Login lub e-mail Hasło   

KOSZENILA, czyli sproszkowane odwłoki i jaja owadów w jogurtach i nie tylko.....

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://modanaurode.pl/2017/11/12/barwnik(...)la-nas/
Barwnik koszenila inaczej barwnik E120 (karmin). Czy koszenila jest bezpieczna dla nas?....
Wyświetlenia: 5.273 Zamieszczono 13/07/2013

....Koszenila to barwnik naturalny, pozyskiwany jest z sproszkowanych owadów (krewni mszyc) czyli czerwcami kaktusowymi. owady te żerują na kaktusach w Meksyk

fot. Modanaurode.pl

Niegdyś koszelina służyła jako barwnik służący do barwienia tkanin, obecnie koszelina znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym dodawanym jako barwnik głównie do jogurtów.

Zacznijmy od początku, co to jest koszenila?:

Koszenila to nic innego jak ciemnoczerwony związek chemiczny ( kwas karminowy). Koszenila jest bardzo odporna na podwyższoną temeraturę oraz utlenianie się, dlatego tak świetnie sprawdza się w przemyśle spożywczym.

Tak jak wspominaliśmy już koszenilę czyli barwnik E120(karmin)  uzyskuje się z sproszkowanych owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi z łac. Dactylopius coccus. Większośc ludzi nie jest świadoma jak powstaje koszenila, tzn iż wegetarianie i weganie nie powinni jeśc produktów zawierających ten barwnik, który wytwarzany jest z owadów. Dla ciekawości możemy podac iż aby uzyskac 1 kilogram barwnika koszenila musimy sproszkowac około 150 tysięcy owadów.

W celu uzyskania barwnika koszenila, musimy najpierw poddac obróbce termicznej owady. Owady zabijane są poprzez zanurzenie w wodzie lub przez działanie pary wodnej. Barwnik pozyskuje się głównie z odwłoków i jaj owadów ( nie brzmi to zachęcająco ani apetycznie, ale tak właśnie przebiega proces pozyskiwania koszenili).

Jakie zastosowanie ma barwnik koszenilii E120?:

Barwnik koszenilii znajduje głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym, dodawany jest jako barwnik do różnego rodzaju napojów, galaretek, kisieli, do produktów mięsnych i głównie do jogurtów. (jogurty malinowe, wiśniowe, truskawkowe w celu nadania czerwonego odcienia).

Dla tego osoby będące wegetarianami lub weganami uczulamu aby zwracały uwage na skład jogurtów i na barwnik E120. Barwnik koszenilii ma też zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, służy jak barwnik  do produkcji różów, cieni, tuszów do rzęs oraz szamponów.

Jak donoszą badania, koszenila nie jest szkodliwym barwnikiem, może niekiedy wywoływac uczulenia alergiczne, może także nasilac katar sienny. Spożywanie produktów z zawartością barwnika koszenilii nie jest wskazane dla osób które cierpią na astmę oskrzelową oraz osoby które uczulone są na pochodne kwasu salicylowego.

fot. Modanaurode.pl

W Polsce koszenile uzyskuje się z odmiany czerwca polskiego. W XIX wieku barwnik ten był używany głównie w przemyśle tekstylnym ale i też w malarstwie jako służący barwnik. W obecnych czasach wielu producentów uzywa właśnie koszenilii, ponieważ wielu konsumentów woli naturalne barwniki niż barwniki syntetyczne.

Barwnik Koszenilii E120 bardzo często jest mylony z innym barwnikiem czerwienią koszelinową E124, czerwień koszelinowa jest syntetycznym barwnikiem azowym. Barwnik ten jest czynnikiem uwalniającym histaminę i niekiedy może nasilac objawy astmy.

Zobacz więcej "czy słodycze mogą byc zdrowe dla dziecka?", "ciasto z malin", "gotowanie na parze" 

Zobacz więcej na Modanaurode.pl


Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3022
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1131
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3410
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2728
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3798
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2175
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2222
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2180
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 642
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1704
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2113
 
Autor
Artykuł  annamu,  13/07/2013

Postarajcie się aby nie niszczyć swojej kobiecości - jeśli to drobiazg wcześnie wykryty to Natura pomoże o ile wątroba jest sprawna. Jeśli to stara zaniedbana sprawa to każdy zabieg spowoduje rozniesienie komórek po całym organizmie. Ten co istniał to miał w szachu przygotowanych do ataku. Cena i cierpienie jest nie współmierne do nakładów finansowych i zdrowia psychicznego. W końcu czy prędzej czy później tak czeka bardzo bolesna śmierć.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska