Login lub e-mail Hasło   

Nietolerancja i inne słabości człowieka

Czymże byłby świat pozbawiony choćby znamienia wzajemnej akceptacji i zrozumienia wśród ludzi? Czyż nie byłby jałowym polem bezustannej walki pomiędzy odmiennymi ideałam...
Wyświetlenia: 2.543 Zamieszczono 26/07/2013

Czymże byłby świat pozbawiony choćby znamienia wzajemnej akceptacji i zrozumienia wśród ludzi?

Czyż nie byłby jałowym polem bezustannej walki pomiędzy odmiennymi ideałami i tworami wyobraźni ludzkiej? 

Człowiek, jako zwierzę naczelne, obdarowane zgodnie z doktryną chrześcijańską władzą nad wszelkim boskim stworzeniem, winne jest pamiętać, iż zaszczyt ten wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością i niekończącym się pasmem obowiązków. Posiadany przez istotę ludzką intelekt i sumienie, będące przysłowiowym głosem serca, umożliwiają jej odróżnienie dobra od zła. W obliczu problemów natury moralnej, umiejętność ta pozwala człowiekowi postępować godnie i sprawiedliwie. 

Problem jednak pojawia się wówczas, gdy szlachetne ideały jednostki zaczynają się konfrontować z ideologią społeczeństwa, które ją otacza. Człowiek jest stworzeniem słabym, podatnym na wpływy innych ludzi. Utrzymanie zdolności samodzielnego myślenia i obrona aprobowanych przez siebie wartości jest dla niego zadaniem niezwykle trudnym. Przeciwstawianie się otoczeniu grozi bowiem wykluczeniem ze "stada", co skutkuje natomiast alienacją i poczuciem odrzucenia. Dlatego też ludzie, będący zarazem zwierzętami stadnymi, w obliczu tej przerażającej perspektywy, ulegają presji społeczeństwa, przyswajając ogólnie przyjęte normy. Umysł człowieka często jednak podświadomie rezygnuje z aprobowanych przez niego ideałów i dostosowuje się do wartości, chwalonych przez otoczenie, aby nie narażać siebie na społeczne konsekwencje (wykluczenie, alienacja).

Ludzie są stworzeniami leniwymi. Wolą podążać ścieżkami łatwymi, by nie czynić swego życia trudniejszym. Pomaga im w tym ignorancja wobec krzywdy i problemów innych stworzeń. Bowiem świat jest piękniejszy, gdy człowiek oślepiony jego światłem, nie dostrzega ukrytego w nim mroku.Problemem nie jest niemożność dostrzeżenia problemów innych, lecz pragnienie ich nie widzenia. Nie należy zapominać, iż jednym z obowiązków ludzi jest pomoc potrzebującym, chorym i słabym.Zachowanie człowieka wobec "mniejszych" ukazuje jego wielkość. 

Istotnym problemem człowieka jest brak tolerancji, wynikający głównie z ksenofobii, czyli lęku przed tym, co obce lub inne. Nietolerancja zakłada bezpodstawne odrzucanie innych ludzi, ich kultury, sposobu zachowanie etc., tylko dlatego, iż ich wartości, wygląd, orientacja itp. różnią się od tych, aprobowanych przez jednostkę nietolerancyjną. W węższym znaczeniu nietolerancji, wyróżnić można rasizm. Zgodnie z powyższą ideą, człowieka definiuje wyłącznie jego powierzchowność. Jest to niewątpliwie niedorzeczne, jednakże ogromna ilość ludzi pochwala taki sposób oceniania innych. Przerażającym jest, że dla większości istot ludzkich nie liczą się czyny jednostki, lecz jego pochodzenie, aparacja, wyznanie i orientacja. Jakże inaczej rozpoznać wartość drugiego człowieka, jak nie po tym, jaki jest i co robi dla innych stworzeń?

Rodzaj ludzki kieruje się stereotypami, co uniemożliwia obiektywne postrzeganie rzeczywistości. Nie można zapomnieć, że brak zrozumienia drugiego człowieka prowadzi do niechęci, co skutkuje zwykle nienawiścią. Nie możemy pozwolić, aby wpajane w nas przez społeczeństwo poglądy uniemożliwiały nam obiektywnie oceniać rzeczywistość, która nas otacza. Niestety nie należy zapominać, że głównym prowodyrem nienawiści wobec inności są często absurdalne doktryny religijne, które z założenia powinny propagować bezinteresowną miłość wobec bliźnich oraz ideały wolnościowe... Paradoks.

W obliczu dzisiejszego świata, rządzonego przez chciwość, ignorancje i nienawiść, musimy zachować nasze człowieczeństwo. Musimy ukazać, że zasługujemy na szlachetne miano "człowieka". Człowiek bowiem jest czymś więcej niż zwierzęciem, jest istotą posiadającą zdolność myślenia i odróżniania dobra i zła. Jest istotą wrażliwą, posiadającą zdolności empatyczne, dzięki którym potrafi dostrzec problemy innych stworzeń. Jest ponadto władcą ziemi i wszystkiego, co się na niej znajduje. Swą władzą i siłą winien on starać się czynić świat lepszym. Swój intelekt powinien od wykorzystać do obmyślania rozwiązań, które uczyniłyby życie lepszym zarówno dla istot ludzkich, jak i zwierząt. Sumienie natomiast powinno mu podpowiadać, czy jego czyny nie godzą w godność żadnego stworzenia. Obowiązkiem człowieka jest być opiekunem każdej istoty, której jest w stanie pomóc. 

Jest to nieco utopijna wizja rodzaju ludzkiego, jednakże wierzę, iż kiedyś synonimem słowa człowiek będzie istota szlachetna, mądra i bezinteresowna. Dzisiaj niestety termin ten przynosi na myśl okrucieństwo, chciwość i głupotę. 

Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1127
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 933
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 837
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 655
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 497
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 990
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 830
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1140
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 590
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 497
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 627
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  26/07/2013

Współczesna inkwizycja zabija 10000 niewiernych i nieochrzczonych ludzi dziennie na ołtarzu wygody i konsumpcji w klinikach aborcyjnych!

  La Le Lu,  26/07/2013

Czy ja twierdzę, że tak nie jest? Nie rozumiem sensu Twoich komentarzy.

  mojra  (www),  26/07/2013

@Daria Jermakowicz: tak jak ja, pisania artów pod publiczkę żydów z hasbary!

  jotko49,  26/07/2013

@mojra:
Nim zarzucisz drugiemu pisanie pod publiczkę, zerknij dookoła w jaką zabrnęłaś uliczkę. To jest art z przemyśleń Autora, pod ocenę czytelnika jeśli do tego skory, ty zaś jako fanatyk chory, co sama nic z sensem nie potrafi sklecić, opluwać jak zwykle przyszłaś i w eiobie śmiecić. Postawą swą na tolerancji ciągle tu żerujesz, sama z siebie nic nie dajesz więc kopiesz i plujesz. Zaś twe przeklejki pełne nienawiści, nim skończą w grobie, zerową poczytnością cieszą się na Eiobie...

  La Le Lu,  26/07/2013

odmienność poglądów jest zrozumiała, ale żeby zniżać się do bezpodstawnych ataków na inne nacje? żałosne.

  mojra  (www),  26/07/2013

@Daria Jermakowicz: jak trochę tu posiedzisz to zrozumiesz, czym są polskojęzyczni syjoniści nienawidzący Polski i Polaków, głownie za Katolicyzm.

@Daria
Witaj na Eiobie.
Gratuluje artykulu.
"Mistrzowska" Trojca "mojra-swistak-mugol" ze swoja "szczelinowa wizja swiata", to czesc Eioboiwego folkloru, do ktorego (nie-)stety wszyscy musilelismy sie przyzwyczaic... nawet Admin /Moderator.
Jego/ich obecnosc TUTAJ jest dowodem jak bardzo TOLERANCYJNYM I DEMOKRATYCZNYM PORTALEM JEST EIOBA.
Kiedys probowalem opubli ...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  27/07/2013

@youngcontrarian: aparatczyk ONZ ma świetną legitymację do moralnego pouczania innych http://wiadomosci.onet.pl/swia(...)e/6fv8l

  arturant,  27/07/2013

@youngcontrarian: Z fanatyzmem religijnym nie ma szans na wymianę poglądów ,a tym bardziej rzeczową dyskusje.

  mojra  (www),  27/07/2013

@arturant: awansujesz u aparatczyka z pucybuta na lokaja!

  La Le Lu,  27/07/2013

@youngcontrarian: Dziękuję za uznanie i przedstawienie ciekawych aspektów portalu. Należy być tolerancyjnym wobec poglądów nawet najbardziej ekstremalnych.

Myślę, że będzie to odpowiednie rozwiązanie. Inni muszą wiedzieć, że hołduje ideom nieprzyzwoitym i nagannym moralnie, ponadto należy się mnie wystrzegać, ponieważ sieję degradację i chaos wśród przyzwoitych internautów oraz kwestionuję

...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  27/07/2013

@Daria Jermakowicz: Gratuluje dołączenia do sfory atakującej Boga! Przywódca stada jak zwykle obsikuje nowo przybyłych znacząc swoje terytorium.

  rekurent,  27/07/2013

@mojra: Od razu Boga....mojra krzyżaków.

  mojra  (www),  27/07/2013

@rekurent: Tylko Żydzi robią to rozróżnienie. Wszak ateizm to medialny produkt dla gojów. Żyd który nie wierzy zostaje syjonistą, ten co wierzy, ale służy szatanowi to ateista, czyli światły humanista no i są Żydzi ortodoksi, żyjący w gettach kulturowych, by odciąć się od świata zdeprawowanego przez Szatana. Żydów z wyrzutami sumienia z powodu dręczenia zwierząt traktuje się jak antysemitów.

  rekurent,  27/07/2013

@mojra: Wymieniłeś mnóstwo tych ugrupowań czy bojówek,i ich powiązań, więc zapytam gdzie jest w tym wszystkim miejsce dla człowieka który nosi Boga tylko i wyłącznie w sercu?

@mojra: Tutaj nie obowiązuje hierarchia kościelna , aparatczyku watykański . Ani taca ,ani dupa, ani awanse. Obowiązuje obce dla ciebie pojęcie " samodzielnego myślenia"

  mojra  (www),  27/07/2013

Bóg jest Miłością i kocha do szaleństwa krzyża tych, którym dusze stworzył dbając o ich kolejny oddech i uderzenie serca, Jedyne co pragnie to odwzajemnienie tego uczucia, lub chociażby wdzięczności albo przyjażni. Czasem otrzymuje tylko obelgi i bluźnierstwa. Czy to mądre o rozsądne. Nikt z "uczonych" nie udowodnił ewolucji. Ci co wierzą w ewolucje siebie i bliżnich traktują jako zwierzęta co opa ...  wyświetl więcej

@mojra: Wypisujesz jakieś brednie o Bogu i miłości ,a pojęcia nie masz co to jest.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska