Login lub e-mail Hasło   

Katolicy w Białorusi

Polskość na Białorusi zastygła w pozostałościach sanacyjnych dworkach,zrujnowanych pałacach,a pobrzmiewa macierzą w dzwonach kościelnych
Wyświetlenia: 1.176 Zamieszczono 27/07/2013

Katolicy-Polakami   - twierdzą  nacjonaliści!A faktycznie  polskość tli się   w  starej  społeczności i nie barwnie.Pamiętają sanacyjną  zapałkę dzieloną  na cztery części,analfabetyzm i wszy.Boso ,w łapciach,siermięgach  kłaniali się panom , jak    karetami jechali i w pieszych ławkach,przed ołtarzem siedli.

Wioski młodzi   upuszczają,  przy kapliczkach łamaną polszczyzną babinki  klepią zdrowaśki .W rodzinnej wsi   rówieśnica Aldona i jej sąsiad, dogorywają w starych chatynkach, w pozostałych wiatr skowyczy ,z naszej zagrody a ni śladu i no studnia  i zgrzybiała antonówka...
Aldona kapliczkę  odświeżała Łukaszenkę chwaliła ,  religię  wrócił,- Białoruś samodzielnym państwem- uczynił,
Tu nasza ziemia,od dziada pradziada , -mówi  rosyjskim językiem. N a  cmentarzu legionistów w Głębokim  inną staruszkę spotkalem, pięć tysięcy   od szabel bolszewickich  padłó, bezimiennych mogił ,nikt  już nie  policzy  ... wzdycha, dzwony  zabrzmiały klękła ,. na  spróchniałym krzyżu  dłoń położyła , na nim orzeł zerdzewiały na dygotał.,nie długo runie ,otrząsając  liście z kolan  powiedziała  .Ksiądz  z Polski ,obiecuje  karty Polaków,dolary wymienia na ruble .Ale ja - tutejsza    co mi tam Polska i wasz,honor,-powiedziala .
Mimo    finansów Warszawy  polskośc nie ma szans!  .O nie   drą  koty  wodzireje  rachitycznej opozycji.Nasi kowalscy nie wiedzą  ile  ich podatków idzie na to .
Polak  tam to  Białorusin z wyznaniem katolickim , nic wspólnego  nie ma z  nacjonalną ideologią  znad Wisły.

Wioski  katolików  bez kołchozu  obumierają. ,tanie wino i bimber  w nich  chlają,a ziemia ugorem stoi , życie bez jutra.
.Gdzie  dzieci-pytałem staruszków?,
W Mińsku , a  sąsiedzi  bimber pędzą,nie wrócą ,aż nie wypiją.Melancholijna mgła płynęła od jeziora,zasłaniała ruiny pałacu  i ich drewnianąchatkę.
Jechałem  na ,włości wujka,migały kołchozowe  osiedla,rancza z bydłem a nawet strusiami,w przydrożnej  restauracji  pałaszowałem bliny,w smaku i wyglądzie nie dorównywały,które  sześćdziesiąt lat temu mama  piekła w glinianym piecu  .Moja  przyjaciółka raczyła się potrawką ze strusia i  półwytrawnym czerwonym. winem.

Zagroda wujka nad malowniczym jeziorkiem,dom okolony bzami,za płotem sad,a dalej łaźnia i   laki ubarwione  kwieciem i zapach czeremchy,a żywej duszy a ni śladu .Po śmierci wujka, synowie uciekli do miasta ,na ryby  przyjeżdżali i przy ognisku wódzie chlali-młodszy sprzedał ojcowiznę i ognisko zgasło-. wyjaśnił dziadek,ryby rowil,a zona ziele zbierała. i ze smutkiem w oczach szeptała,starzy popijają bimber.leczę ich,a oni   mamroczą o przeszłości.
 Oswobodziciele zabrali koni, pługi,brony, zbożne,pisz się do kołchozu,kiedy żyć chcesz  straszyli .Po śmierci Stalina polepszyło,teraz  kołchozy dobrowolne,ale pokora,, bezsilność. ,weszła w krew .Komuchów złamano, a zostało cierpienie,trwamy przy tym co ocalało
.:Bóg kazał pracuj,a ja tobie pomogę,w cztery deski zabiorę, na czyim wozie jedziesz ,tego i pieśni śpiewasz!
A przed sobą  nie schowasz,dużo naplujesz przeciw wiatru?
Tutaj sowieci przyszli, urodziliśmy się przy nich i tu umrzemy mamroczą pijąc  wino...
 A chleb   droższy będzie... wzdychają .I to tez wola boża-pytam Zaległa cisza,jeden przeżegnał  i głośno rzekłBiałorus nikomu nie przeszkadza,a kołchozy muszą być!
Dlaczego-?
 Daje prace ,wyżywienie,transport , . gaz,buduje drogi ,można kupić krowę ,sprzedać własnego konia, remontuje kościoły i cerkwi -wyjaśniali.
W Mosaru odrestaurowany kościół,ku czci papieża Wojtyły,na placu jego monumentalny pomnik,a nasz przedwojenny sklepik obok kościoła zapadał  w ziemię,jodła nad  gorowala,,w 1939 roku  sadziłem ją z ojcem.Może ksiądz ma w  archiwum ślad,ze domek był nasz ?
-Nawet  gdyby i był-to własność kościelna,szyszkę weź na pamiątkę-sarknął
Dyrektor kołchozu  dodał,wasza władza  milionami wspomaga,pałace,szpitale oddaje,a  ty domek chcesz  zabrać kosciolowi?.Nie zabrać,,a rekompensatę dostac!.Dokumenty repatriacyjne to nie ślad?Dziwne, macie prawa,a  nas pouczacie. -dodał.Białorus nie sprzedaje za bezcen  majątku  narodowego,,nie płaci  haraczu kościołowi i nie wysyła żołnierzy do Afganistanu i tym góruje nad waszą wartoscia,weż drugą szyszkę  i zawiez premierowi -zarechotal!

Katolik,to  kołchoźnik, należy do samej wspólnoty, podziały sanacyjne  sowieci wytrzebili ,,nie było lepszych Polaków i głupich kacapów,a tylko wrogowie wladzy i towarzysze.Niemcy Białorusinów  skłócali z Polakami..,  Warszawa nawet   wskrzesza  kresowe dzieje,   , kształci   wywrotowców,dolarami rozmnaża manifestacjew Minsku.

Zona bratanka,katoliczką, on prawosławny, świętują podwójne boże narodzenia i Wielkanoc., jedna córka   niewierząca,druga  z różaniecem  przyjezdza  do mnie na urlop.
  .Szlachty  białoruska,.  przyjęła polską kulturę i religię,pod wpływem uwarunkowań politycznych. W wielkim księstwie Litewskim uczestniczyła w sejmach i sejmikach  ,brala udział   w powstaniach,za to pozbawiona jej przywileje. .Magnaci   zmuszali ją do miłości cara. Modlono się za niego w kościołach ,.
Bolszewicy  ich   potraktowali  Syberia,Katyniem  ,nieliczni  w Polsce kończą żywot, Ich dzieci na Białoruś patrzą mentalnością przodków,ale są i wyjątki, opisują obiektywnie  prawdę,na przykład generał Jaruzelski .,a Komorowi-magnat,  z moich stron  rodzinnych hołubi  polskosć zastygla w ruinach palaców.  ,kresy kosciolem stoja-woła.-
Pod strzechą słomianą urodziłem,w łapciach chodziłem,rękę dziedzica całowałem i pod miedzą z matka spałem, enkawudzistów widziałem z bliska i dla tego  magnatem pogardzam!, 
 Kto zapłaci rekompensatę za sklepik i jodłę ,za mienię przodków zroszoną potem i lzami-  kto powie  przepraszam  , duch święty? Naszą  przeszłością kupczycie,polityczny kapital zbijaci,a nas w dupie macie. Ziemińskie,fundacje cie podatkami emerytów.Bądzcie przekleci  na wieki'.Gdzie  wasz  ",bóg,honor,ojczyzna/?Nie ma,niema!Podobne artykuły


12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1118
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 920
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 830
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 649
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 485
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1135
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 816
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 981
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 675
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 488
8
komentarze: 105 | wyświetlenia: 584
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dziekuje Szymonie za ta garstke - jak zwykle gorzkich - refleksji... ale przeciez wiekszosc lekarstw ma gorzki smak...

@youngcontrarian: Tak,a prawda w oczy kole,dzisiaj dopiero dowiedziałem ze p.Maciej Skarzyński mnie publikować chce,ogromnie wzruszyłem,czytałem również pański komentarz,dzięki,pozdrawiam

  arturant,  27/07/2013

@youngcontrarian: Dołączam się do podziękowań . Jednocześnie ubolewam nad faktem,że tzw. młode pokolenie , pojęcia nie ma o historii .

@arturant:

Pelna zgoda.
Staralem sie ten fakt skomentowac w moim obszernym tekscie:
http://eiba.pl/86pl
Ciekawi mnie Twoja opinia... Uwagi krytyczne jak najbardziej mile widziane.
Pozdrawiam serdecznie.

  mojra  (www),  27/07/2013

Polak to katolik a Tatar d.. blada, gorzała i paląca żółć nienawiści, wylewana na oślep, ku radosze syjonistów.

@mojra:
Prawde wasc prawisz!
Najwyzsza pora rozbic na Eiobie sojusz tatarsko-syjonistyczny skierowny przeciwko wszystkim hetero-katolo-patriotom.

  arturant,  27/07/2013

@mojra: Mów za siebie katolicki oszołomie.Polak -nie znaczy katolik , a już na pewno nie kościelny.

@arturant: W samą dychę,dalej bądź dobrym strzelcem,pozdrawiam1

  mojra  (www),  27/07/2013

@arturant: kundlom najlepiej ujadać w sforze oszołomionej nienawiścią!

  Hamilton,  27/07/2013

@mojra: trudno nie przyznać ci racji. Masz ogromne doświadczenie nie tylko w ujadaniu, ale i formułowaniu insynuacji pod adresem innych.

@Hamilton Starszy: Jak tak dalej pójdzie,nobla dostanie!

  arturant,  27/07/2013

@mojra: Widzę ,że wreszcie troszkę samokrytyki .(tabletki działają?) No to fakt , w duecie ujadacie zza kościelnego ogrodzenia. Ale jak to mówią psy szczekają a karawana idzie dalej.

  Hamilton,  27/07/2013

@Szymon Bachir: Nobla może nie, ale nagroda tow. Lenina?

@Hamilton Starszy: No niech ma-na otarcie łez,a potem jak bóg da na ambasadora Watykanu,,właściwy człowiek ,na właściwym stanowisku zgodnie z wartościami i tradycja polska,pozdrawia

  rekurent,  27/07/2013

Poruszający artykuł.

@rekurent: Dziękuję za trafność,pozdrawiam1

  mojra  (www),  27/07/2013

Spore i wybitne konsylium nad delirium!

@mojra: Uparcie dążysz po awans,trzymam kciuki,z bogiem i huzia na żydów,,bezbożników ,wal-kto nie katolik,to nie człowiek!Szczęść boże dobry człowieku ,,amen

  arturant,  28/07/2013

@Szymon Bachir: Pozwolę sobie zacytować przełożonego zakonu cystersów i legata papieskiego Arnould Amaury , który to wymordował ,na rozkaz papieża Innocentego III , 20 tysięcy mieszkańców miasta Breziers - " Zabijcie wszystkich, bóg rozpozna swoich" Więc nie ma się co dziwić,że tutaj katolickie oszołomki , kąsają jadem dookoła ,wszak wzorce mają zacne.

@arturant: bomba!Tego nie widziałem,dzięki!

@Szymon Bachir: Służę uprzejmie. Zdrówka życze ; )

  kontolk,  29/07/2013

@arturant: hehe, rozumiem że nie przeszkadza Ci że cytat pochodzi z 13stego wieku i prawdopodobnie jest nieprawdziwy? Widzę że lewaków jak zwykle w ogóle nie obchodzi jak było na prawdę, liczy się tylko linia partii. Poza tym faktycznie lewicowość jako tako wytrzymuje porównanie z kościołem ale tylko z przed 800 lat. Gratuluję dobrego samopoczucia.

  arturant,  29/07/2013

@kontolk: Ja sobie zdaję sprawę ,że nic co nie jest autoryzowane przez ,Radio ma ryja,i gościa niedzielnego , i Karola kremówkę Wojtyłę ,na pewno nie miało miejsca i jest wymysłem żydo-komuny ,masonów i satanistów itd. I ma na celu zdyskredytowanie ,jedynie słusznej ideologii kościółka katolickiego. A co się tyczy dobrego samopoczucia ,proponuję tableteczkę od świstaka , jak tam będziecie na paraf ...  wyświetl więcej

@arturant: Na myślenie nigdy za późno, w ich branży monopol ma dyktator ,maja wcielać detektywy,, intonować różańcowe skowyty,potępiać wrogów klasowych i uczyć miłości bliźniego ,nic ponadto,Pozdrawiam

  kontolk,  30/07/2013

@arturant: również zalecam samodzielne myślenie oraz krytyczne podchodzenie do cytatów niewiadomego pochodzenia, i baczne przyglądanie się w czyim interesie podejmowane są akcje za lub przeciw,

  arturant,  30/07/2013

@kontolk: Zalecenia wobec mojej skromnej osoby ,to sobie daruj. Nie jesteś w konfesjonale. Od przeszło 40 lat nic innego nie robię ,tylko myślę samodzielnie ,we własnym interesie. Bez pośredników i tłumaczy . Również przyglądam się uważnie kto i na czym korzysta,czyli w czyim interesie podejmuje się pewne działania , które to potem narzuca się pospólstwu jako prawdy objawione jedyne ,święte i bezk ...  wyświetl więcej

@arturant: Kłaniam się i dziękuje.Krotko, sugestywnie z humorkiem.Nic dodać.!

  kontolk,  31/07/2013

@Szymon Bachir: acha czyli w Twoim interesie jest rozkminiać co było w czyim interesie tysiąc lat temu? I rozumiem że obecnie właśnie to ma największy wpływ np na poziom życia Twój i Twojej rodziny? Co do pochodzenia testamentów pełna zgoda, to są teksty i ku pokrzepieniu serc i ku przestrodze i próbujące jakoś łagodzić ówczesne problemy. Chciałbym się dowiedzieć jakież to katastrofy sprowadza na ...  wyświetl więcej

@kontolk: Postawiłem tobie plusa,wyczuwam obiektywizm w ocenie historii,którą znasz lepiej od przeciętnego katolika,gdyby i oni tak znali,a nieklepalni zdrowasiek,nie ulegali wpływom nieomylnej doktryny-to Polska była by inna.Historia ma wpływ na życie,rzeczywistość,a fakty historyczne naginane,manipulowane powodują to co mamy.Kłamstwo powtarzane staje się prawda, a nawet cudem,lży krwawe płyną z figurek

  arturant,  31/07/2013

@Szymon Bachir: Jak to mówią dzieci -szacun.

@Szymon Bachir: byłaby inna ale czy lepsza? Puki co, nowoczesne religie (marksizm, leninizm, hitleryzm, polpotyzm - wszystkie zwalczały katolicyzm lub próbowały sobie go podporządkować) nie przyniosły nic dobrego. Wolałbym żeby najpierw ktoś nowe doktryny wypróbowywał na szczurach a dopiero później na ludziach.

@kontolk: Z tym się zgadzam,ze leki tak należy eksperymentować.religii nie trzeba , na niej dyktatorzy robili i robią biznes.A współpraca Watykanu z faszyzmem i biznesem bezsporna. - ideologia -biedni, wyzyskiwani-łączcie się była chrystusowa,jego ziomkowie Marks i Engels udoskonalili-teoretycznie jest najwspanialsza na świecie,w praktyce wypaczona,ludobójcza,gierkowska polska była otwarta już na ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska