JustPaste.it

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Wybierz optymalne rozwiązanie

W nowym budownictwie coraz popularniejsza jest tzw. podłogówka, która w dużej mierze wypiera tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe.

W nowym budownictwie coraz popularniejsza jest tzw. podłogówka, która w dużej mierze wypiera tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe.

 

Instalację ogrzewania podłogowego należy uwzględnić już na etapie projektowania domu, gdyż wymaga ona zwiększonej wysokości podłogi i specjalnego materiał pokrycia.

Ogrzewanie podłogowe podnosi temperaturę podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia za pomocą promieniowania, a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję – ogrzewając meble, ściany, sufit oraz mieszkańców. Taki system pod wieloma względami jest znacznie bardziej korzystny od tradycyjnego. Do plusów należy:

- większy komfort cieplny – grzeje cała podłoga, ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu

- niższe koszty eksploatacyjne ze względu na mniejsze parametry czynnika grzewczego i zachowanie komfortu cieplnego przy niższych temperaturach (panującą temperatura przy ogrzewaniu podłogowym +18ºC odczuwamy jak +20ºC – wynika to z tego, że człowiekowi najzimniej zawsze w stopy i stąd przyjemne ciepło z podłogi daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu). Ogrzewanie podłogowe wraz z kotłem kondensacyjnym bądź pompą ciepła może się przyczynić do obniżenia kosztów eksploatacji centralnego ogrzewania o blisko 20% w skali roku

- brak cyrkulacji powietrza jak przy ogrzewaniu grzejnikowym wiąże się z mniejszymi ruchami zanieczyszczeń, np. kurzu

- estetyka i większe możliwości wykorzystania wnętrza – nie ma grzejnika, nie jesteśmy ograniczeni rozstawieniem mebli (kaloryferów nie wolno zastawiać szafką czy łóżkiem).

Wadami ogrzewania podłogowego są o ok. 30% większe, niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego, koszty inwestycji oraz duża bezwładność (co ma szczególne znaczenie w przypadku pomieszczeń, w których chcemy szybko regulować temperaturą).

Ograniczenia przy montażu „podłogówki” to przede wszystkim:

- przyrost podłogi

- ograniczona moc z m kw. podłogi

- wykończenie wnętrza

Bardzo ważny jest rodzaj materiału, który chcemy wybrać na pokrycie podłogi. Instalacja najlepiej sprawdza się przy płytkach ceramicznych bądź kamiennych. Gorzej jest w przypadku paneli podłogowych, wykładzin, drewnianego parkietu. Materiały te mają większe opory przewodzenia ciepła co zwiększa koszty montażu (ze względu na zwiększenie rozstawu rur z czynnikiem grzewczym). Dodatkowo moc z m kw. podłogi pokrytej takim materiałem jest znacznie mniejsza.

 Przy wykończeniu wnętrza należy pamiętać, że nie można przykrywać dużej powierzchni podłogi dywanami, wykładzinami, czy meblami. Najlepiej wybierać meble na nóżkach, a nie stojące bezpośrednio na podłodze. W miejscach, w których meble przylegają do podłoża, nie należy kłaść ogrzewania. Dodatkowo „podłogówki” nie montuje się pod wannami czy kabinami prysznicowymi.

Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, w nowym domu warto wybrać ogrzewanie mieszane składające się z grzejników i instalacji podłogowej.  Rozwiązanie to jest „złotym środkiem” w kosztach inwestycyjnych oraz funkcjonalności pomieszczeń w domu.

 „Podłogówka” jest idealnym rozwiązaniem w dużych pomieszczeniach, jak salon, hol czy łazienka i wszędzie tam, gdzie szczególnie nam zależy na tak zwanym efekcie ciepłych stóp. Grzejniki natomiast idealnie nadają się do sypialni, gabinetów, pomieszczeń gospodarczych czy garażów, w których chcemy szybko regulować temperaturę.

 Od strony technicznej nie ma obecnie żadnych problemów, żeby zastosować ogrzewanie mieszane. Używa się w tym celu specjalnych mieszaczy, które są odpowiedzialne za dopuszczenie odpowiedniego dla instalacji parametru. Najczęściej są to proste, ręcznie ustawiane urządzenia bądź bardziej skomplikowane regulowane przez automatykę kotła. Te drugie, choć droższe, działają znacznie lepiej, przyczyniając się optymalnej eksploatacji instalacji.e804c82499fd5d1730e97681a6a760ec.jpg