JustPaste.it

Perystaltyka jelit. Jak ją uregulować?

Śniadanie, obiad, kolacja plus przekąski. Do tego stres w pracy i problemy z trawieniem gotowe. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami trawienia, może to rzutować na Twoje samopoczucie.

Śniadanie, obiad, kolacja plus przekąski. Do tego stres w pracy i problemy z trawieniem gotowe. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami trawienia, może to rzutować na Twoje samopoczucie.

 

Problemy z perystaltyką jelit, zwaną inaczej ruchami robaczkowymi rozpoczynają się, gdy przyspieszają one lub zwalniają znacząco. Wzmożenie tych ruchów zazwyczaj prowadzi do biegunki, a przyczyną są jelita, które nie nadążają z wchłanianiem dostatecznej ilości wody z masy pokarmowej. Natomiast zwolnienie ruchów robaczkowych sprawia, że jelita pracują wolno i wchłaniają zbyt dużo płynu, powodując problemy z wypróżnianiem, zazwyczaj w postaci zaparć.

Kłopoty z układem trawiennym mogą być przejściowe lub utrzymywać się przez długi czas. Np. zespół jelita nadwrażliwego, z którym boryka się wiele osób, to problem polegający na zmienionej czynności skurczowej mięśni jelita grubego. Efektem są rozciągnięte ściany przewodu pokarmowego. Jelito nadmiernie reaguje na zjedzenie niektórych potraw czy stres, a to powoduje dolegliwości.

Co robić, aby zniwelować niekomfortowe objawy?

Ogromne znaczenie ma dieta oraz styl życia. Wiedząc, co nam szkodzi, starajmy się wyeliminować niektóre potrawy czy ich składniki. Warto przyjrzeć się swojej diecie i zastanowić, czy na co dzień sami sobie nie szkodzimy. Może wystarczy zmienić kilka produktów lub wyeliminować ostre przyprawy? Jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać szkodliwych punktów w codziennym żywieniu, warto wybrać się do dietetyka lub specjalisty, który potrafi mądrze doradzić. Co do stylu życia, jak wiadomo, ruch służy prawie zawsze i prawie każdemu. Istotne jest także, aby nie starać się wstrzymać wypróżnienia! Jednak, gdy problem nie przechodzi, a objawy zaczynają niepokoić, zdecydowanie lepiej udać się do lekarza. Mogą to być objawy chorobowe.

Jeśli chodzi o produkty przywracające prawidłową perystaltykę jelit, warto postawić na błonnik. Wśród jego zalet wyróżnia się: ułatwienie wypróżniania, pomoc w walce z otyłością, obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Błonnik znajdziemy w gotowych już preparatach jak np. Jeliton. Pamiętajmy o przyjmowaniu dużej ilości płynów (najlepiej niegazowanej wody), spożywaniu owoców i warzyw. Naturalne produkty jak maślanka czy suszone śliwki, także mogą pomóc w dolegliwościach trawiennych.

Odczuwanie dyskomfortu, wpływa na nastrój, dlatego dbając o siebie i swoje zdrowie będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem.