Login lub e-mail Hasło   

Węgry dziękują międzynarodowym lichwiarzom,

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/wegry-dziekuja-mi(...)53.html
czyli koniec współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym
Wyświetlenia: 717 Zamieszczono 18/07/2013

To się nazywa mieć cojones. Prezes węgierskiego banku centralnego Gyorgy Matolcsy poinformował, że Węgry planują szybszą spłatę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i zamierzają zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie.

Portal forbes.pl podał informację, że węgierski prezes banku centralnego Gyorgy Matolcsy wysłał list do szefowej MFW Christine Lagarde, w którym uprzejmie podziękował za pomoc finansową przekazaną Węgrom, gdy kraj znajdował się na skraju bankructwa oraz poinformował, że Węgry spłacą MFW ostatnią ratę (ok. 2,2 mld euro) przed końcem tego roku – zatem przed terminem, który upływa 31 marca 2014 roku. Na koniec Matolscy napisał, że po spłacie pożyczki Węgry podziękują za współpracę z MFW i pozbędą się ze stolicy przedstawicielstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przypomnijmy: Największe pożyczki Węgry otrzymały od MFW za czasów rządów socjalistów. Wtedy przyznano im 20 mld euro. Gdy władzę przejął Victor Orban, zmieniło się nastawienie co do konieczności zaciągania dalszych zobowiązań. Orban od razu przerwał pożyczanie pieniędzy z MFW. Jednocześnie premier Węgier poddał ostrej krytyce założenia MFW odnośnie walki z kryzysem w jego kraju. We wrześniu 2012 roku Orban mówił: „Lista żądań MFW jest długa i nie jest zgodna z interesami naszego narodu. Nie zamierzamy przeprowadzać głębokich cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym. Nie będziemy zmniejszać zasiłków rodzinnych, podwyższać podatku dochodowego i podatku od nieruchomości, zmniejszać emerytur, zwiększać wieku emerytalnego. Nikt nie będzie nam dyktował, co i kiedy mamy prywatyzować”. Orban dodał wówczas, że przyjęcie kolejnych pożyczek od MFW „uderzałoby w węgierskie społeczeństwo”.

I tak oto mąż stanu Wiktor Orban pokazał Europie, że jest naprawdę politykiem wybitnie imponującym, potrafiącym walczyć o dobro wspólne Węgier, a nie o interesy oligarchów europejskich.

philo/prokapitalizm.pl

 a w Polsce

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1304
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1435
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 802
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1629
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2105
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2187
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 809
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1083
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1045
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1534
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 523
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1286
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 554
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Polska aktualnie wydaje dużo więcej kasy na odsetki od zadłużenia niż na cały gaz kupowany w Rosji. Stąd ambitny program lansowany przez PO dotyczący gazu łupkowego -prawdopodobnie skończy się katastrofą a dopłaty do wydobycia węgla wspominać będziemy z nostalgią (po zsumowaniu kosztów wydobycia gazu łupkowego: dopłat do produkcji i kosztów środowiskowych). Jak powiedział pan premier TUSK ludzie nie mogą ucierpieć.

  ulmed,  22/07/2013

@robertr: Nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Szczególnie o ambitnym planie i braku cierpienia.

@ulmed: Moja wypowiedź to sarkazm: pokazuję jak gigantyczne są koszty obsługi długu i co robi rząd - pakuje się w kolejne długi (ambitny plan). Obecnie znoszone są progi ostrożnościowe dotyczące zadłużania aby dalej pogłębiać zadłużanie - argumentacja zwykli ludzie nie mogą ucierpieć. Nasze dzieci, których rodzi się coraz mniej na pewno nie ucierpią w związku z pogłębianiem się zadłużania. Cynizm Tuska jest porażający.

  ulmed,  23/07/2013

@robertr: To się nazywa zaradność: http://www.fakt.pl/Jak-znalezc(...),1.html (też sarkazm :))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska