Login lub e-mail Hasło   

„Biblia stoi ponad prawem”

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/biblia-stoi-ponad(...)27.html
słowa minister wywołały w Finlandii szok, z kolei Angela Merkel uznała wartości chrześcijańskie za podstawę swojej pracy politycznej
Wyświetlenia: 599 Zamieszczono 15/07/2013

„To skandal, że Finlandia to jedyny kraj obok Szwecji, w której personel medyczny nie może odmówić uczestnictwa w aborcji ze względu na przekonania” – powiedziała fińska minister spraw wewnętrznych, Päivi Räsänen. „Są przypadki, w których Biblia stoi ponad prawem”. – dodała.

Minister odniosła się też krytycznie do obowiązującego w kraju prawa, w myśl którego zwierzęta mają zapewnione więcej ochrony niż ludzkie embriony.

Räsänen uczestniczyła w ewangelicko-luterańskich dniach misyjnych w miejscowości Kankaanpää. Jej słowa wywołały w kraju prawdziwą burzę. Minister sprawiedliwości Anna-Maja Henriksson opisała wypowiedź Räsänen jako „nieszczęśliwą” jak na członka rządu oraz jako „fałszywy sygnał”.

Nawet ewangelicko-luterański arcybiskup Kari Mäkinen włączył się do dyskusji, mimo, że przebywał właśnie na urlopie. Na Twitterze oznajmił, że zdanie minister Räsänen można podzielać albo je odrzucać, ale w żadnym wypadku nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem ewangelicko-luterańskiego Kościoła Finlandii.

Tymczasem biskup Björn Vikström powiedział w prawicowej telewizji YLE, że mogą zaistnieć przypadki, w których cywilne nieposłuszeństwo jest niezbędne.

Wartości chrześcijańskie i chrześcijański obraz człowieka, kanclerz Niemiec uznała za podstawy swojej pracy politycznej. „Każda decyzja musi opierać się na tej podstawie, potrzebujemy tego ważnego, etyczno-moralnego kompasu” – powiedziała w mowie, wygłoszonej w piątek wieczorem w mieście Schwäbisch Gmünd (Badenia-Wirtembergia).

Dodała, że szuka „rozmowy z Bogiem, aby zapytać czy to, co sobie obmyśliła, jest słuszne”. Zaznaczyła jednak, że z wiary nie da się wyprowadzić żadnych konkretnych decyzji politycznych w takich sprawach jak prawo azylu, ochrona życia czy bioetyka.

Zaangażowanie chrześcijan i Kościoła określiła jako niezbędne dla niemieckiego społeczeństwa. „Bez Kościołów Niemcy byłyby nie tylko uboższe duchowo, ale także chłodniejse społecznie. Kościoły wzmacniają więź społeczeństwa, a ich działanie jest znaczące.” – dodała polityk.

Powiedziała, że to wszystko jest niestety coraz bardziej podważane. W każdym razie dalszy rozwój stosunków państwa i kościołów – np. w sprawie podatku kościelnego czy kościelnego prawa pracy – musi odbywać się zawsze z Kościołami, a nie przeciw Kościołom

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1292
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2059
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1425
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1621
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1020
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 799
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2136
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1030
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 509
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 934
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska