JustPaste.it

Studenci zagraniczni szukają mieszkań w Polsce. Mają szanse na kredyt?

Coraz częściej studenci z obcych krajów decydują się zostać w Polsce także po studiach. Chętnie inwestują we własne lokum, zamiast płacić za wynajem przez lata nauki.

Coraz częściej studenci z obcych krajów decydują się zostać w Polsce także po studiach. Chętnie inwestują we własne lokum, zamiast płacić za wynajem przez lata nauki.

 

Mało kto na etapie nauki dysponuje środkami wystarczającymi do zakupu mieszkania. Rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego. Jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec w Polsce, aby udzielono mu pożyczki?

Dla kogo możliwy kredyt?

Możliwy jest zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jednak obywatel innego kraju spotka się z innymi wymogami niż Polak. Jeśli jest rezydentem (posiada obywatelstwo lub kartę stałego pobytu), wystarczy umowa o pracę, zaświadczenie o dochodach i zeznanie podatkowe. Wtedy kredytobiorca będzie w większości banków traktowany jak każdy rodzimy klient. Jeśli są wystawione w języku obcym, potrzebne będą duplikaty od tłumacza przysięgłego. Jednak nawet w takiej sytuacji należy się spodziewać, że bank będzie chciał zabezpieczyć inwestycję i zażąda min. 20, a nawet 50% wkładu własnego.

Komu trudniej kupić mieszkanie

Cudzoziemiec uzyskujący dochody za granicą musi przygotować się na dłuższe rozpatrywanie wniosku. Prawdopodobnie będzie też wymagana wyższa zdolność kredytowa i niższy czas kredytowania. Mimo, że niektóre banki starają się ułatwiać obcokrajowcom dotarcie do ofert, poleca się skorzystanie z usług doradcy finansowego. Pomoże on w ustaleniu najkorzystniejszej opcji i wyjaśni zawiłości prawne.

Inne wymogi

Obywatele państw nienależących do unii europejskiej musi udokumentować swoje prawo pobytu w Polsce. Nie ma natomiast możliwości, aby za kredyt zaciągnięty w polskim banku kupić nieruchomość za granicą. Ze względu na ewentualne problemy z odzyskiwaniem należności od kredytobiorcy, takich możliwości nie daje żaden bank.

Coraz więcej inwestorów zza granicy

Mimo trudniejszych warunków udzielania kredytów i większych wymogów formalnych, banki starają się otwierać na obcokrajowców. Kupując mieszkania w Polsce, mogą być cennym wsparciem dla polskiego rynku nieruchomości. Ten trend zdaje się rozwijać. Choć nie tak licznie jak np. w Czechach, z roku na rok osiedla się tu coraz więcej studentów zza granicy. Otwierają się w kraju filie dużych korporacji, co przekonuje ich do pozostania w kraju oraz zwiększa napływ nowych mieszkańców. Coraz częściej Polskę wybierają też inwestorzy indywidualni, kupując np. mieszkania pod wynajem.

 

 

Więcej informacji w poradach nieruchomości na portalu PolishProperty.eu