Login lub e-mail Hasło   

Rekonstrukcja rzezi w Radymnie.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1(...)e_.html
Radymno uczciło ponad 100 tysięcy Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej. Kilka tysięcy osób obejrzało inscenizację, w której były strzały, ofiary i ogień.
Wyświetlenia: 930 Zamieszczono 21/07/2013

W sobotę wieczorem w Radymnie na Podkarpaciu odbyła się rekonstrukcja historyczna "Wołyń 1943 -2013. Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary". Wzięło w niej udział kilkaset osób z grup rekonstrukcyjnych i teatralnych z Polski, Słowacji i Czech.

"Ma wzruszyć"

Wśród gości byli m.in. kompozytor Krzesimir Dębski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, przedstawiciele środowisk kresowych. Burmistrz Radymna Wiesław Pirożek witając gości przypomniał, że ta rekonstrukcja ma uczcić setki tysięcy ofiar zamordowanych na Wołyniu 70 lat temu. - Ma wzruszyć serca i poruszyć umysły, żeby nigdy więcej to się nie zdarzyło - powiedział Pirożek.

Radymno zaangażowało się w przedsięwzięcie: władze miasta użyczyły terenu, sfinansowały budowę ośmiu drewnianych domostw symbolizujących wołyńskie chaty. Wszystko to razem sięgnęło 10 tys. złotych.

"Żeby nienawiść nie rodziła nienawiści"

Głos zabrał także prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który od początku popierał pomysł zrealizowania tej rekonstrukcji. - Przypomni ona także o Ukraińcach zamordowanych przez swoich braci, bo mieli odwagę chronić i bronić swoich sąsiadów-Polaków. Oni na Ukrainie nie doczekają się memoriału. Ci Ukraińcy obronili godność i honor swoich rodaków. Dlatego zdecydowaliśmy, że w Stalowej Woli postawimy im pomnik, żeby jedna nienawiść nie rodziła drugiej nienawiści - mówił prezydent Szlęzak.

"Kresowiacy umierali dwa razy"

Ksiądz Isakowicz-Zalewski przypomniał słowa swojego ojca, który pochodził z Kresów: - Kresowiacy umierali dwa razy, raz przez śmierć fizyczną, i drugi raz - przez przemilczenie. Śmierć przez przemilczenie jest gorsza niż śmierć fizyczna - powiedział i zaapelował: - My, dzieci i wnukowie tych, którzy stracili życie na kresach wołamy o tę pamięć! Wydawało się, że po 1989 roku tak jak zaczęło się mówić o Katyniu i pakcie Ribbentrop- Mołotow, tak będzie można mówić o Wołyniu. Ale tak się nie stało. Rodziny wołyńskie traktowane są teraz jak rodziny katyńskie za komuny. Nie wolno mówić, nie wolno pamiętać, bo są sojusze militarne, jest rura gazowa, ciągniemy Ukrainę do Europy. Smutne, że na Ukrainie nie ma pomników pomordowanych, ale są pomniki Bandery i Szuchewycza - powiedział i przypomniał, że tytuł widowiska to napis na pomniku kresowian w Krakowie. - Bo nie o zemstę chodzi, tylko o prawdę i pamięć.

Sielsko i...

Oficjalna część zakończyła się wręczeniem odznaczeń. A później kilka tysięcy osób, który poszło obejrzeć widowisko, przeniosło się w czasie. Wokół kilku drewnianych chat pokrytych słomą toczyło się typowe wiejskie życie - kobiety prały, przędły len, ktoś trzepał koc, obok dwie dziewczyny naciągały prześcieradło. A dalej - mężczyźni młócili zboże, inny klepał kosę, a kolejny heblował deski. Obok mały chłopiec ciągnął wózek z sianem. Grupa wracająca z sianokosów uklękła koło kapliczki i wspólnie po polsku i ukraińsku odmówiła modlitwę "Ojcze nasz". Chwilę później Polak pyta sąsiada Ukraińca, co się dzieje, że w innych wsiach mordują Polaków. Słyszy zapewnienia, że nic im nie grozi, przecież są sąsiadami."Ścisnęło mnie za gardło"

Ale gdy zapada noc i wszyscy znikają w domach, wieś otaczają uzbrojeni napastnicy. Podpalają stodołę i zaczyna się rzeź. Słychać krzyki, strzały, widać upadających ludzi. Na telebimie widać, że mężczyźni mają nie tylko karabiny, ale także kosy, sierpy, siekiery. Widz może się domyślić, ich przeznaczenia... Płoną kolejne domy. Widowisko kończy się odśpiewaną przez chór litanią.

Ci, którzy chcieli obejrzeć rekonstrukcję z bliska. przyszyli już wczesnym popołudniem. - Ścisnęło mnie za gardło - mówi kobieta w średnim wieku. Stojący obok niej mężczyzna podkreśla: - To było bardzo sprawnie zrealizowane widowisko - uważa.

Inscenizacja trwała około 40 minut.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1292
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2059
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1425
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1621
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1020
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 799
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2136
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1030
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 509
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 934
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
 
Autor
Dodał do zasobów: mojra
Artykuł

Powiązane tematy

  ulmed,  21/07/2013

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski zrobił tak dużo w przybliżaniu prawdy historycznej, że order dla Niego się należy.

Krew pomordowanych woła: "Byliśmy! Pamiętajcie o nas!" I kiedy się nie pamięta, kiedy pod płaszczykiem tzw. "poprawności politycznej" zaciemnia się obraz, zasłania się go - to powoduje WYKLUCZENIE tych, którzy umarli. Reakcją na takie wykluczanie przez jednych jest też reakcja odwrotna innych - głośne wołanie o pamięć - np. taka właśnie rekonstrukcja. Bo wszystko w przyrodzie ma być w równowadze. ...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  21/07/2013

Bóg Honor i Ojczyzna podnosiły wartość oddawanego za nie życia. Przez ostatnie sto lat historii cywilizacji, akcje Boskiego daru, jakim jest życie, spadły do zera a nawet jeszcze niżej. Medialnie przemilcza się fakt, ze więcej ludzi popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach drogowych. Tyle samo znika bez śladu. 5 mln aborcji rocznie. To jak 50 rzezi Wołyńskich, czyli jedna rzeż tygodniowo. Jest o czym myśleć i modlić się o ratunek Boga jakim będzie Paruzja.

  barkarz  (www),  24/07/2013

Każdemu wolno mieć własne zdanie. Tak? Uważam, że taka rekonstrukcja rzezi jest trochę bez sensu. Robienie atrakcji na siłę z czegoś co w dodatku wcale nie było atrakcyjne. Rozumiem rekonstrukcje bitew, zwłaszcza wygranych, hołdu pruskiego, wjazdu Piłsudskiego do Polski, itp, ale rekonstrukcja rzezi??? Jak sąsiedzi zabijają sąsiadów?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska