Login lub e-mail Hasło   

Studenci zagraniczni szukają mieszkań w Polsce. Mają szanse na kredyt?

Coraz częściej studenci z obcych krajów decydują się zostać w Polsce także po studiach. Chętnie inwestują we własne lokum, zamiast płacić za wynajem przez lata nauki.
Wyświetlenia: 692 Zamieszczono 08/08/2013

Mało kto na etapie nauki dysponuje środkami wystarczającymi do zakupu mieszkania. Rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego. Jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec w Polsce, aby udzielono mu pożyczki?

Dla kogo możliwy kredyt?

Możliwy jest zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jednak obywatel innego kraju spotka się z innymi wymogami niż Polak. Jeśli jest rezydentem (posiada obywatelstwo lub kartę stałego pobytu), wystarczy umowa o pracę, zaświadczenie o dochodach i zeznanie podatkowe. Wtedy kredytobiorca będzie w większości banków traktowany jak każdy rodzimy klient. Jeśli są wystawione w języku obcym, potrzebne będą duplikaty od tłumacza przysięgłego. Jednak nawet w takiej sytuacji należy się spodziewać, że bank będzie chciał zabezpieczyć inwestycję i zażąda min. 20, a nawet 50% wkładu własnego.

Komu trudniej kupić mieszkanie

Cudzoziemiec uzyskujący dochody za granicą musi przygotować się na dłuższe rozpatrywanie wniosku. Prawdopodobnie będzie też wymagana wyższa zdolność kredytowa i niższy czas kredytowania. Mimo, że niektóre banki starają się ułatwiać obcokrajowcom dotarcie do ofert, poleca się skorzystanie z usług doradcy finansowego. Pomoże on w ustaleniu najkorzystniejszej opcji i wyjaśni zawiłości prawne.

Inne wymogi

Obywatele państw nienależących do unii europejskiej musi udokumentować swoje prawo pobytu w Polsce. Nie ma natomiast możliwości, aby za kredyt zaciągnięty w polskim banku kupić nieruchomość za granicą. Ze względu na ewentualne problemy z odzyskiwaniem należności od kredytobiorcy, takich możliwości nie daje żaden bank.

Coraz więcej inwestorów zza granicy

Mimo trudniejszych warunków udzielania kredytów i większych wymogów formalnych, banki starają się otwierać na obcokrajowców. Kupując mieszkania w Polsce, mogą być cennym wsparciem dla polskiego rynku nieruchomości. Ten trend zdaje się rozwijać. Choć nie tak licznie jak np. w Czechach, z roku na rok osiedla się tu coraz więcej studentów zza granicy. Otwierają się w kraju filie dużych korporacji, co przekonuje ich do pozostania w kraju oraz zwiększa napływ nowych mieszkańców. Coraz częściej Polskę wybierają też inwestorzy indywidualni, kupując np. mieszkania pod wynajem.

Więcej informacji w poradach nieruchomości na portalu PolishProperty.eu

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1731
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74257
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648460
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15233
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21682
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40617
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17526
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13198
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53406
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22797
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18253
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23403
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska