Login lub e-mail Hasło   

"Przedksiężycowi" - fantastyka o niepewności naszych czasów?

Czy można napisać rozrywkową fantastykę z barwnym światem pełnym niebanalnych postaci i wciągającą akcją, a jednocześnie wyrazić w niej najgłębsze niepokoje współczesnych ludzi?
Wyświetlenia: 674 Zamieszczono 23/07/2013

Przedksiężycowi. Tom 1Na tę powieść trafiłem w serwisie sprzedającym e-booki skuszony promocją oferującą książkę za połowę normalnej ceny ebooka i 1/4 ceny książki papierowej. Ale najbardziej zachęciło mnie wyróżnienie jej nagrodą Zajdla w 2010. 

Powieść jest dwutomowa. Doczytuję jeszcze drugi tom. Świat powieści ma więcej wspólnego ze światami z powieści fantasy niż science-fiction. Jednak wszystko jest dobrze uzasadnione, a telepaci występują przecież również w powieściach niekorowanego króla science-fiction Philipa K.Dicka. 

Wszyscy bohaterowie powieści żyją w atmosferze lęku przed tytułowymi Przedksiężycowymi, którzy ustalają nie do końca znane reguły wyścigu szczurów. Kto ich nie spełni odpada w cyklicznych etapach kwalifikacji. Przedksiężycowi. Tom 2Pozornie liczy się tylko przydatność jednostki dla społeczeństwa, ale według Przeksiężycowych, którzy na przykład nie pogardzają mordercami i złodziejami zwłaszcza gdy ci uprawiają swój fach jako sztukę. Istotną rolę odgrywa inżynieria genetyczna, która za niemałe pieniądze może uczynić z człowieka geniusza w dowolnej dziedzinie.

Poziom techniki Lunapolis zaskakuje swoją niekonsekwencją wynikającą po części ze sztywnych reguł jakie narzucają panujący Przedksiężycowi. Daje to kolaż świetnie nawiązujący do steampunku. 

Ten świat powieści został przez autorkę znakomicie wykorzystany dla stworzenia wielu zaskakującym i emocjonujących sytuacji. Zbrodnia, korupcja, miłość, zazdrość i wiele innych uczuć targają bohaterami przesuwającymi się przed nami w kilku uzupełniających się wątkach.


Pełne napięcia chwile przed kolejnym skokiem skazującym część społeczności na niegodne życie i szybką śmierć są stałym elementem dramaturgii powieści. Czy ktoś w tym społeczeństwie nie będzie próbował temu się przeciwstawić i z jakim skutkiem? Czy tak naprawdę można się temu przeciwstawić? Czy również w naszym społeczeństwie nie ma podobnych kwalifikacji? I czy ludzkość mogłaby się uwolnić od lęku jaki im towarzyszy? To dla mnie takie uniwersalne pytanie, które powoduje, że traktuję powieść nie tylko jako fantastyczną rozrywkę, przy której szybko mija czas.

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1062
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 576
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1055
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 551
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 874
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 987
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 525
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 854
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 446
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 773
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 676
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 226
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  23/07/2013

To pewnie nowa ewangelia mająca przygotować grunt pod pomysły NWO!

@mojra: Twój komentarz wyraża powszechne na EIOBa poszukiwanie we wszystkim kontekstów religijnych. Autorka tej powieści wykreowała świat, który nie ma większych ambicji niż tylko służyć nam na czas lektury pozwalając na chwile oderwania od codzienności. Nawet nie wiem czy miała się kojarzyć z ową niepewnością naszych czasów, o której piszę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska