JustPaste.it

E-kardiolog do natychmiastowej dyspozycji

Telemedycyna to nowoczesny dział medycyny, który umożliwia kontakt lekarza z pacjentem na odległość. Ta rewolucyjna metoda eliminuje bariery odległości między pacjentem.

Telemedycyna to nowoczesny dział medycyny, który umożliwia kontakt lekarza z pacjentem na odległość. Ta rewolucyjna metoda eliminuje bariery odległości między pacjentem.

 

Telemedycyna jest coraz częściej tematyką specjalistycznych publikacji, jest komentowana i zachwalana przez lekarzy. Dziedzina ta została nawet przez Krajową Radę Gospodarczą.

Dzięki nowej technice możemy przede wszystkim skontaktować się ze swoim lekarzem telefonicznie i wysłać mu swoje wyniki badań przez internet albo połączyć się z nim online przez kamerę video. Czas oczekiwania na kontakt z lekarzem jest wtedy ograniczony do minimum, ponieważ tu i teraz w czasie rzeczywistym możemy z nim porozmawiać. Teraz połączenie z e-kardiologiem w Poznaniu, z e-internistą w Warszawie bądź e-dermatologiem w Berlinie jest bez barier. Możemy np. wysłać swoje badanie ekg przez telefon do konsultacji lekarzowi, aby ten sprawdził czy nasze serce działa prawidłowo i czy nasze zdrowie nie jest zagrożone.

Oczywiście zawsze po konsultacji online z lekarzem każdy powinien zgłosić się osobiście na badania. W każdej diagnozie należy się upewnić. Natychmiastowy kontakt z lekarzem zawsze uspokaja pacjenta, wskazuje mu sposób zachowania w danej sytuacji bez czekania na wizytę. Bez względu na to jaka będzie więc opinia specjalisty pacjent powinien umówić się na wizytę domową z lekarzem albo udać się do placówki.

Telemedycyna działa także w drugą stronę. Na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, wydział anatomii został wyposażony w wirtualnego pacjenta. Jest to pierwsze w Polsce urządzenie do nauki anatomii ciała. Pacjent jest w naturalnych rozmiarach, każdą część ciała można powiększać przeciągając palcem jak na smartphonie, dodatkowo można z e-modelu ściągać poszczególne warstwy skóry, tkanek, mięśni, organów, naczyń krwionośnych aż do pozostawienia samego układu kostnego. Studenci medycyny dzięki temu mogą dokonywać „wirtualnej sekcji” i uczyć się anatomii.

Krajowa Rada Gospodarcza od marca 2011 rozpoczęła nawet realizację projektu pt. "Inkubator innowacyjnych technologii dla e-medycyny", którego celem jest propagowania innowacyjnych rozwiązań z zakresu telemedycyny i wspieranie placówek medycznych, które tego typu rozwiązania chcą wdrożyć do usług.