Login lub e-mail Hasło   

Z papieskiego na nasze

czyli co papież chciał powiedzieć
Wyświetlenia: 3.837 Zamieszczono 15/08/2013Papież Franciszek wzbudza spore zainteresowanie światowych mediów. Jego wizja misji kościoła we współczesnym świecie jednak budzi przerażenie w niektórych polskich środowiskach kościelnej hierarchii i ortodoksyjnych katolików strach i przerażenie. Język papieża  wydaje się być prosty, a jego myśli klarowne i jasne.

Nic bardziej mylnego.

W drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii papież oświadczył, że homoseksualiści nie powinni być osądzani  ani marginalizowani w życiu społecznym. Opowiedział się za integracją gejów i lesbijek w społeczeństwie. Powiedział też,  że nie potępia księży gejów. 

- Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać? - stwierdził.


 Redaktor naczelny Fronda.pl Tomasz Terlikowski zaznaczył, że jego zdaniem "gdyby Franciszek chciał rzeczywiście cokolwiek zmieniać w zasadach dotyczących wyświęcania na kapłanów osób o trwale zakorzenionych skłonnościach homoseksualnych, to... zmieniłby zapisyprawne, wydał nową notę, a nie opowiadał o tym na pokładzie samolotu".

Te zmiany w nastawieniu papieża do homoseksualnych księży zauważyły m.in. "Washington Post", "Huffington Post", "New York Times", "Guardian", BBC., ale według Terlikowskiego: 

"To tylko liberalne media sieją zamęt i próbują zniszczyć jasną, prostą, katolicką moralność Nic nowego, tylko stara  homopropaganda, do której próbuje się wprzęgnąć papieża Franciszka, posługując się zmanipulowanymi i wyrwanymi  z kontekstu wypowiedziami".

Też jestem zbulwersowany i oburzony, że papież Franciszek nie konsultuje swych wypowiedzi z Tomaszem Terlikowskim.

 Szybko pojawiły się pierwsze komentarze przekonujące, że papież nie powiedział tego co powiedział. Franciszkowi najwyraźniej jednak popsuły się hamulce i idzie dalej. Zaczął mówić. Szczególnie bulwersujące jest to, co mówił na pokładzie samolotu, a co jest dowodem, że odleciał – tak opisuje przesłanie części katolickich publicystów Tomasz Lis 


Papież: "św. Piotr nie miał konta w banku, Kościół musi być ubogi."

To zdanie natychmiast zinterpretował jeden z kościelnych hierarchów:

"Ubogim nie jest biedny żebrak, który marzy o bogactwie, lecz milioner, który potrafi się dzielić."

Papież: "Boli mnie widok księdza w najnowszym modelu samochodu. Pomyślcie o dzieciach, które umierają z głodu"

Ojciec Dyrektor: - "Ludzie pokazują palcami, jakim ja samochodem jeżdżę. Że mercedesem klasy S. A niby czym mam jeździć? Na krowie mam jeździć? Głupoty takie gadają... Mogę na krowie, ale gdzie ja bym tę krowę trzymał w Radiu Maryja?"

Trzeba przyznać, że w telewizji TRWAM nie brakuje audycji o głodujących dzieciach, zwłaszcza w Polsce, za rządów PO.

Papież Franciszek wyszedł na przeciw oskarżeniom, że Kościół przymyka oczy na przestępstwa seksualne i zaostrzył watykański kodeks karny. Od tej pory pornografia dziecięca i pedofilia będą ścigane tak samo jak w innych krajach.

Biskupi mieli zaprezentować dwa aneksy do wytycznych o przeciwdziałaniu pedofilii. Jeden o postępowaniu kanonicznym wobec  księży pedofilów, drugi o ochronie poszkodowanych dzieci. Episkopat dokumentów nie przyjął, bo zabrakło zgody wszystkich biskupów.

Wiadomo tylko, że na pewno nie będzie odszkodowań dla ofiar pedofilii od polskiego Kościoła. Duchownych, którzy popełnilitakie przestępstwo, chroni tajemnica spowiedzi, a Kościół zamierza jej bronić. To niektóre tezy zawarte w dokumencie przyjętym przez Episkopat Polski. Jak zapowiadano, jego głównym założeniem jest brak tolerancji dla pedofilów w Kościele. Dokument zacznie obowiązywać po zatwierdzeniu przez Watykan.

Episkopat deklaruje w dokumencie pełną współpracę z władzami ws. ścigania pedofilów w Kościele. Jest jednak pewien problem. Duchowni nie ujawnią informacji o księżach, którzy przyznali się do pedofilii w trakcie spowiedzi.

Biskupi problemu nie widzą,.... bo pedofilia w kościele to wymysł przeciwników kościoła i atak na księży.

Dużo eufemizmów. i zwyczajnej nowomowy. Od czasu wyboru nowego papieża polscy biskupi żyją w stresie. "Niewygodny" \papież nawołuje do rezygnacji z przepychu, krytykując karierowiczów w kościele. A teraz jeszcze ta pedofilia... I jak tu żyć?

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2415
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1177
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 857
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 751
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 697
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 673
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 759
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 545
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 536
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1538
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 439
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  vernon,  15/08/2013

Po prostu polscy hierarchowie wiedzą lepiej od samego papieża, co ów chciał powiedzieć. I jego słowa trzeba odpowiednio wytłumaczyć prostemu, niedouczonemu, polskiemu ludowi, bo a nuż zauważy różnicę pomiędzy słowami i czynami Franciszka, a poczynaniami lokalnych magnatów kościelnych.

  mojra  (www),  16/08/2013
  Hamilton,  16/08/2013

@mojra: wystarczy się wyspowiadać i trafia się do innej parafii.

  swistak  (www),  17/08/2013

@Hamilton Starszy: Ale masz chody i plecy!

  Hamilton,  17/08/2013

@swistak: ta pobłażliwość zarezerwowana jest tylko dla facetów w sutannach.

  swistak  (www),  18/08/2013

@Hamilton Starszy: Dlatego złapanych w PRLu pedofilów SB kierowało do seminariów.

@mojra: Podobnie gwałt, kradzież, zbrodnia, seks przedmałżeński itd. to zajęcia dla ateistów, bo nigdy nie pójdą do spowiedzi. Dobrze by było umieścić tych kilku katolików, co mieszkają w Polsce, w złotej klatce i pokazywać gawiedzi jako wzór do naśladowania.

  Hamilton,  19/08/2013

@swistak: dzisiejsze kierownictwo KK to byli pedofile z SB? Ty masz łeb jak sklep.

  centus,  17/02/2014

@Leszek Małkowski: Zapewniam cię, ze wśród tych kilku katolików nie byłoby żadnego księdza.

  ryh,  26/07/2014

@swistak: A po upadku PRL pedofile szli do seminariów dobrowolnie.

  andrzejs,  17/08/2013

>"Też jestem zbulwersowany i oburzony, że papież Franciszek nie konsultuje swych wypowiedzi z Tomaszem Terlikowskim".
On nie może być prawdziwym katolikiem. Inaczej na taką bezczelność (ba - bezbożność!) w stosunku do redaktora by sobie nie pozwolił.

  Hamilton,  17/08/2013

@andrzejs: redaktor Terlikowski powinien podać papieża do sądu za obrazę uczuć religijnych.

@andrzejs:
Terlikowski zachwyca się ponoć średniowieczem. Podobnie, jak polski Episkopat. Żałuję, że nie mam wehikułu czasu i nie mogę go posłać w tamte czasy. On pewnie mysli, że byłby rycerzem w lśniącej zbroi. Biorąc pod uwagę, strukturę ówczesnego społeczeństwa, największe szanse miałby na to, że trafi na pańszczyźniane pole, gdzie z miejsca dostanie batem od ekonoma. Przydałoby mu się.

  mojra  (www),  19/08/2013
  awers,  19/08/2013

Tołstoj pisał jak Lew, że kościół powstał wbrew naukom Chrystusa...w XIII /XIV wieku Włochy i Francję mało nie zniszczyły ruchy oddolne ruchy protestu przeciw bogactwu kościoła zwanego wtedy dziwką Babilonu. Pan redaktor zdybany przez Ciebie Hamiltonie, też pisze ostro. Prawie jak inkwizytor. A lud (zwany niegdyś prostaczkami) nie czyta historii kościoła.

  ewfor  (www),  19/08/2013

Ktoś wytyka błędy, więc jak może się to podobać? Prędzej usuną Franciszka niż zgodzą się z jego teoriami, i nie będzie to pierwszy papież niewygodny, czyli "do odstrzału"

  kosmynski  (www),  24/08/2013

@ewfor: niestety może i tak być


Mila mowa do ludu, aby go omamaic bo ten nie ma wplywu na nic, i nie moze nic zmienic!
Ci notable, ktorzy dorwali sie do koryta nie odstapia od niego za zadne
"Franciszkowe mowy"
Jak dlugo ta zaleznosc od woli oplywajacego w przepych kleru bedzie istniala
tak dlugo koscielne pijawki beda traktowly mowy Franciszka jako:
"gadaj zdrow poczciwcze"
Pier ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: Masz rację ,wiele było reformatorstw i jak skończyli-Watykan to walka gangsterstwo o podział łupów ,o rzad nad duszami,a chwyty rożne dozwolone,by motłoch omamić.

  centus,  17/02/2014

Nie dajcie się robić w konia! Cwany jezuita Franek celebruje swoje rzekome "ubóstwo" (zmiana koloru butów, zamieszkanie w piecio***** hotelowym apartamencie, zamiast w pałacu i tym podobne bzdety dla publiczki) i dla zamydlenia oczu ględzi o konieczności zmian w kościelnej cosa nostra, a za jego dymną zasłoną wszystko idzie starym trybem. Jest ów Franciszek pilnym uczniem Talleyranda, który mówił: ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska