Login lub e-mail Hasło   

Kard. Dziwisz w Rio de Janeiro: Będzie niespodzianka

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wyborcza.pl/1,75477,14320759,Kard(...)ka.html
Może następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce, połączone z ogłoszeniem Świętym Jana Pawła II
Wyświetlenia: 519 Zamieszczono 23/07/2013
- Przynieście polskie flagi w niedzielę, czeka was niespodzianka - powiedział w Rio de Janeiro kard. Stanisław Dziwisz do uczestników mszy św. w kościele Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy Botafogo. Jest on siedzibą jedynej polskiej parafii personalnej w Brazylii.
Prosząc o przyniesienie flag na mszę kończącą obchody XXVIII Światowego Dnia Młodzieży, pod koniec której papież Franciszek ogłosi miejsce kolejnego ŚDM, metropolita krakowski zaznaczył tajemniczo, że "będzie to niespodzianka, ale zapowiedziana". - Będziecie musieli wziąć tę niespodziankę na siebie - stwierdził były sekretarz bł. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM.

Metropolita krakowski przewodniczył koncelebrowanej mszy św. dla miejscowej Polonii i polskich uczestników 28. Światowego Dnia Młodzieży. Na liturgii w niewielkim kościele służącym Polakom od 60 lat zgromadziło się około 150 osób. - Ta świątynia dawno nie widziała tylu wiernych modlących się w języku polskim - oświadczył ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, które do końca lipca ma swą kwaterę w Rio de Janeiro. Będzie przy niej działał punkt konsularny, zorganizowany przez konsulat generalny RP w Sao Paulo, służący młodym pielgrzymom. W ich przyjęciu pomaga też 165 wolontariuszy z Polski.

 
Wielki dzień modlitwy Kościoła radosnego

- Udziela nam się radość młodości. Potrzebujemy tego waszego entuzjazmu, by być sługami Chrystusa - mówił kard. Dziwisz, witając młodzież w "pięknym Rio de Janeiro", także w imieniu koncelebrujących z nim kard. Kazimierza Nycza i bp. Henryka Tomasika, krajowego duszpasterza młodzieży.

Nawiązując do obchodów ŚDM, kard. Nycz mówił, że będzie to "wielki dzień modlitwy Kościoła radosnego", "młodego Kościoła". - Zabierzcie stąd Kościół radosny do Polski - prosił uczestników ŚDM. Tłumaczył, że doświadczą tu Kościoła powszechnego, który jest różny w różnych krajach, ale przecież stanowi jedno mistyczne Ciało Chrystusa. Odnosząc się do encykliki papieża Franciszka "Lumen fidei", kardynał przekonywał, że bez wiary nie da się trwale nadać życiu sensu. - Starajmy się podczas ŚDM słuchać i widzieć, by wierzyć głębiej, a potem życiem kształtowanym przez wiarę dawać świadectwo o Chrystusie - zachęcał arcybiskup warszawski.

"Wielka niedziela polska", jak tę uroczystość nazwano na Facebooku, zakończyła się rozmowami w sali parafialnej.

Polska parafia

Obecny kościół polski należał kiedyś do Bractwa Matki Bożej Chwalebnej. Odprawiane były tu nabożeństwa dla angielskich imigrantów. Z czasem jednak świątynię zamknięto. W 1953 r. wynajęło go Towarzystwo Dobroczynne Polonia. Pierwsza msza św. po polsku została tu odprawiona przed 60 laty - 12 lipca 1953 r. Od 1963 r. pracują tu księża chrystusowcy, którzy doprowadzili do utworzenia w 1970 r. parafii personalnej dla Polaków pw. Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest to jedyna taka parafia w Brazylii, gdyż druga - w Kurytybie - prowadzona przez werbistów jest już parafią wspólną, polsko-brazylijską. W kościele znajdują się m.in. obrazy Jezusa Miłosiernego i św. Maksymiliana Kolbe.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1304
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1435
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 802
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1629
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2105
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2187
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 809
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1083
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1045
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1534
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 523
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1286
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 554
 
Autor
KAI
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska