Login lub e-mail Hasło   

Odkryj siebie - odkryj wszystko

Szamanizm opiera się na doświadczeniu pierwotnym. Co to jest doświadczenie pierwotne? Pewne właściwości tego doświadczenia możesz odkryć, kiedy pójdziesz do lasu.
Wyświetlenia: 1.404 Zamieszczono 30/07/2013

Szamanizm opiera się na doświadczeniu pierwotnym. Co to jest doświadczenie pierwotne? Pewne właściwości tego doświadczenia możesz odkryć, kiedy pójdziesz do lasu. Wejdziesz w kontakt z pierwotnymi aspektami świata, co pobudzi w tobie samym świadomość pierwotnych aspektów doświadczenia.

Doświadczenie świata nie jest jednak pierwotnym doświadczeniem. Doświadczenie drzewa, ptaka, wilka czy czegokolwiek innego, co spotykasz na zewnątrz.

Pierwotne doświadczenie, o które chodzi szamanom i joginom, jest doświadczeniem natury swojego umysłu.

Doświadczasz jej jako pustej, otwartej jak przestrzeń. To jest pierwotne doświadczenie, na które wskazuje np. runa Wrota, stanowiąca pustą kartę.

Pierwotne doświadczenie to doświadczenie pustki, wolnej od ego i od wszystkiego, co ego wytworzyło. Ogromna część kultury to wytwór ego. Religia dogmatyczna jest wytworem ego. Systemy filozoficzne oparte na różnych założeniach są wytworami ego.

Mogę pisać i pisać o tym, co jest wytworem ego, a nie będzie to miało końca. Sam odkryjesz co pochodzi z ego a co nie, gdy się go pozbędziesz.

I nie mówię, że jednorazowo, raz na zawsze. To praktyka. Ego powstaje. A my powinniśmy być czujni.

Żyjąc w ego nie wejdziesz w kontakt z rzeczywistością. Będziesz się sobie wydawał kimś-czymś nierzeczywistym. Ludzie wydają się sobie czymś nierzeczywistym, dlatego chcą tak bardzo udowodnić to, że istnieją. Robią groźne miny, walczą ze sobą, krzyczą na siebie, cisną się do mediów, na bilbordy ponieważ chcą czuć, że istnieją.

Iluzja ego jest tak bardzo mocna, że sprawia, iż wydaje im się, że są nierealni.

Jeżeli ją rozpuścisz, nikomu nie będziesz musiał niczego dowodzić. Od niczego na zewnątrz nie będzie zależało ani twoje poczucie istnienia, ani własnej wartości.

Im bardziej walczysz o życie, o istnienie, o to, by zostawiać ślad po sobie, tym większym jesteś egoistą. Egoizm to bardzo biedne położenie. Czucie się snem, fantomem, złudzeniem to bardzo upokarzające.

Ale nie musisz się tak czuć. Możesz się przebudzić, możesz zostawić ego, rozpoznać je jako iluzję, jako sen, projekcję, wizję twojego umysłu.

Gdy rozpoznasz pustą naturę umysłu, rozpoznasz również nierealność ego. Możesz zacząć od ego i rozpoznać pustą naturę umysłu. Można tak i tak. Wpatrywać się w "ja" aż doświadczysz jego rozpuszczenia, i wtedy otworzy się przed tobą przestrzeń, albo łączyć się z przestrzenią aż twoje ego rozpuści się w niej.

W tradycji bon stosuje się jedno i drugie podejście, jedne i drugie metody.

Nie jest ważne jak rozpuścisz ego. Każdy sposób na pozbycie się ego z umysłu jest dobry. Joga, zen, bon, taoizm, huna mają swoje sposoby. Różne szamanizmy mają swoje sposoby. Ale jest to ważne, najważniejsze. Pierwotne doświadczenie to doświadczenie, na którym rozwijasz swój kontakt z mocą i doświadczenie mądrości.

Gdy znika ego, znika kategoria doświadczenia, jaką jest "problem". Na najgłębszym poziomie uwalniasz się od stresu i cierpienia. Odnajdujesz prawdziwego siebie. A odnajdując prawdziwego siebie możesz odnaleźć prawdziwe zajęcie zarobkowe, prawdziwą miłość, prawdziwe zdrowie, prawdziwą rodzinę i prawdziwą duchową ścieżkę - swój oryginalny, tylko-twój styl bycia.

Kiedy odnajdziesz siebie, odnajdziesz świat, ludzi - wszystko inne. Poznaj jedno a poznasz wszystko. Kiedy jednak zagubisz siebie, również zagubisz wszystko czy też zagubisz się we wszystkim.

www.muninszaman.blogspot.com

Podobne artykuły


34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5921
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5426
12
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7055
8
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9633
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20090
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23121
34
komentarze: 33 | wyświetlenia: 5665
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7067
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6856
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7710
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11097
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7796
17
komentarze: 60 | wyświetlenia: 4167
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8234
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  30/07/2013

Całą cywilizację omotał szamanizm dla nie gojów, wspomagany medialnie eksplozją ezoteryki i wróżbitów. Przestraszony i zabiegający o żarło i seks leming, szuka tam ratunku dla skołatanego umysłu dając się dymać i wykorzystywać wszelkiej maści macherom i wydrwigroszom. Te wyłudzone przez tą branżę 7 mld złotych państwo już sobie zaliczyło do PKB. Po doliczeniu prostytucji i narkotyków awansujemy w ...  wyświetl więcej

  ryh,  14/03/2014

@swistak: Katolicyzm dymał i wykorzystywał Europę i świat przez kilkanaście stuleci niech podymają i inni. To wyjdzie wszystkim na zdrowie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska