Login lub e-mail Hasło   

Janusz Reiter - b. ambasador RP w RFN i USA był PRL-owskim propagandystą

Co pisał Reiter na temat ZSRS, komunizmu i Huseina w latach 70-tych?
Wyświetlenia: 869 Zamieszczono 15/07/2013

Czy MSZ i Prezydent RP działają zgodnie z polską racją stanu?

- polska polityka zagraniczna znalazła się na rozdrożu nie tylko z powodu swej hipokryzji w sprawie ludobójstwa na Wołyniu 

Żenujące pozy, jakie przyjmuje obecna dyplomacja RP w związku z obchodami 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, nie jest pierwszą jej kompromitacją. Kilka lat temu dopiero co mianowany konsulem RP w Vancouver polski dyplomata uciekł z miejsca spowodowanego przez siebie wypadku za oceanem, będąc pod wpływem alkoholu. Przez długie lata ambasadorem RP w RFN (1990-95) i USA (2005-2007) był Janusz Reiter….

 Janusz Reiter, jako dziennikarz “Życia Warszawy” w drugiej połowie lat 70-tych pisał na łamach tej gazety m.in.:

 “…proces odprężenia stał się możliwy m.in. dzięki okrzepnięciu i umocnieniu wspólnoty socjalistycznej (..) większość Polaków opowiedziała się np. za sojuszem ze Związkiem Radzieckim (..) dlaczego Polska jest dziś (koniec 1977) liczącym się i cenionym partnerem politycznym (..) – jest to wynik aktywności polityki zagranicznej państwa, które weszło na stałe (dzięki Bogu tu się Reiter pomylił!) do socjalistycznej wspólnoty narodów, jest bliskim sojusznikiem Związku Radzieckiego, z którym współdziała zgodnie w obronie pokoju światowego (..) Doświadczenia uczą, że  międzynarodowe współdziałanie państw socjalistycznych jest również najskuteczniejszym sposobem spełniania celów narodowych”. 

W lipcu 1980 roku (już za panowania Husajna w Iraku!) późniejszy Ambasador RP w RFN i USA, Reiter pisze z kolei w artykule pt “Iracki eksperyment demokratyczny” (jako PRL-owski korespondent): 

 “Słowo demokracja wita przybywających do Bagdadu  już w drodze z lotniska (..) Jedną z czołowych postaci nowej grupy polityków był Saddam Husajn, dzisiejsza postać nr 1 w Iraku (..) Prezydent Saddam Husajn zdjął (..) z okazji (wyborów) swój ciemny garnitur, aby w wojskowej panterce jeździć po wsiach i koszarach i tam wsłuchiwać się w to, co mówią ludzie”.

(cyt. za: Bodo Iwczewski: Polska polityka zagraniczna na rozdrożu, w: “Orientacja na prawo”, nr 9 (79), Warszawa, wrzesień 1991, str.10-14). 

Czy były sowjeto- i Husajno-entuzjasta był w stanie reprezentować interesy naszego państwa na terenie krajów, które są naszymi sojusznikami, zgodnie z interesem narodowym Polski?

Reiter został odwołany z funkcji ambasadora RP w USA dopiero jesienią 2007 roku, gdy się okazało, że „nie zgadzał się też z naszym stanowiskiem w sprawie instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej. Uważał, że Polska powinna się angażować w politykę proeuropejską. Tarcza według Reitera zbyt ściśle wiązała nas ze Stanami”- jak ujawnił były pracownik MSZ

Od 2010 roku Reiter jest prezesem Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Czy w przyszłości MSZ RP i Prezydent RP będą działać zgodne z polską racją stanu i polskimi dyplomatami będą ludzie, których przeszłość nie będzie stwarzać wątpliwości co do ich kompetencji? 

Na zdjęciu b. ambasador RP w RFN i USA Janusz Reiter – zdjęcie SPEGEL

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1118
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 920
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 830
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 649
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 485
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1135
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 816
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 981
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 675
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 488
8
komentarze: 105 | wyświetlenia: 584
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Istotą dyplomacji jest kłamstwo. Ten już nauczył się łgać. Przynajmniej nie trzeba tracić czasu by go uczyć.

  swistak  (www),  15/07/2013

@Hamilton Starszy: pisanie donosów do eioba to akt wielkiego heroikomizmu!

@swistak: powineneś dedykować to autorowi tekstu. Nie jestem twoim rzecznikiem prasowym.

  swistak  (www),  15/07/2013

@Hamilton Starszy: ale jak podniesiesz kwalifikacje to kto wie!

@swistak: brak mi twoich wysokich kwalifikacji moralnych. Zwróć się z prośbą do Jerzego Urbana.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska