JustPaste.it

Jak zrobić dobre zdjęcie miasta, gdy słońce pójdzie spać ?

Noc fascynowała fotografów od zawsze, bowiem wraz z zachodem słońca pojawiają się niezliczone możliwości uchwycenia niepowtarzalnych obrazów.

Noc fascynowała fotografów od zawsze, bowiem wraz z zachodem słońca pojawiają się niezliczone możliwości uchwycenia niepowtarzalnych obrazów.

 

Efektowne oświetlenie, mieniące się budynki, odbijające się światło i wszystko takie inne, niż za dnia... Każdy miłośnik fotografii, który choćby raz doświadczył przygody z fotografowaniem nocą, pragnie zrobić dobre zdjęcie panoramy miasta.

Zadanie to - jak się jednak okazuje - wcale nie jest takie łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Co zatem zrobić, aby uchwycić widok miasta nocą?

  • Kluczem do sukcesu jest tutaj długie naświetlanie. Poprzez docieranie do aparatu większej ilości światła, możliwe jest uchwycenie większej ilości szczegółów. Aby uzyskać zamierzony efekt musimy tak naprawdę trochę poeksperymentować. Warto zrobić serię zdjęć z różnymi ustawieniami czasu, zaczynając od 1 sekundy, na maksymalnym czasie kończąc.
  • Jednak czas naświetlania to nie wszystko, musimy bowiem ustawić jeszcze inne parametry. Kolejnym z nich jest czułość. Dla operowania na statywie może być to zakres od 50 do 400 ISO, natomiast operując ręcznie oscylujemy między 400 a 3200 ISO. Można również pobawić się czułościami 1600 i 3200, choć przy nich widoczne jest już ziarno, to niekiedy efekty mogą być całkiem ciekawe. Parametrem, na który musimy również zwrócić uwagę, jest przysłona. Operując aparatem na statywie ustawiamy średni zakres od 4 do 11, natomiast trzymając aparat w ręce ustawiamy na takim poziomie, aby dostarczał nam możliwie dużo światła i głębię ostrości. Nie można również zapomnieć o balansie bieli. W trybie nocnym można zmienić na żarówkę, bądź pokusić się na pozostawienie w trybie automatycznym. Jeśli natomiast chodzi o styl obrazu, to już zależy od naszej inwencji. Może on być naturalny, standardowy bądź krajobrazowy.
  • Aby wykonać dobre zdjęcie nocą najlepiej wyposażyć swój warsztat fotograficzny w statyw. Gdy wykonujemy zdjęcie z długim czasem naświetlania, aparat musi przecież być stabilny i stać nieruchomo. Jeśli w naszym wyposażeniu, póki co jednak, go zabrakło poszukajmy miejsca, na którym aparat będziemy mogli bezpiecznie postawić.
  • Podczas robienia nocnych zdjęć powinniśmy również wyłączyć lampę błyskową, gdyż nie oświetli ona wszystkiego, co znajduje się w kadrze obiektywu.

 

Noc w obiektywie to prawdziwa magia, a panorama miasta to widok, który z pewnością warto uwiecznić. Aby wyszło nam zdjęcie, które nas usatysfakcjonuje, należy poeksperymentować, pobawić się parametrami i dać sobie trochę czasu. Pamiętajmy również przy tym, że fotografia jest udana tylko wtedy, gdy sprawia nam przyjemność, pozwala odkrywać nowe horyzonty i staje się źródłem zabawy...

fripers.pl