Login lub e-mail Hasło   

Co ma ubój rytualny do stosunków Polski z Niemcami i Rosją?

W dyplomacji przyszłej Polski Niepodległej nie będzie pleciug. I ich pletni
Wyświetlenia: 861 Zamieszczono 21/07/2013

W dyplomacji przyszłej Polski Niepodległej nie będzie pleciug. I ich pletni

Po sejmowej ustawie o uboju rytualnym, ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zaapelowało o „zrewidowanie decyzji” sejmu. We wtorek były wiceminister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, mówił w rozmowie z TVP Info jak - jego zdaniem – „polski” rząd powinien zareagować na bardzo ostrą i jednoznaczną wypowiedź izraelskiego MSZ w sprawie ustawy o uboju rytualnym w Polsce.

Reakcja izraelska jest absolutnie nie do zaakceptowania. Na szczeblu międzynarodowym to duży kaliber, który nie powinien funkcjonować między zaprzyjaźnionymi krajami (…) Wystąpienie z oświadczeniem MSZ to ostatnia forma, to postawiło premiera w bardzo niezręcznej sytuacji. Należy tę sytuację wyciszyć i wrócić do dyplomatycznych kanałów rozmowy na ten temat.

Polityk PIS argumentował, że całą sytuację należy „spróbować załatwić kanałami dyplomatycznymi” (wg omówienia „lw” i TVP Info)[1].

Reakcja z 18 lipca ministra spraw zagranicznych rządu zamachowców była jeszcze bardziej niedorzeczna. Oto powiada Sikorski, że Zarzuty o antysemityzm są nieuprawnione. W Izraelu też obowiązują prawa, które są niedogodne dla ludzi innych wyznań[2]. Innymi słowy: „A u was biją Murzynów”…

Co za żenada. I tu, i tu piłkarzyki. Chłopczyki w krótkich spodenkach.

Wyobraziłem sobie reakcję polskiego (wice)ministra spraw zagranicznych gdyby Polska była niepodległa i gdyby resortem tym i dziś kierował – a co, pomarzyć nie można? - pułkownik Beck.

Polskiego dyplomatę ma cechować pewien luz, a nawet ułańska dezynwoltura; a już na pewno nie powinien wyglądać na zaaferowanego pieniacza, bez urazy. Winien uśmiechnąć się (krótko i nielekceważąco) a potem rzeczowo i krótko oznajmić na przykład że: państwo polskie jest wzruszone zainteresowaniem naszych izraelskich przyjaciół sprawami wewnętrznymi Polski, w tym pracami sejmu i treścią ustaw, jakie sejm już przegłosował.

Kropka.

Następne pytanie proszę.

I elegancko, i krótko, i asertywnie, i przyjaźnie. W krótkim oświadczeniu jest wszystko, czego trzeba. Ze szczególnym naciskiem na czas przeszły dokonany „przegłosował”, wobec jednoznacznej wymowy którego można pominąć i to, że sprawy wewnętrzne Polski to sprawy wewnętrzne; bo i niby jakie mają być?

Do jakich, na miły Bóg, „dyplomatycznych kanałów rozmowy” chce „wracać” pan Waszczykowski w sprawie ustaw przez sejm już przegłosowanych?

Jaką, na miły Bóg, sytuację chce pan Waszczykowski „spróbowa攄załatwić”?

Czy dyplomacja tego kraju w przeszłości też sobie „załatwiała” różne „sytuacje”?

Chciałbym mieć nadzieję, że „sytuacja” i „załatwić” to sformułowania z opisu  dziennikarza, a nie słownik eksdyplomaty. Bo „sytuacja” to w pełnym eufemizmów języku dyplomatycznym (przynajmniej dyplomacji amerykańskiej) po prostu „kryzys międzynarodowy”, w rodzaju: wzięcie zakładników, atak na placówkę zagraniczną itd. Mam nadzieję że pan Waszczykowski nie opowiadał Amerykanom o „sytuacjach”. Z kolei „załatwić” to sobie można talon na małego fiata. Albo papier toaletowy.

Dalibóg, lata świetlne mi do takiego tematu, jak „ubój rytualny”. Nieco bliżej, ale i tak lata świetlne i do Izraela. Sejm jak i wyłoniony zeń rząd zamachowców mam też za odległe. Gdzie nam, prostym dziennikarzom, do takich tematów; nawet gdyby nie były dziesięciorzędne. Nie mój cyrk, więc i nie moje małpy. Ale Polakom warto przypominać moralne racje ich państwa z czasów gdy było jeszcze niepodległe. Ma to wymiar nie tylko moralny i godnościowy, ale i pragmatyczny. Zanik zwyczajów Drugiej Rzeczypospolitej, pamięci o utraconej niepodległości - a nawet normalności, jak tu - jest bowiem dla Polski po prostu niebezpieczny. A niebezpieczeństwem dla Polski są Niemcy i zwłaszcza Rosja. Wypowiedzi takie jak panów Waszczykowskiego i Sikorskiego mają niestety przełożenie na sytuację Polski między Rosją a Niemcami.

Oba te państwa dypolmatów mają dobrych. Dobrze też sobie zapamiętają, że gdy tupną nogą nawet w sprawie dziesięciorzędnej, nawet o przysłowiowej dupie Maryni, to wywołają w Polsce „sytuację” - kryzys rządowy - a Polacy zamiast ich grzecznie i z uśmiechem, ale jednoznacznie zbyć – spławić - spróbują załatwić taką sytuację poprzez kanały dyplomatyczne rozmowy.

 

Mariusz Cysewski

 

Kontakt: tel. 511 060 559

ppraworzadnosc@gmail.com

https://sites.google.com/site/wolnyczyn

http://naszeblogi.pl/blog/3329

http://wolnyczyn.nowyekran.net

http://3obieg.pl/author/WolnyCzyn

http://mariuszcysewski.blogspot.com 

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1113
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 917
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 827
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 646
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 578
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 466
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1126
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 808
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 980
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 674
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 482
8
komentarze: 105 | wyświetlenia: 576
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  rafaelti,  23/07/2013

No tak, tylko, że sprawa ma drugie dno. Chodzi jeszcze o interesy polskich rolników, rzeźników i eksporterów mięsa.

  Elba,  23/07/2013

@rafaelti:
Nie byłabym pewna, że polskich...

  Elba,  23/07/2013

O takich politykach najdobitniej wypowiedział się swego czasu Józef Piłsudski:
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić."
Aktualne do dziś!

  arturant,  23/07/2013

@Elba: Bardzo adekwatnie przytoczona postać Marszałka.

  arturant,  23/07/2013

A ja tak na marginesie , w obliczu ostatnich wydarzeń zacząłem się zastanawiać ,kto tak naprawdę rządzi tym naszym biednym krajem? Ps . No to było piękne;"Winien uśmiechnąć się (krótko i nielekceważąco) a potem rzeczowo i krótko oznajmić na przykład że: państwo polskie jest wzruszone zainteresowaniem naszych izraelskich przyjaciół sprawami wewnętrznymi Polski, w tym pracami sejmu i treścią ustaw, jakie sejm już przegłosował.

  Elba,  23/07/2013

@arturant: Z Polski to chyba już tylko nazwa została i język. Jak zaczną Polaków zamykać w rezrwatach, to niektórzy dopiero się zorientują, ale wtedy to już będzie: "miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur"...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska