JustPaste.it

Kocioł węglowy i pompa ciepła - idealna para

Ogrzewanie za pomocą kotła węglowego jest uciążliwe, szczególnie latem kiedy piec musimy uruchomić tylko do podgrzewu c.w.u.

Ogrzewanie za pomocą kotła węglowego jest uciążliwe, szczególnie latem kiedy piec musimy uruchomić tylko do podgrzewu c.w.u.

 

Jest to nieekonomiczne, gdyż ze względu na straty rozruchowe i postojowe (związane z brakiem odbioru ciepła przez instalację c.o.) spora część energii jest marnowana. Ponadto węgiel trzeba co jakiś czas uzupełniać. Alternatywą dla takiego systemu, obok kolektorów słonecznych (dofinansowywanych m.in. z  NFOŚiGW), jest powietrzna  pompa ciepła.

Pompa zamiast pieca

Najbardziej optymalnym wariantem pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych do podgrzewu c.w.u. jest urządzenie, które w jednej obudowie zawiera zbiornik z ciepłą wodą oraz pompę ciepła. Rozwiązanie to pozwala całkowicie wyeliminować użytkowanie kotła w okresie, kiedy nie trzeba ogrzewać pomieszczeń (w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, które nie pracują, kiedy nie ma słońca). Roczny koszt podgrzania wody przez pompę ciepła jest porównywalny do kolektorów słonecznych współpracujących z piecem węglowym. Tyle, że w przypadku kotła węglowego  podgrzewanie wody użytkowej jest zazwyczaj „efektem ubocznym”, tzn przy podgrzewaniu pomieszczeń kocioł równocześnie podgrzewa wodę użytkową.

Zanim zainwestujesz...

Koszty inwestycyjne takiego urządzenia są nawet o kilka tysięcy złotych mniejsze od instalacji solarnej. Warto wziąć to pod uwagę w regionach, gdzie nie ma dotacji gminnych na montaż kolektorów słonecznych.

Przed uruchomieniem pompy ciepła, należy zwrócić uwagę skąd  urządzenie ma czerpać powietrze. Jeżeli będzie ono pochodziło  z zewnątrz, to należy pamiętać, że musi mieć dodatnią temperaturę. Ponadto powietrze musi być czyste (ze względu na wbudowany wentylator), dlatego zasysanie go bezpośrednio z kotłowni z kotłem węglowym nie jest dobrym pomysłem.

Reasumując, kocioł węglowy i powietrzna  pompa ciepła do c.w.u.  tworzą zgraną  parę i tak jak dobre małżeństwo uzupełniają się wzajemnie. Warto pamiętać, że koszty inwestycji w pompę do podgrzewu pomieszczeń i c.w.u są  stosunkowo duże, dlatego opłaca się stosować takie rozwiązanie przy źródłach ciepła zasilanych olejem opałowych czy gazem płynnym.