Login lub e-mail Hasło   

Kocioł węglowy i pompa ciepła - idealna para

Ogrzewanie za pomocą kotła węglowego jest uciążliwe, szczególnie latem kiedy piec musimy uruchomić tylko do podgrzewu c.w.u.
Wyświetlenia: 1.025 Zamieszczono 13/08/2013

Jest to nieekonomiczne, gdyż ze względu na straty rozruchowe i postojowe (związane z brakiem odbioru ciepła przez instalację c.o.) spora część energii jest marnowana. Ponadto węgiel trzeba co jakiś czas uzupełniać. Alternatywą dla takiego systemu, obok kolektorów słonecznych (dofinansowywanych m.in. z  NFOŚiGW), jest powietrzna  pompa ciepła.

Pompa zamiast pieca

Najbardziej optymalnym wariantem pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych do podgrzewu c.w.u. jest urządzenie, które w jednej obudowie zawiera zbiornik z ciepłą wodą oraz pompę ciepła. Rozwiązanie to pozwala całkowicie wyeliminować użytkowanie kotła w okresie, kiedy nie trzeba ogrzewać pomieszczeń (w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, które nie pracują, kiedy nie ma słońca). Roczny koszt podgrzania wody przez pompę ciepła jest porównywalny do kolektorów słonecznych współpracujących z piecem węglowym. Tyle, że w przypadku kotła węglowego  podgrzewanie wody użytkowej jest zazwyczaj „efektem ubocznym”, tzn przy podgrzewaniu pomieszczeń kocioł równocześnie podgrzewa wodę użytkową.

Zanim zainwestujesz...

Koszty inwestycyjne takiego urządzenia są nawet o kilka tysięcy złotych mniejsze od instalacji solarnej. Warto wziąć to pod uwagę w regionach, gdzie nie ma dotacji gminnych na montaż kolektorów słonecznych.

Przed uruchomieniem pompy ciepła, należy zwrócić uwagę skąd  urządzenie ma czerpać powietrze. Jeżeli będzie ono pochodziło  z zewnątrz, to należy pamiętać, że musi mieć dodatnią temperaturę. Ponadto powietrze musi być czyste (ze względu na wbudowany wentylator), dlatego zasysanie go bezpośrednio z kotłowni z kotłem węglowym nie jest dobrym pomysłem.

Reasumując, kocioł węglowy i powietrzna  pompa ciepła do c.w.u.  tworzą zgraną  parę i tak jak dobre małżeństwo uzupełniają się wzajemnie. Warto pamiętać, że koszty inwestycji w pompę do podgrzewu pomieszczeń i c.w.u są  stosunkowo duże, dlatego opłaca się stosować takie rozwiązanie przy źródłach ciepła zasilanych olejem opałowych czy gazem płynnym.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62137
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31813
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33292
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64461
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65791
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29827
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23955
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29284
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24514
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26826
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13098
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Użyto frazy "Najbardziej optymalnym", która co prawda wrzucona w Google daje 1,5mln wystąpień jednak nie jest poprawna. To typowe "masło maślane" z prac studenckich wynikające z niepełnego zrozumienia słowa "optymalny", które ma znacznie mniej napuszony synonim "najlepszy". Błędu łatwo uniknąć pomijając zbędny wyraz "najbardziej".

Z artykułu nie można jasno zrozumieć zasady działania powietrznej pompy ciepła, ale może nie taki był jego cel.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska