Login lub e-mail Hasło   

Praca i rodzina – to nie musi się wykluczać

Mama prowadzi dziecko do przedszkola, tata je odbiera. I wcale nie odwozi do babci, by się nim zajęła przez resztę popołudnia, tylko odgrzewa obiad wcześniej przygotowany przez...
Wyświetlenia: 513 Zamieszczono 24/07/2013

Mama prowadzi dziecko do przedszkola, tata je odbiera. I wcale nie odwozi do babci, by się nim zajęła przez resztę popołudnia, tylko odgrzewa obiad wcześniej przygotowany przez żonę, a potem prowadzi pociechę na zajęcia dodatkowe. Po powrocie odkurzanie. A gdy mama wróci z pracy – wspólny spacer. Mama robi zakupy – tata ściera w domu kurze. Tata pierze – mama prasuje. Tata jedzie na szkolenie weekendowe – cały dom jest na głowie mamy. Ale za to mama dwa razy w tygodniu chodzi na angielski  - bo doskonałej znajomości tego języka wymaga od niej szef.

Satysfakcjonująca praca zawodowa i szczęśliwa rodzina wcale nie muszą się wykluczać. Według realizatorów projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i męż̇czyzn”, realizowanym przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, dzielenie obowiązków rodzicielskich i zawodowych mogą ułatwić obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne, przychylne podejście pracodawców i wpierający partner.

Godzenie sfery zawodowej i prywatnej w Polsce może odbywać się na dwóch uzupełniających się płaszczyznach: instytucjonalnej i prywatnej.

Jeśli chodzi o pomoc instytucjonalną, to wszystko jest tu zapisane czarno na białym: ochrona pracownic w ciąży, urlopy rodzicielskie, z których powinna korzystać zarówno mama, jak i tata. Nieco gorzej jest ze żłobkami i przedszkolami. Nadal nie wszystkim dzieciom wystarcza tu miejsc. Jednak coraz częściej w tym względzie z pomocą rodzicom wychodzą sami pracodawcy. Przyzakładowe przedszkola powoli, ale konsekwentnie wpisują się w polska rzeczywistość. Od kilku lat łatwiej też jest ruszyć prywatnym przedszkolom i mniejszym firmom specjalizującym się w opiece nad dziećmi. Rozwiązano też zasady, na których pracują nianie. Coraz częściej dostają od rodziców normalną umowę o pracę, zamiast pracować na czarno.

Rozwiązania ułatwiające godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym to również elastyczne formy zatrudnienia gwarantowane przez prawo. Są one korzystne równiez dla pracodawców, bo zrozumienie potrzeb pracowników może przynieść firmie ich lojalność,
a także poprawę wydajności pracy, wzrost utożsamienia się z firmą, wzrost motywacji, mniejszą liczbę zwolnień lekarskich, poprawienie atmosfery oraz wizerunku firmy.

Jednak same rozwiązania instytucjonalne nie wystarczą. Konieczne jest złamanie nadal obowiązującego w Polsce stereotypu, że  to kobieta ma dbać o domowe ognisko i opiekować się dziećmi, a mężczyzna ma na rodzinę zarobić.

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2591
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 957
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 867
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 741
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1676
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 611
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 857
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 577
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 890
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 485
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  24/07/2013

W ZUS ie, Skarbowym i w każdym urzędzie widać jak na dłoni, że kobieta w pracy staje się zołzą, bardziej gorliwą niż faszysta. Najlepiej, by się wyżywała piorąc i myjąc gary bez pralki i zmywarki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska