysiłek idzie na MARNE. Po jednym papierosie wracam do nałogu i po raz kolejny wmawiamy sobie iż nie jesteśmy w stanie rzucic tego nałogu.

Istnieja tez takie przypadki a właściwie są one nagminne iż były palacz chce sam sobie udowodnic iż nie jest już w szponach nałogu i może kontrolowac palenie, i siega po jednego papierosa w celu utwierdzenia się w swoje diagnozie. Nic bardziej mylnego, po jednym papierosie jest drugi, trzeci i nim sie sam zorientuje idzie do sklepu kupic paczkę papierosów. Jak najbardziej odradzamy takie postępowanie. Przy rzucaniu papierosów nie ma czegoś takiego jak “jeden papieros”.

Zakoduj sobie jedną myśl - nie ma “jednego papierosa”!!!! jest to mit który pokazał już niejednokrotnie że osoba rzucająca palenie wracała do nałogu!

W momentach myśli o jednym papierosie niech przyświeca Ci myśl jaką drogę już pokonałaś/łeś, jaką fortune przepaliłaś/łeś, ile zaoszczędziłaś/łeś i  najważniejsze o ile jesteś zdrowsza/wszy!!!!!

Każdy palacz ma szanse pozbyc się nałogu palenia papierosów!!! To czemu z tego nie korzysta? Ponieważ każdemu palaczowi zapala się czerwona lampka pod tytułem “NIE DAM RADY”. Zastanów się i odpowiedz uczciwie sobie na jedno pytanie, mianowicie, gdyby lekarz powiedział Ci kategorycznie że albo papieros albo zdrowie bo nie ma innego wyjścia. To co byś wybrał?  zapewne ZDROWIE i ŻYCIE.

Nie towarzyszyły by Ci myśli  o tym jednym papierosie, tylko cała uwaga skupiła by się na odzyskaniu zdrowia i chęci cieszenia się nim. patrzenia na dorastające dzieci, chęci osiągnięcia czegoś.... wybór byłby prosty. Tak samo możesz wybrac nie stojąc przed taką decyzją. Musisz uświadomic sobie kilka ważnych spraw, mianowicie:

1. Palenie to nic innego jak: utrata zdrowia a w konsekwencji nawet i życia.
2. Strata pieniędzy, które mógłbyś sporzytkowac chociażby na nowy samochód, wycieczkę z rodziną czy też wiele innych fajnych możliwości jakie możesz  zrealizowac
3. ponadto uświadom sobie iż przed tobą już wielu palaczy rzuciło ten nałóg, będąc nawet dłużej niż ty uzależnionym od papierosów, więc jeśli inni mogli to i TY MOŻESZ!!!

Bardzo dużo osób palących tkwi w przeświadczeniu iż są długoletnimi palaczami i że nie ma szans na rzucenie palenia. BZDURA TOTALNA BZDURA!!!!!!! każdy może rzucic palenie i to na każdym etapie uzależnienia. Uświadom sobie że to TY jesteś PANEM własnego ciała i to TY decydujesz o swoim losie a nie papieros. Każdy ma wybór palic lub nie palic!!!!. Rozsądni nie palą!!!! Rozsądni wygrywają ZDROWIE!!!!

Jakie są skutki palenia papierosów?

Rak płuc - To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie około 1,5 miliona ludzi. Zostało naukowo udowodnione iż palenie lub wdychanie dymu z papierosów ma znaczny wpływ na powstawanie rak płuc.

Przebarwienia palców - Substancje smoliste w dymie papierosowym oddziaływują na skórę palców i na paznokcie powodując ich przebarwienia na nieestetyczny żółtobrązowy kolor.

Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia - Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, grozi także licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu.

Uszkodzenie plemników - problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji

Owrzodzenie żołądka - Palenie wpływa zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia te nie jest łatwe do  wyleczynia.

Choroby serca - Co trzeci  zgon na świecie spowodowany jest chorobami serca. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego

Osteoporoza - Tlenek węgla, jedna z najbardziej szkodliwych substancji zawartych w dymie  papierosowym, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen. Uposledza funkcje organów i zmniejsza przy zdolnośc przeniszenia tlenu. Wpływa to negatywnie również na tkankę kostną. Kości tracą swoją gęstość a co za tym idzie są znacznie bardziej podatne na złamania, sam okres leczenia zaś często wydłuża się. Osoby palące są w du-żym  stopniu narażeni na choroby kręgosłupa.

Rozedma płuc- Palacze cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność tego narządu do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Bywają przypadki gdy konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie.

Rak skóry - Jak wskazują badania naukowe samo palenie tytoniu nie powoduje czerniaka złośliwego, ale faktem jest jak znacząco przyczynia się ono do powikłań w trakcie przebiegu tej choroby. Z kolei zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry  czyli raka kolczystokomórkowego objawiającego się łuskowatymi, czerwonymi wykwitami guzowatymi i wrzodziejącymi na skórze, ryzyko to występuje u palacza 2 razy częściej niż u osoby nie palacej.

Utrata słuchu - Palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, co się wiąże z zwężeniem światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m.in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niezwiązane w żaden sposób z nałogiem. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu w związku z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.

Liczby nie kłamią spójrz na wykresy!!!!

W 1990 roku Średnia utrata długości życia  w Polsce na skutek palenia tytoniu wyniosła 17 lat. W latach 90.  prawie co drugi zgon wśród mężczyzn w średnim wieku był powodem palenia  tytoniu. Co roku w Polsce z powodu palenia tytoniu umiera około 60 tys.  mężczyzn i 10 tys. kobiet.

Podana dożylnie dawka nikotyny jaka jest zawarta w  jednym papierosie może spowodowac śmierc dorosłego  człowieka.

Wypalanie  jednego  papierosa dostarcza organizmowi 1-2 mg nikotyny,która najszybciej i aż w 90 proc. wchłania się do krwi z płuc a wolniej przez skórę i błony  śluzowe jamy ustnej i nosa (z cygar, fajki, tabaki). Działa na niemal  wszystkie narządy, ale w pierwszej kolejności na mózg i cały układ  nerwowy. W zależności od stanu emocjonalnego i wchłoniętej ilości działa pobudzająco lub uspokajająco

Zobacz więcej  "reumatoidalne zapalenie stawów", zespół "suchego oka", "alergia - choroba obecnej cywilizacji"  http://modanaurode.pl/2017/11/11/rzuc-z-nami-palenie/

Zobacz więcej na Modanaurode.pl

Podobne artykuły


34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 80076
25
komentarze: 32 | wyświetlenia: 5093
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91801
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 13270
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 24751
41
komentarze: 55 | wyświetlenia: 4689
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24635
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 23829
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6178
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3681
 
Autor
Artykuł  7-dni  (www),  11/07/2013

Dobry artykuł :)

  ulmed,  11/07/2013

Jedna trucizna wystarczy, by przestać płacić haracz nikotynowy, a Ty szeroko pojechałeś :))
Napisałam kilka słów jak ten trudny czas łatwiej przejść. Może komuś się przyda http://eiba.pl/1

Oczywiście popieram, a jako uzupełnienie polecam 2 artykuły, ten: http://eiba.pl/s i ten: http://eiba.pl/3

  Elba,  12/07/2013

Wszystko trzeba zacząć od zrozumienia, dlaczego palę?
Rozpoznawanie skutków palenia wymaga sporej nieprzyjemnej pracy.
Trudno jest je wyśledzić w swoim życiu zanim pojawią się te najgorsze - choroby.
Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy i często nie chcemy zobaczyć swojego życia w całości w różnych jego przejawach. Dopiero rzetelna analiza różnych obszarów życia dokonana w ...  wyświetl więcej

  koobe  (www),  12/07/2013

@Elba: Masz absolutną rację i Twój sposób myślenia jest mi dużo bliższy niż bardzo obiektywny i suchy ton artykułu (wszyscy palacze znają te dane i nic sobie z nich nie robią). Ważniejsze jest pytanie: czemu palę? Dojście do źródła. Często ma to podłoże lękowe: boimy się, podświadomie chcemy się karać, nie chcemy sią wyróżniać w palącym towarzystwie. Ja polecam książkę Carra - b. pomaga.

@Elba: Podpisuję się, Elu pod twoim komentarzem :)

Nigdy nie paliłem , więc nie wiem co to zmaganie się z nałogiem. Ubolewam bo moje dzieciaki palą. rzucenie palenia ponoć nie jest trudne, mój przyjaciel zachorował na serce i lekarz zabronił mu palenia, zawsze powtarza gdybym wiedział, że to takie łatwe to bym już dawno rzucił. Mój teść w wieku 60 lat rzucił z dnia na dzień i jak twierdził zupełnie go to nie "bolało". Niestety, młode pokolenie żyje szybko i ta używka jest im bardzo potrzebna.

  barkarz  (www),  13/07/2013

Gdyby Polacy masowo rzucili palenie nasz budżet by tego nie wytrzymał.

  anday,  13/07/2013

@barkarz: to podniesli by akcyzę i podatek na benzyne....mussieliby by jakoś zalatac dziurę budżetową

@anday: Ojejku tylko nie na benzynę :-(

  papa666,  17/07/2013

Ciekawe skąd DDT w tytoniu ? chyba że to produkcja made in China,tam wszystko przejdzie.

  *Karo*  (www),  17/07/2013

zawsze na ludzkich słabościach inni się bogacili, mnie nigdy nie ciągnęło

Znalezione w internecie:
- Palisz?
- Tak.
- Ile paczek dziennie?
- Trzy.
- Ile kosztuje jedna?
- 12 zł
- Od dawna palisz?
- Od 20 lat.
- Uśredniając wydajesz 36 zł dziennie na papierosy, co daje 13140 zł rocznie. W ciągu ostatnich 20 lat wypaliłeś 262 800 zł. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś papierosy były tańsze, nie uwzględniam ...  wyświetl więcej

  gawka,  17/07/2013

Ów wyżej występujący tekst jest tak poruszający, że ja - który nie pali już lat dwadzieścia - nabrałem ponownie ochotę by zażyć tej ambrozji w płucach. Wszak już trudno o mnie powiedzieć, że jestem prawdziwym mężczyzną, bo wszak taki to pachnie gorzałą, tytoniem i moczem. Gorzałą niekiedy mi się zdarza, moczu jeszcze nie popuszczam, więc jestem jakiś taki niedorobiony dziad.
Ciekawe, że wyn ...  wyświetl więcej

@gawka Jak to mówi NT "Kto mniema że stoi niech baczy aby nie upadł"-(1Koryntian 10,12)

  Animus,  19/07/2013

Po 20 latach palenia rzuciłem nałóg w ciągu jednego dnia:) Chciałem sprawdzić swoją kondycje i przebiegłem 5 km - czarne plamy przed oczami, tętno blisko 180 i walka o oddech. Wtedy zrozumiałem o co kaman:) To było we wrześniu 2012 i od tego czasu nie palę. Systematycznie biegam i we wrześniu (rocznica jakby nie było:) zamierzam wystartować w półmaratonie:)

Gratuluję przyjacielu ! Ja właśnie się zabieram za rzucenie, ale nie powiem, że sama myśl mnie jakoś przeraża, bo jak każdy kto zapalił po prostu LUBIĘ TO ROBIĆ (kawa, alkohol etc). Palę już 14 lat, a mam 28 więc pół życia poszło z dymem. Kupiłem reklamowany środek ale leży na półce już jakiś miesiąc :) Może jutro spróbuje ... Może :)

@glogowiak: Wiesz jest taki moment, gdy można rzucić - nie kupowć. Palić na sępa - ale nie kupować. To mi pomogło i palę tylko wtedy, gdy kupuję. Czyli ... zaraz, zaraz, niech pochrumkam, wczoraj? Nie, to chyba było dzisiaj. Nie pamiętam - przypomnę sobie jak pójdę kupić ...

Tak już pomijając wszystko to sposób mojego dziadka. Palił lat z 50 pewnie i dalej popala ale cudzesy czyli moje, mojej matki, znajomych na rybach itd, a więc gdy spotka jakiegoś palacza. Gdy jednak zaczyna piwkować (kawy nie pije) to kupi paczkę i pali jeden za drugim. Na co dzień nie pali w ogóle.
Ja osobiście przez te 14 lat miałem raz przerwę ok. 3 miesięcy i trochę później żałowałem, ż ...  wyświetl więcej

@Animus: Rozumiem że przez te 20 palenia lat nigdy nie biegałeś 5 km??
Powiem ci że nie znam osoby,(sprawdzone w praktyce) która nie paląc nie pijąc i nie biegając po 2-3 km chociaż raz w tygodniu , mogłaby przebiec dystans 5 km bez podobnych objawów jak to opisałeś.
Ja tam sobie nie żałuję a te 5-8 km daję radę co tydzień.
Ale oczywiście popieram ..
Swoją drogą agencja ...  wyświetl więcej

@świnia: he.he co za metamorfoza ??
świnie nie są chyba tak cyniczne.
...jak ja chrum chrum....

Świetny artykuł na temat największego problemu Polaków i chyba ludzi na całym świecie. Ja nie palę, ale i tak jestem zmuszony do wdychania dymu papierosowego ;/

Papierosy największy syf, a jednocześnie tak bardzo smakują. Lepiej nigdy tego nie próbować.

@andrzej1979: A ja własnie pójdę sobie kupić, bo łypie mnie strasznie w kregosłupie, a wtedy dymek mi pomaga. Tylko uwaga: tu w Anglii, 10 szt. Richmonds kosztuje 3,6 funta! Toż to grabierz w biały dzień!

Nie palę już 17 dzień. Jest OK. Ale... te argumenty o dowodach naukowych to oczywiście ściema. Nie mąćcie ludziom w głowach. Nie ma takich dowodów, bo niby jak to udowodnić. Nie ma możliwości wyizolowania reprezentatywnej grupy ludzi do badań. Jeśli ktoś widział takowe, czarno na białym, niech napisze. Chętnie się przestraszę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska