Login lub e-mail Hasło   

Jak dobrać rekuperator i wykonać instalację?

Dobór odpowiedniego rekuperatora jest niezwykle ważny, gdyż zainstalowane urządzenie generujeoszczędności w kosztach eksploatacyjnych, szczególnie w kwestii jego ogrzewania.
Wyświetlenia: 1.482 Zamieszczono 25/07/2013
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako spam

Rekuperator służy do maksymalnego wykorzystania ciepła oddawanego na zewnątrz budynku przez istniejącą wentylację. Stosuje się go w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji budynku oraz przekazania energii między powietrzem wyrzucanym a powietrzem świeżym.

Dzięki wentylacji i filtracji powietrze staje się czyste, ma odpowiednią wilgotność a wszelkie zanieczyszczenia, kurz i brud zostają usunięte co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Nasze obawy przed wyborem rekuperacji:

Hałas – użytkownicy często obawiają się uciążliwego hałasu (szczególnie nocą)
Dobrze wykonana instalacja wentylacji, odpowiednie dobrane średnice, zastosowanie tłumików gwarantuje cichą  i bezszumową pracę.
Higiena – ważne jest aby instalacja była wykonana z odpowiednich materiałów (rura gładka – izolowana), rekuperator powinien być wyposażony w grzałkę wstępnego podgrzewu w celu zapewnienia dogodnych parametrów pracy. Inwestorzy w dużej mierze sugerują się ceną urządzeń wentylacyjnych, nie zwracając uwagi na wyposażenie (czy np. posiadają element grzewczy wstępnego podgrzewu).
Średnica rur – ze względu na gabaryty rur właściciele nowo budowanych domów decydują się na wybór instalacji z rur o małych średnicach. Powoduje to zwiększenie oporów instalacji, prędkości przepływu, a co za tym idzie zwiększenie hałasu. Ponadto stosowanie mniejszych przekrojów ogranicza w przyszłości ewentualne czyszczenie instalacji.

Rekuperator dobiera się na podstawie wymaganego strumienia wymiany powietrza budynku w oparciu o normy dotyczące danych pomieszczeń. O tym jaki rekuperator będzie odpowiedni dla danego budynku decyduje projektant lub osoba posiadająca niezbędną wiedzę w dziedzinie wentylacji mechanicznej. Przy doborze należy uwzględnić, oprócz kubatury i specyfiki pomieszczeń również opory instalacji, by nie okazało się, że ze względu na zbyt duże opory urządzenie nie spełnia parametrów minimalnego przepływu.

Przewody wentylacyjne także powinny spełniać kilka ważnych kryteriów: dobrze, żeby kanały wentylacyjne były gładkie (np. spiro gładkie – jest to w obecnej chwili obowiązujący standard). Ważnym elementem jest zaizolowanie rur termicznie tak aby nie powstał punkt rosy, który może powodować rozmnażanie drobnoustrojów.

Tylko dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej daje wysoki komfort oraz oszczędności związane z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego

MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta firmy Viessmann. Będąc zaufanym partnerem w sprzedaży i montażu urządzeń w 2003 r. MABAPA otrzymała autoryzację na prowadzenie Salonu Firmowego Viessmann Gliwice a w 2008 r. Viessmann Bytom.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61802
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33094
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31670
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64204
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65576
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23763
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29517
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29047
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24195
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26654
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12906
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska